Oregano mielone - 50g - VIVIO
Oregano - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA |
---|---|
Turcja / Polska | VIVIO |
Oregano - Zastosowanie
Oregano – zastosowanie w kuchni i nie tylko
Suszone oregano to nie tylko doskonały dodatek do dań kuchni włoskiej. Niniejsza przyprawa świetnie sprawdza się w połączeniu z ciastem drożdżowym, jak również licznymi warzywami.
- Po pierwsze: warto dodawać je do domowych past kanapkowych sporządzonych na bazie roślin strączkowych, cukinii lub bakłażana;
- Po drugie: oregano idealnie uzupełni smak domowego soku pomidorowego sporządzonego na bazie pomidorów;
- Po trzecie: warto wykorzystać niniejszą przyprawę podczas przyrządzania pieczonych mięs oraz ryb lub sosów makaronowych;
- Po czwarte: oregano świetnie podkreśli aromat domowych frytek warzywnych (na przykład przygotowanych z ziemniaka, marchewki i pietruszki);
- Po piąte: przyprawa ta doskonale komponuje się ze smakiem mozzarelli oraz świeżych pomidorów. W związku z tym, warto dodawać ją do domowych sałatek.
Oregano - Opis produktu
Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych liści oregano
Oregano to dobrze nam znana przyprawa kuchni włoskiej. Często mamy szansę spróbować jej w połączeniu z aromatycznym sosem pomidorowym lub pełną warzyw pizzą. Niemniej jednak, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż jest ona nie tylko smaczna, ale również pełna cennych dla zdrowia składników odżywczych, witamin i minerałów. Ponadto, okazuje się, iż jej właściwe stosowanie może przyczyniać się zarówno do poprawy procesów trawiennych, jak i łagodzenia szkodliwych skutków stresu. A co jeszcze warto wiedzieć na temat niezwykłych właściwości zdrowotnych liści oregano. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.
Czym są i skąd pochodzą liście oregano oraz jakie wartości odżywcze w sobie skrywają?
Liść oregano – właściwości zdrowotne i wpływ na organizm człowieka;
Właściwości kosmetyczne liści oregano;
Przeciwwskazania dotyczące spożywania liści oregano;
Oregano liść – cena;
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące liści oregano:
Gdzie kupić oregano w liściach?
Jak przechowywać oregano?
Czym jest olejek z oregano i jakie właściwości zdrowotne wykazuje?
Dlaczego warto dodawać oregano do pizzy?
Czy oregano może gościć w menu najmłodszych dzieci?
Oregano – zastosowanie w kuchni i nie tylko.
Czym są i skąd pochodzą liście oregano oraz jakie wartości odżywcze w sobie skrywają?
Nazwa oregano od wielu pokoleń nieodzownie kojarzy nam się z kuchnią włoską. Nic w tym dziwnego, albowiem przyprawa ta często stosowana jest podczas przyrządzania pizzy oraz aromatycznych makaronów. Co ciekawe, roślina ta słynie nie tylko ze swoich walorów smakowych, ale również z licznych właściwości zdrowotnych. Na całym świecie możemy rozróżnić aż 44 różne gatunki oregano. Niniejsza roślina z łatwością może uprawiana być w ogrodach, a nawet w doniczkach. Niemniej jednak, w naturalnych warunkach rośnie ona na nasłonecznionych wzgórzach Grecji oraz innych krajów Basenu Morza Śródziemnego oraz Azji Wschodniej. Warto wiedzieć, iż w Polsce oregano szeroko znane jest pod nazwą lebiodka lub duszka. W okolicach Krakowa, przyprawa ta często nazywana jest dzikim majerankiem.
Oregano zaliczane jest do rodziny jasnotowatych. Jest ono rośliną trwałą o intensywnym zapachu. Co ciekawe, oregano jest również rośliną miododajną. Na terenie Polski rozpoznać możemy jej gatunek pod nazwą lebiodka pospolita. Najczęściej rośnie na wzniesieniach, które charakteryzują się mocnym nasłonecznieniem. Jej łodyga osiąga wysokość od 20 do nawet 80 centymetrów, natomiast liście są ogonkowe, u dołu tępe, a na górze ostre. Kwiaty lebiodki odznaczają się delikatnym różowym kolorem. Okres kwitnienia niniejszej rośliny przypada od czerwca, aż do końca ciepłych dni września.
Warto wiedzieć, iż oprócz niezwykłych właściwości smakowych, oregano zawiera w swoim składzie również szereg cennych dla zdrowia składników. W tym miejscu na szczególną uwagą zasługują kwasy fenolowe (np. kwas wanilinowy i rozmarynowy) oraz flawonoidy (takie jak: luteolina, apigenina oraz kwercetyna). Ponadto, w suszonych liściach oregano znajdziemy cenne witaminy (takie jak witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, witamina E oraz witamina K), jak również niezbędne minerały (w tym: wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas oraz cynk).
Suszone liście oregano charakteryzują się zielonym kolorem i intensywnym aromatem. Często stanowią one składnik mieszanki ziół śródziemnomorskich lub prowansalskich. Niepowtarzalny smak niniejszej przyprawy doskonale komponuje się z licznymi warzywami, mięsem oraz serami.
Liść oregano – właściwości zdrowotne i wpływ na organizm człowieka
Wprowadzenie liści oregano do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, jest w stanie przyczynić się do poprawy naszego zdrowia oraz samopoczucia. Okazuje się, iż stosowanie niniejszej przyprawy może zapobiegać występowaniu licznych chorób cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób serca oraz cukrzycy typu II. Wszystko to za sprawą bogatej zawartości związków fenolowych. Naukowcy zwracają również uwagę na to, iż liczne przeciwutleniacze obecne w liściach oregano mogą chronić nasz organizm przed rozwojem chorób nowotworowych. Co ciekawe, olejki eteryczne zawarte w oregano wykazują silne właściwości przeciwgrzybicze i bakteriobójcze. Stwierdzenie to znalazło odzwierciedlenie w licznych badaniach naukowych. Dlatego też, zarówno liście oregano, jak i olejek z nich sporządzany, od tysięcy lat zajmuje ważne miejsce w medycynie naturalnej.
Doniesienia z dziedziny fitoterapii podkreślają, iż oregano wywiera pozytywny wpływ na układ trawienny człowieka. Roślina ta przyczynia się do zwiększenia wydzielania śliny oraz soków żołądkowych, co bezpośrednio przyczynia się do poprawy procesów trawiennych. Dodatkowo, oregano uznawane jest za skuteczny środek przeciwbiegunkowy. Eksperci z zakresu ziołolecznictwa zalecają jego stosowanie w przebiegu zapalenia żołądka, niestrawności oraz uporczywych wzdęć.
Co ciekawe, roślina ta pozytywnie wpływa również na wydzielanie śluzu przez błony śluzowe. Dlatego też, jej spożywanie może okazać się cennym wsparciem w przebiegu infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych. Okazuje się, iż oregano jest w stanie łagodzić kaszel i wspomagać odksztuszanie zalegającej wydzieliny. W medycynie wschodnio-europejskiej (szczególnie na terenie Ukrainy), olejek sporządzany z liści niniejszej przyprawy stosowany jest w celu łagodzenia bólów zęba oraz stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Warto wiedzieć, że oregano pozytywnie może wpływać nie tylko na nasze ciało, ale również umysł. Okazuje się, iż wykazuje ono właściwości uspokajające.
Chociaż liście oregano bez wątpienia wykazują szereg cennych dla zdrowia właściwości, należy pamiętać, że są one jedynie cennym elementem diety, a nie lekiem. Dlatego też, nie można stosować ich zamiast środków farmaceutycznych zaleconych przez specjalistę. Ponadto, stosowanie oregano w celach leczniczych powinno każdorazowo konsultowane być z doświadczonym lekarzem lub farmaceutą.
Właściwości kosmetyczne liści oregano
Bogata zawartości witaminy E, cynku oraz przeciwutleniaczy sprawia, iż oregano skutecznie przyczynia się do zwalczania szkodliwego wpływu wolnych rodników na nasz organizm, jak również opóźniania procesów starzenia się skóry. Ponadto, olejek sporządzany z liści niniejszej przyprawy wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne ora przeciwgrzybicze, dzięki czemu znajduje zastosowanie w terapii zaburzeń trądzikowych oraz zabiegów oczyszczania skóry. Co ciekawe, niezwykły aromat tego zioła wpływa kojąco na nasze zmysły. Zastosowanie olejku z oregano podczas kąpieli lub masażu jest w stanie wprowadzić nasz organizm w stan odprężenia i jednocześnie doprowadzić do zniesienia napięcia mięśniowego, do którego dochodzi najczęściej w przypadku narażenia na stres.
Przeciwwskazania dotyczące spożywania liści oregano
Chociaż w większości przypadków spożywanie liści oregano nie wywiera szkodliwego wpływu na organizm człowieka, istnieją pewne przeciwwskazania związane z ich stosowaniem. Po pierwsze, spożywanie świeżych liści niniejszej rośliny może działać drażniąco na układ pokarmowy. Po drugie, przyjmowanie nadmiernych ilości oregano może doprowadzić do zaburzeń przyswajania żelaza. Dlatego też, ograniczyć je powinny wszystkie osoby zmagające się z problemem niedokrwistości. Ponadto, szczególną ostrożnością w stosowaniu tej aromatycznej przyprawy powinny wykazać się kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Natomiast bezwzględny zakaz spożywania oregano dotyczy osób, które zmagają się z alergią na niniejsze zioło. Z uwagi na fakt, iż oregano może wywoływać reakcje alergiczne, należy wprowadzać je do swojej diety stopniowo. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy zasięgnąć konsultacji w gabinecie doświadczonego alergologa.
Oregano liść – cena
Oregano sprzedawane jest zazwyczaj w opakowaniach o wadze 50g. Za niniejszy produkt zapłacimy około 3,00 – 5,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena suszonych liści oregano może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora. Ponadto, podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia niniejszej przyprawy.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące liści oregano?
Pytanie 1: Gdzie kupić oregano w liściach? Niniejszą przyprawę możemy kupić w niektórych sklepach spożywczych, jak również w salonach zielarskich. Niemniej jednak, suszonych liści oregano warto poszukać w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. W ten sposób zyskamy nie tylko możliwość zakupu produktu w atrakcyjnej ofercie cenowej, ale również gwarancję jego najwyższej jakości.
Pytanie 2: Jak przechowywać oregano? Tę aromatyczną przyprawę najlepiej jest przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, z dala od działania promieni słonecznych. Oregano warto zamknąć w szczelnie zakręconym słoiku lub papierowej torebce. W ten sposób będziemy w stanie zatrzymać na dłużej zarówno smak, jak i właściwości zdrowotne niniejszej przyprawy.
Pytanie 3: Czym jest olejek z oregano i jakie właściwości zdrowotne wykazuje? Olejek z oregano uznawany jest za cenny olejek eteryczny. Uzyskiwany jest na drodze destylacji parą wodą. Nierozcieńczony może doprowadzić do mocnego podrażnienie błony śluzowej. Niemniej jednak, stosowany w odpowiedni sposób wykazuje szereg cennych dla zdrowia właściwości. Odpowiada on między innymi za zwalczanie szkodliwych grzybów i bakterii, jak również posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Co ciekawe, olejek z oregano znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w ziołolecznictwie, ale również w przemyśle kosmetycznym. Za jego najcenniejsze substancje lecznicze uznaje się tymol i karwakrol.
Pytanie 4: Dlaczego warto dodawać oregano do pizzy? Oregano idealnie komponuje się ze smakiem większości dań kuchni włoskiej. Co ciekawe, jest ono uznawane za jeden z najważniejszych składników uwielbianej przez wielu pizzy. Niniejsza przyprawa doskonale podkreśla smak pełnego pomidorów sosu, jak również ciągnącego się sera. Ponadto, warto pamiętać, iż oregano wzbogaca nasze posiłki o zestaw pełnych zdrowia składników odżywczych.
Pytanie 5: Czy oregano może gościć w menu najmłodszych dzieci? Już od najmłodszych lat warto kształtować u naszych pociech zdrowe nawyki żywieniowe. Dlatego też, podczas przygotowywania posiłków warto stosować liczne zioła zamiast soli kuchennej. Oregano w niewielkich ilościach możemy dodawać do domowych zupek warzywnych oraz przecierów warzywno-owocowych.
Podsumowanie
Oregano to coś znacznie więcej niż aromatyczna przyprawa. To prawdziwa skarbnica wartościowych przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Znajduje ona szerokie zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i przemyśle kosmetycznym.
Bibliografia
- Akgul A, Kivanc M. Inhibitory effects of selected Turkish spices and oregano components on some foodborne fungi. Int J Food Microbiol 1988; 6:263-8;
- Bozin B, Mimica-Dukic N, Simin N et al. Characterization of the volatile composition of essential oils of some lamiaceae spices and the antimicrobial and antioxidant activities of the entire oils. J Agric Food Chem. 2006 Mar 8; 54(5):1822-8;
- Carmo ES, de Oliveira Lima E, de Souza EL. The potential of Origanum vulgare L. ( Lamiaceae) essential oil in inhibiting the growth of some food-related Aspergillus species. Braz. J. Microbiol. vol. 39 no. 2 Săo Paulo Apr./June 2008;
- Chorianopoulos N, Kalpoutzakis E, Aligiannis N et al. Essential oils of Satureja, Origanum, and Thymus species: chemical composition and antibacterial activities against foodborne pathogens. J Agric Food Chem 2004 Dec 29; 52(26):8261-7;
- Daferera DJ, Ziogas BN, Polissiou MG. GC-MS analysis of essential oils from some Greek aromatic plants and their fungitoxicity on Penicillium digitatum. J Agric Food Chem 2000; 48:2576-81;
- Exarchou V, Godejohann M, van Beek TA et al. LC-UV-solid-phase extraction-NMR-MS combined with a cryogenic flow probe and its application to the identification of compounds present in Greek oregano. Anal Chem 2003; 75:6288-94;
- Gerothanassis IP, Exarchou V, Lagouri V et al.. Methodology for identification of phenolic acids in complex phenolic mixtures by high-resolution two-dimensional nuclear magnetic resonance. Application to methanolic extracts of two oregano species. J Agric Food Chem 1998; 46:4185-92;
- Kivanc M, Akgul A, Dogan A. Inhibitory and stimulatory effects of cumin, oregano and their essential oils on growth and acid production of Lactobacillus plantarum and Leuconostoc mesenteroides. Int J Food Microbiol 1991; 13:81-5;
- Nurmi A, Mursu J, Nurmi T et al. Consumption of juice fortified with oregano extract markedly increases excretion of phenolic acids but lacks short and long term effects on lipid peroxidation in healthy nonsmoking men. J Agric Food Chem 2006 Aug 9; 54(16):5790-6;
- Santoro GF, das Graças Cardoso M, Guimarăes LG. Effect of oregano ( Origanum vulgare L.) and thyme ( Thymus vulgaris L.) essential oils on Trypanosoma cruzi (Protozoa: Kinetoplastida) growth and ultrastructure. Parasitol Res 2007 Mar; 100(4):783-90;
- Srihari T, Sengottuvelan M, Nalini N. Dose dependent effect of oregano ( Origanum vulgare L.) on lipid peroxidation and antioxidant status in 1,2dimethylhydrazine induced rat colon carcinogenesis. J Pharm Pharmacol 2008 Jun; 60(6):787-94.
Informacje dodatkowe
Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.
Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.
Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.