info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Pieprz cayenne mielony 50g - VIVIO

%Pieprz cayene, pieprz przepisy, cena właściwości

Pieprz cayenne mielony 50g - VIVIO

Cena regularna: 3,49 zł
2,99 zł
Najniższa cena z 30 dni: 3,49 zł

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Pieprz Cayenne - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKA
HiszpaniaVIVIO

Pieprz Cayenne - Zastosowanie

Zastosowanie pieprzu cayenne w codziennej kuchni i nie tylko

Pieprz cayenne znajduje szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Możemy wykorzystać go zarówno podczas przygotowywania dań mięsnych, jak i rybnych. Przyprawa ta idealnie komponuje się ze smakiem past warzywnych oraz sosów do kasz i makronów. Pieprz cayenne warto również dodawać do domowych soków warzywnych oraz pasztetów wegetariańskich.

Co ciekawe, pieprz cayenne znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie oraz przemyśle farmaceutycznym. Ponadto, niejednokrotnie wykorzystywany jest w procesie produkcji balsamów do ciała, których celem jest zmniejszenie widocznych objawów cellulitu.

Pieprz Cayenne - KCAL

Pieprz cayenne stosujemy zazwyczaj w niewielkich ilościach. Warto jednak wiedzieć, iż zawiera on w swoim składzie bogaty zestaw składników odżywczych. W 100g niniejszego produktu znajdziemy około 318 kalorii. Ponadto, przyprawa ta zwiera w swoim składzie cenne białko, tłuszcz, węglowodany oraz błonnik. Co ciekawe, pieprz cayenne jest również doskonałym źródłem witamin i minerałów. Dlatego też, warto wprowadzić go do zrównoważonej diety, jeżeli nie istnieją ku temu żadne wyraźne przeciwwskazania.

Pieprz Cayenne - Opis produktu

Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych pieprzu cayenne

Pieprz cayenne jest dobrze znaną przyprawą, szczególnie w gronie tych osób, które dbają o zdrowy i smukły wygląd sylwetki. Pozyskiwany z ostrej papryczki proszek, w zaledwie kilka chwil jest w stanie nadać potrawom ostry smak oraz wyrazisty aromat. Niemniej jednak, to nie ze względu na swoje walory smakowe, lecz przede wszystkim właściwości zdrowotne, pieprz cayenne znalazł powszechne uznanie w gronie dietetyków i miłośników fitoterapii. Okazuje się, że wprowadzenie niniejszej przyprawy do zrównoważonej diety może sprzyjać zwiększaniu efektywności zastosowanych metod odchudzania. Ponadto, produkt ten wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. A co jeszcze warto wiedzieć na temat niezwykłych właściwości pieprzu cayenne? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Gdzie kupić pieprz cayenne?                                                                      

Pieprz cayenne a chili, czym się różnią?

Jak przechowywać pieprz cayenne?

Jak stosować pieprz cayenne?

Czy warto stosować pieprz cayenne w tabletkach?

  • Pieprz cayenne – kcal;

  • Zastosowanie pieprzu cayenne w codziennej kuchni i nie tylko.

Czym jest i skąd pochodzi pieprz cayenne i jakie wartości odżywcze w sobie skrywa?

Pieprz cayenne to powszechnie stosowana przyprawa, która wytwarzana jest ze specjalnej odmiany ostrej papryki (Capsicum Frutescens). Warzywo to w naturalnych warunkach występuje na terenie Ameryki Środkowej. Niemniej jednak, liczne uprawy niniejszej papryki możemy również spotkać w Pakistanie, Indiach oraz w niektórych stanach USA. Chociaż w większości krajów produkt ten dostępny jest w formie mielonego proszku pozyskiwanego z suszonych papryczek, w niektórych miejscach można kupić go również w formie świeżej papryki. Przyprawa ta charakteryzuje się zarówno intensywnym smakiem, jak i aromatem. Wszystko to za sprawą zawartej w niej kapsaicyny. Ostrość pieprzu cayenne plasuje się niżej niż papryczki chili. Skala, dzięki której jesteśmy w stanie ocenić poziom ostrości niniejszej przyprawy wyrażana jest w jednostkach SHU (Scoville Heat Units). Wyrażają one skalę zawartości kapsaicyny w papryczkach. Pieprz cayenne osiąga wynik od 30 000 do 50 000 SHU i mimo, że nie jest tak ostry jak popularne meksykańskie habanero, może powodować dyskomfort, a nawet podrażnienia w obrębie jamy ustnej.

Dane źródłowe wskazują, iż odmiana papryki, z której produkowany jest pieprz cayenne była uprawiana na terenie Meksyku już 5 tysięcy lat przed naszą erą. Pierwotnie roślina ta wykorzystywana była w celach leczniczych. Co ciekawe, pieprz cayenne stał się przyprawą dopiero za sprawą Krzysztofa Kolumba, który przywiózł niniejsze papryczki na stary kontynent jako jedną z cennych zdobyczy ze swoich dalekich podróży. Pieprz cayenne bardzo szybko podbił serca mieszkańców Europy, którzy licznie zaczęli dodawać niniejszą przyprawę do swoich potraw.

Proces produkcji pieprzu cayenne nie jest trudny, niemniej jednak jest czasochłonny. Zbierane z plantacji dojrzałe papryki są suszone na słońcu, a następnie mielone w całości (często wraz z pestkami). Do wytwarzania powyższej przyprawy najczęściej wykorzystuje się odmianę papryczek pod nazwą Capsaicum Baccatum, znaną również jako ptasie chili. Warto wiedzieć, że przyprawa ta oprócz cennej kapsaicyny zawiera również w swoim składzie szereg cennych dla zdrowia witamin. W tym: witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, E oraz K. Ponadto, pieprz cayenne może stanowić wartościowe źródło minerałów, wśród których na szczególną uwagę zasługuje: cynk, potas, magnez, fosfor, sód, wapń oraz żelazo.

Pieprz cayenne – właściwości zdrowotne i wpływ na organizm człowieka

Dzięki zawartości cennej kapsaicyny w swoim składzie, wprowadzenie pieprzu cayenne do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie człowieka. Kapsaicyna jest związkiem chemicznych, który odpowiedzialny jest za nadanie ostrego smaku papryczkom chili. Ponadto, składnik ten jest w stanie oddziaływać na nocyceptory (receptory bólowe) znajdujące się w naszej jamie ustnej. Po kontakcie kapsaicyny z komórkami nabłonka oraz kubkami smakowymi dochodzi do ich podrażnienia, które często odbierane jest przez nas jak charakterystyczne uczucie pieczenia, a nawet ból.

Niemniej jednak, substancja ta nie tylko wywołuje niecodzienne doznania smakowe, ale również odpowiedzialna może być za szereg innych właściwości. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują te przeciwzapalne. Okazuje się bowiem, iż kapsaicyna może hamować działanie neuropeptydów odpowiedzialnych za wywołanie stanu zapalnego w organizmie. Niektóre badania naukowe wykazują, że stosowanie niniejszego składnika w przebiegu Reumatoidalnego Zapalenia Stawów (RZS) doprowadza do złagodzenia jego objawów, co istotnie wpływa na komfort życia osób dotkniętych wspomnianym zaburzeniem. Co ciekawe, związek zawarty w pieprzu cayenne wykazuje również właściwości przeciwbólowe. Dlatego też, przyprawa ta może stosowana być przez osoby zmagające się z nawracającymi bólami głowy. Ponadto, doniesienia naukowe potwierdzają, iż kapsaicyna oddziałuje na zniesienie dotkliwych dolegliwości bólowych w przebiegu neuropatii cukrzycowej.

W ciągu ostatnich kilku lat wiele uwagi poświęca się badaniom nad wpływem kapsaicyny na profilaktykę chorób nowotworowych. Analiza przeprowadzona przez naukowców brytyjskiego Uniwersytetu Nottingham potwierdza, iż substancja ta hamuje zarówno podział, jak i rozrost komórek nowotworowych. Należy jednak pamiętać, że profilaktyka chorób nowotworowych jest złożona i obejmuje zarówno zdrowe odżywianie, jak i systematyczną aktywność fizyczną. Warto wiedzieć, iż składniki zawarte w pieprzu cayenne pozytywnie wpływają na odporność naszego organizmu. Przyczyniają się one między innymi do udrażniania górnych dróg oddechowych oraz zmniejszania obrzęku w obrębie błon śluzowych.

Co ciekawe, wprowadzenie pieprzu cayenne do zrównoważonej diety może sprzyjać również profilaktyce chorób w obrębie układu krążenia. Najnowsze doniesienia z dziedziny fitoterapii dowodzą, iż zawarte w pieprzu składniki oddziałują na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego, jak również na zmniejszenie ryzyka zakrzepów i zalegania płytek krwi w tętnicach. Ponadto, przyprawa ta korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Dzięki kapsaicynie możliwe staje się pobudzenie produkcji soków żołądkowych, jak również ochrona jelit przed szkodliwym wpływem bakterii wywołujących zatrucia pokarmowe. Dodatkowo, pieprz cayenne uznawany jest za cenne wsparcie w procesie leczenia uporczywych zaparć.

Mimo licznych właściwości zdrowotnych, jakie wykazuje pieprz cayenne, należy pamiętać, że jest on jedynie składnikiem diety, a nie lekiem. Dlatego też, nie można stosować go zamiast środków farmaceutycznych zaleconych przez specjalistę. Ponadto, zażywanie pieprzu cayenne w celach leczniczych powinno każdorazowo konsultowane być z doświadczonym farmaceutą lub zaufanym lekarzem oraz/lub dietetykiem.

Pieprz cayenne na odchudzanie – najważniejsze informacje

Pieprz cayenne znalazł szerokie zastosowanie w procesie produkcji suplementów diety, których celem jest zwiększenie efektywności zastosowanych metod odchudzania. Nic w tym dziwnego, w końcu zawarta w niniejszej przyprawie kapsaicyna wpływa nie tylko na wspomożenie procesów trawiennych, ale również na przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej. Możliwe staje się to poprzez pobudzenie procesów termogenezy (wytwarzania ciepła przez organizm), które skutkują zwiększonym wydatkiem energetycznym. Podczas stosowania diet odchudzających często zalecane jest również spożywanie specjalnego napoju, który odpowiedzialny ma być za przyspieszenie procesów metabolicznych. Wśród jego głównych składników znajdziemy: wodę, świeżo wyciśnięty sok z cytryny, odrobinę miodu oraz szczyptę pieprzu cayenne.

Należy jednak pamiętać, że proces utraty nadmiaru zbędnych kilogramów jest złożony i wymaga od nas zarówno cierpliwości, jak i dyscypliny. Osiągnięcie zamierzonych efektów odchudzania możliwe staje się tylko dzięki zastosowaniu właściwych zaleceń żywieniowych, jak i wykonywaniu systematycznej aktywności fizycznej. Niemniej jednak, wprowadzenie odpowiednich ilości pieprzu cayenne do zrównoważonego jadłospisu może wesprzeć nas w walce o zdrowy wygląd sylwetki i dobre samopoczucie.

Przeciwwskazania dotyczące spożywania pieprzu cayenne

Chociaż w większości przypadków stosowanie pieprzu cayenne w odpowiednich ilościach jest bezpieczne dla naszego zdrowia, istnieją pewne przeciwwskazania związane z jego spożywaniem. Po pierwsze: przyprawa ta może wchodzić w negatywną interakcję z niektórymi lekami. Dlatego też, pieprz cayenne nie może spożywany być bez konsultacji lekarskiej przez osoby, które na co dzień stosują takie leki jak inhibitory ACE oraz leki hamujące wydzielanie kwasy żołądkowego. Po drugie: kapsaicyna zawarta w składzie pieprzu cayenne może zmniejszać skuteczność aspiryny i zwiększać obfitość krwawień. W związku z tym, nie zaleca się stosowania niniejszej przyprawy w przebiegu miesiączki. Ponadto, wyraźnym przeciwwskazaniem do spożywania pieprzu cayenne jest stosowanie leków w przebiegu cukrzycy, jak również suplementów diety zawierających w swoim składzie imbir, żeń-szeń oraz miłorząb japoński. Dodatkowo, należy wykazać się ostrożnością w stosowaniu niniejszej przyprawy jeśli zażywamy preparaty lecznicze zalecane w przebiegu astmy oskrzelowej.

Pieprz cayenne – cena

Pieprz cayenne sprzedawany jest zazwyczaj w opakowaniach o wadze 50g. Za niniejszy produkt zapłacimy około 3,00 – 5,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena pieprzu cayenne może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta oraz/lub dystrybutora. Ponadto, podczas dokonywania zakupu należy zwrócić uwagę na kraj pochodzenia oraz skład produktu.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pieprzu cayenne

Pytanie 1: Gdzie kupić pieprz cayenne? Niniejszy produkt możemy kupić w niektórych marketach spożywczych, jak również salonach zielarskich. Niemniej jednak, warto poszukać go w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Dzięki temu zyskamy możliwość zakupy pieprzu cayenne w atrakcyjnej ofercie cenowej, przy jednoczesnym zachowaniu gwarancji najwyższej jakości;

Pytanie 2: Pieprz cayenne a chili, czym się różnią? Zarówno przyprawa chili, jak i pieprz cayenne produkowany jest z suszonych na słońcu, a następnie mielonych ostrych papryk. Niemniej jednak, przyprawy te pozyskiwane są z innych odmian niniejszego warzywa. Warto wiedzieć, iż pieprz cayenne charakteryzuje się nieco łagodniejszym smakiem. Dlatego też, stanowi on doskonałą alternatywę dla wszystkich tych osób, dla których smak chili jest zbyt ostry.

Pytanie 3: Jak przechowywać pieprz cayenne? Niniejszą przyprawę należy przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Zamykając go w szklanym słoiczku z pokrywką lub szczelnym pudełku, zyskamy pewność, iż pieprz cayenne na dłużej będzie w stanie zachować nie tylko swoje walory smakowe, ale przede wszystkim cenne właściwości zdrowotne.

Pytanie 4: Jak stosować pieprz cayenne? Niniejszą przyprawę należy stosować w niewielkich ilościach. Stanowi ona doskonałe uzupełnienie zdrowej diety. Można łączyć ją zarówno ze smakiem mięs, ryb, jak i dań warzywnych. Warto przy tym pamiętać, że spożywanie nadmiernych ilości pieprzu cayenne może doprowadzić do wywołania objawów niepożądanych (w tym podrażnienia błony śluzowej żołądka).

Pytanie 5: Czy warto stosować pieprz cayenne w tabletkach? Na rynku dostępne są liczne suplementy diety zawierające w swoim składzie pieprz cayenne. Producenci niniejszych preparatów zapewniają, iż są one w stanie wesprzeć proces odchudzania. Warto jednak wiedzieć, iż spożywanie pieprzu cayenne w naturalnej postaci wykazuje te same, a często nawet leprze efekty, niż stosowanie drogich suplementów diety. Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie zadowalających efektów odchudzania możliwe staje się tylko dzięki przestrzeganiu zaleceń zdrowej diety oraz aktywnego stylu życia.

 

pieprz cayenne

 

Podsumowanie

Pieprz cayenne to coś więcej niż zwykła przyprawa. To doskonałe źródło cennych dla zdrowia składników. Pamiętajmy, ze wprowadzenie jej do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, jest w stanie zapewnić nam dobre zdrowie i samopoczucie na długie lata.

Bibliografia

  1. Abdel Salam O.M.E., Mozsik G., Szolcsanyi J. Studies on the effect of intragastric capsaicin on gastric ulcer and on the prostacyclin- induced cytoprotection in rats. Pharmacological Research 1995; 32(4):209-215;
  2. Brown K.C., Witte T.R., Hardman W.E., Luo H., Chen Y.C., Carpenter A.B., Lau J.K., Dasgupta P. Capsaicin Displays Anti-Proliferative Activity against Human Small Cell Lung Cancer in Cell Culture and Nude Mice Models via the E2F Pathway. PloS ONE 2010; 5(4): 1-15;
  3. Careagaa M., Fernandezb E., Dorantesa L., Motab L., Jaramilloa M.E., Hernandez-Sancheza H. Antibacterial activity of Capsicum extract against Salmonella typhimurium and Pseudomonas aeruginosa inoculated in raw beef meat. International Journal of Food Microbiology 2003; 83:331– 335;
  4. Caterina M.J., Schumacher M.A., Tominaga M., Rosen T.A., Levine J.D., Julius D. The capsaicin receptor: a heat-activated ion channel in the pain pathway. Nature 1997; 389(6653):816-24;
  5. Hwang M.K., Bode A.M., Byun S., Song N.R., Lee H.J., Lee K.W., Dong Z. Cocarcinogenic effect of capsaicin involves activation of EGFR signaling but not TRPV1. Cancer Res. 2010; 70(17):6859-69;
  6. Joo J.I., Kim D.H., Choi J.W., Yun J.W. Proteomic analysis for antiobesity potential of capsaicin on white adipose tissue in rats fed with a high fat diet. J Proteome Res. 2010; 9(6):2977-87;
  7. Kurita S., Kitagawa E., Kim C.H., Momose Y., Iwahashi H. Studies on the Antimicrobial Mechanisms of Capsaicin Using Yeast DNA Microarray. Biosci. Biotechnol. Biochem. 2002; 66(3):532-536;
  8. Lejeune P.G.M.E., Kovacs M.R., Westerterp-Plantenga M.S. Effect of capsaicin on substrate oxidation and weight maintenance after modest body-weight loss in human subjects. British Journal of Nutrition (2003), 90, 651–659;
  9. Mori A., Lehmann S., O’Kelly J., Kumagai T., Desmond J.C., Pervan M., McBride W.H., Kizaki M., Koeffler H.P. Capsaicin, a component of red peppers, inhibits the growth of androgen-independent, p53 mutant prostate cancer cells. Cancer Res. 2006; 66(6):3222-3229;
  10. Shin D.H., Kim O.H., Jun H.S., Kang M.K. Inhibitory effect of capsaicin on B16-F10 melanoma cell migration via the phosphatidylinositol 3-kinase/Akt/Rac1signal pathway. Experimental And Molecular Medicine 2008; 40(5):486-494;
  11. Yang D., Luo Z., Ma S., Wong W.T., Ma L., Zhong J., He H., Zhao Z., Cao T., Yan Z., Liu D., Arendshorst W.J., Huang Y., Tepel M., Zhu Z. Activation of TRPV1 by dietary capsaicin improves endothelium-dependent vasorelaxation and prevents hypertension. Cell Metab. 2010; 4;12(2):130-41.

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów