Orzechy pecan i przepis na sałatkę orzechowo-jaglaną!
Orzechy pecan należą do jednego z mniej znanych rodzajów orzechów. Występują naturalnie w USA i Meksyku, są owocem drzewa o nazwie orzesznik jadalny. Skąd więc znalazły się w Europie? Otóż przywiezione zostały do Hiszpanii w czasie wypraw morskich na nowy kontynent. Stanowiły niegdyś składnik diety Indian, którzy nazywali je „orzechem trudnym do zgniecenia dłonią”. Obecnie funkcjonują również pod nazwą przeorzech, hikora i orzech hikorowy.
Orzechy pecan i zasób wartościowych składników
Wyglądem i smakiem przypominają rodzime orzechy włoskie, są delikatne i lekko słodkie, ale miększe. Podobnie jak wszystkie inne rodzaje orzechów należą do żywności dość kalorycznej. Z tego powodu nie można przesadzać z ilością ich jednorazowego spożycia. Niemniej jednak są na tyle zdrowe, że poleca się urozmaicić nimi dietę, gdyż dostarczają wielu makroelementów i witamin.
- zawierają szereg witamin z grupy B, w tym B2, B3, B5, B6, ale najwięcej witaminy B1(wpływa korzystnie na układ nerwowy) oraz witaminę K
- tłuszcze w nich obecne to w większości nienasycone kwasy tłuszczowe
- są dobrym źródłem błonnika i białka
- są bogate w liczne antyoksydanty, w tym witaminę E i C oraz polifenole
- dostarczają organizmowi wapnia, cynku, żelaza, magnezu, miedzi, manganu, potasu oraz sodu, fosforu i selenu
Do czego wykorzystać orzechy pecan?
Ten rodzaj orzechów można wykorzystać w podobny sposób jak pozostałe. Doskonale sprawdzą się w roli składnika ciast, ciasteczek czy deserów lodowych. Prażone dobrze komponują się ze słonymi i pikantnymi przyprawami. Można jeść je również kandyzowane.
W przepisach, zwłaszcza kuchni amerykańskiej, można często spotkać pomysły na potrawy z dodatkiem pekanów. Dziś proponujemy wykonać pożywną sałatkę z kaszą jaglaną i orzechami.
SAŁATKA Z ORZECHAMI PECAN
Składniki:
- 3 marchewki
- 2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- 1 pęczek natki pietruszki
- 140 g orzechów pecan
- sok z połówki cytryny
- 1 łyżeczka mielonej czarnuszki
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- odrobina soli himalajskiej i pieprzu
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną prażymy na sucho. Przelewamy zimną wodą i ją odlewamy. Następnie kaszę zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do wystygnięcia.
Orzechy kroimy na połówki. Marchewkę i pietruszkę pobieramy i kroimy na cienkie plasterki. Wszystko przekładamy do jednej miski, polewamy sokiem z cytryny, oliwą i posypujemy przyprawami.