info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Olejek cytronelowy 30ml - VIVIO

Olejek cytronelowy 30ml, właściwości, na komary

Olejek cytronelowy 30ml - VIVIO

12,69 zł
Cena za 1KG / 1L: 422,96 zł
Zaoszczędź i zdobądź: 1 pkt w klubie cosdlazdrowia.pl

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni

Olej cytronelowy - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKA
WietnamVIVIO

Cymbopogon Winterianus Herb Oil

Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Olej cytronelowy - Zastosowanie

Olejek cytronelowy można stosować do:

  • inhalacji: do miski wrzątku dodać kilka kropli olejku, następnie pochylić się nad miską i wdychać wonne opary przez kilka minut, stosować 3-5 razy dziennie
  • masaży: kilka kropel olejku wymieszać z olejkiem nośnikowym i rozprowadzać na skórze kolistymi ruchami
  • w kominkach do aromaterapii
  • odstraszania komarów: olejek rozprowadzić na odzieży bądź skórze

Olejek cytronelowy naturalny jest produktem stężonym. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu go bezpośrednio na skórę. Warto pamiętać, że olejki eteryczne działają już w małych ilościach, więc w tym przypadku więcej wcale nie oznacza lepiej.

Olej cytronelowy - Opis produktu

Wszystko co należy wiedzieć na temat właściwości i zastosowania olejku cytronelowego

Aromaterapia to naturalny sposób leczenia wykorzystujący właściwości związków zawartych w olejkach eterycznych do leczenia różnego rodzaju zaburzeń na tle psychicznym i fizycznym. Do technik wykorzystywanych w tej niekonwencjonalnej metodzie leczenia należą masaże, inhalacje, kąpiele i natryski. Oczywiście wszystkie one opierają się na użyciu odpowiednio dobranych olejków eterycznych. Jednym z wykorzystywanych w aromaterapii surowców jest właśnie olejek cytronelowy. Charakteryzuje się on świeżym, słodko-kwaśnym zapachem cytrusów. Przypisuje się mu działanie rozluźniające, odprężające oraz poprawiające ogólne samopoczucie.

Czy olejek cytronelowy może być stosowany w ciąży?

Czy olejek cytronelowy może uczulać?

Jak pachnie olejek cytronelowy?

Gdzie kupić olejek cytronelowy?

  • Olejek cytronelowy – zastosowanie;

Z czego wytwarzany jest olejek cytronelowy?

Olejek cytronelowy wytwarzany jest z liści i łodygi rośliny zwanej palczatką cytronelową. Gatunek ten znany jest częściej pod nazwą trwa cytrynowa. Wywodzi się z niewielkiej wyspy Cejlon, jednak uprawiany jest obecnie w wielu krajach basenu Morza Śródziemnego. Olejek eteryczny z liści tej rośliny wytwarzany jest metodą destylacji z parą wodną. Ze względu na swój przyjemny zapach znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Dodawany jest do perfumów, kadzideł i świeczek. Jego właściwości wykorzystywane są również w aromaterapii, czyli niezwykle szerokiej dziedzinie medycyny niekonwencjonalnej.

Olejek cytronelowy – właściwości i skład chemiczny

Olejek cytronelowy, podobnie jak inne olejki eteryczne, cechuje się bogatym składem chemicznym. To właśnie charakterystyczne lotne substancje odpowiadają za jego przyjemny i delikatny cytrusowy zapach. Głównymi składnikami olejku cytronelowego są: cytronelal, geraniol, cytronelol i limonen. Dokładne proporcje pomiędzy tymi związkami podlegają zmianom związanym z miejscem pozyskiwania surowca do produkcji olejku. W przemyśle perfumeryjnym szczególnie pożądane są odmiany zawierające jak najwięcej cytronelalu i geraniolu.

Związki zawarte w liściach trawy cytrynowej posiadają działanie znacznie wykraczające poza przyjemny zapach. W medycynie tradycyjnej olejek ten przez lata używany był do leczenia bólów reumatycznych, przeziębień, bólów głowy, grypy, problemów z menstruacją, zaburzeń trawienia oraz ogólnego zmęczenia.

Obecnie olejki eteryczne poddawane są szczegółowym badaniom. Bogactwo związków naturalnych zawartych w tego rodzaju produktach sugeruje ich możliwe szerokie użycie jako uzupełnienie terapii wielu schorzeń. Przeprowadzono badania, które sugerują możliwe działanie antybakteryjne i antygrzybicze olejku cytronelowego. Eksperymenty pozwoliły również wykazać, że cytral zawarty w tym produkcie może wykazywać właściwości przeciwnowotworowe, poprzez stymulowanie apoptozy w liniach komórkowych raka.

W aromaterapii uważa się, że olejek cytronelowy posiada działanie delikatnie rozgrzewające i rozluźniające. Jego przyjemny zapach decyduje o właściwościach odświeżających i odprężających. Z tego powodu może być stosowany przy łagodzeniu różnego rodzaju napięć fizycznych i psychicznych. Inhalacja z użyciem tego olejku stanowi dobre uzupełnienie przy leczeniu depresji, apatii oraz stanów lękowych. Co więcej, cytronelol w nim zawarty posiada udokumentowane działanie wazodylatacyjne. Oznacza to, że może być on potencjalnie użyteczny przy obniżaniu ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem.

Jak zatem widać, olejek cytronelowy posiada wiele ciekawych właściwości. Jego bardzo dużą zaletą jest łagodne działanie i świeży zapach. Jednak najlepiej udokumentowaną naukowo i najczęściej wykorzystywaną właściwością olejku cytronelowego nie jest jego wpływ na zdrowie, a działanie odstraszające komary i inne insekty.

Olejek cytronelowy na komary, czyli sposób na letnie utrapienie

Olejek cytronelowy może być aplikowany na skórę bądź ubrania. Taki zabieg skutecznie odstraszy komary i sprawi, że wieczory na świeżym powietrzu przestaną kojarzyć nam się jedynie z nieprzyjemnymi ukąszeniami. Badania naukowe wykazały, że co najmniej dwa związki zawarte w olejku cytronelowym – cytral i cytronelal – posiadają właściwości odstraszające względem komarów. Produkt ten stanowi jeden z głównych składników wszystkich gotowych natrysków przeciw komarom, jakie znaleźć możemy w drogeriach i aptekach.

Olejek cytronelowy – kleszcze, wszy i inne insekty

Olejek cytronelowy wykazuje aktywność nie tylko wobec komarów, ale także wobec innych insektów. Można go stosować jako środek odstraszający m.in. kleszcze oraz wszy odzieżowe i głowowe. Ponadto prawdopodobne jest również jego działanie odstraszające na muchy.
Olejek cytronelowy może również wykazywać działanie łagodzące przy zmianach skórnych i drobnych rankach. Można stosować go jako środek wspomagający leczenie ukąszeń.

Olejek cytronelowy – cena

Olejek cytronelowy dostępny jest głównie w sklepach internetowych ze zdrową żywnością oraz aptekach internetowych. Jego cena wynosi około 6-8 zł za 10 ml czystego olejku. Obecnie znaleźć można również wiele preparatów i kosmetyków, w których olejek z trawy cytrynowej stanowi jeden ze składników aktywnych.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące olejku cytronelowego

Pytanie 1: Czy olejek cytronelowy może być stosowany w ciąży?

Aromaterapia, szczególnie w postaci kąpieli, masażów i inhalacji, nie jest zabiegiem polecanym w ciąży. Informacje dotyczące zastosowanie poszczególnych olejków w tym okresie nadal są bardzo rozbieżne. Dla bezpieczeństwa swojego i dziecka, przed rozpoczęciem ewentualnej terapii koniecznie należy zapytać o zdanie specjalistę.

Pytanie 2: Czy olejek cytronelowy może uczulać?

Olejek cytronelowy został określony jako generalny recognized as safe (GRAS). Oznacza to, że nie wywołuje on szkodliwego działania ubocznego. Niemniej jednak nie należy przekraczać maksymalnej dziennej dawki tego preparatu. Dodatkowo bogactwo roślinnych związków zawartych w olejku wskazuje na jego potencjalne działanie alergiczne. Uczulać może m.in. cytrol lub geraniol.

Pytanie 3: Jak pachnie olejek cytronelowy?

Olejek cytronelowy ceniony jest w dużej mierze właśnie za swój przyjemny zapach. Co prawa woń jest dosyć intensywna, ale cechuje się świeżością. Zawiera cytrynową, słodką nutę.

Pytanie 4: Gdzie kupić olejek cytronelowy?

Olejek cytronelowy nie jest tak popularny, jak inne olejki eteryczne, w tym melisowy, lawendowy czy pomarańczowy. Najłatwiej kupić go w sklepie internetowym. Ten sposób będzie również korzystniejszy w porównaniu do sklepów stacjonarnych jeśli chodzi o cenę produktu.

 

olejek cytronelowy

 

Bibliografia

  1. https://www.amol.pl/sklad/olejek-cytronelowy [dostęp: 01.10.2020r.].
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Citronella_oil [dostęp: 01.10.2020r.].
  3. Nativ Dudai, Yacob Weinstein, Margalit Krup, Titiana Rabinski, Rivka Ofir. Citral is a New Inducer of Caspase-3 in Tumor Cell Lines. Planta Med 2005; 71(5): 484-488. DOI: 10.1055/s-2005-864146.
  4. Nakahara, Kazuhiko; Alzoreky, Najeeb S.; Yoshihashi, Tadashi; Nguyen, Huong T. T.; Trakoontivakorn, Gassinee (October 2003). "Chemical Composition and Antifungal Activity of Essential Oil from Cymbopogon nardus (Citronella Grass)". Japan International Research Center for Agricultural Sciences. 37 (4): 249–52. INIST:15524982.
  5. Budzyńska Aleksandra. Parametry farmakodynamiczne olejków eterycznych w aspekcie zwalczania zakażeń miejscowych z udziałem biofilmów C. albicans i S. ureus. 2015. http://hdl.handle.net/11089/9046
  6. Bastos JF. Moreira IJ. Ribeiro TP. Medeiros IA. Antoniolli AR. De Sousa DP. Santos MR. (2010). "Hypotensive and vasorelaxant effects of citronellol, a monoterpene alcohol, in rats". Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology106 (4): 331–337. doi:10.1111/j.1742-7843.2009.00492.x. PMID 20002067
  7. https://en.wikipedia.org/wiki/Cymbopogon_citratus https://www.amol.pl/sklad/olejek-cytronelowy [dostęp: 01.10.2020r.].
  8. Baldacchino, Frédéric; Tramut, Coline; Salem, Ali; Liénard, Emmanuel; Delétré, Emilie; Franc, Michel; Martin, Thibaud; Duvallet, Gérard; Jay-Robert, Pierre (2013). "The repellency of lemongrass oil against stable flies, tested using video tracking". Parasite20: 21. doi:10.1051/parasite/2013021. PMC 3718533. PMID 23759542.
  9. Mumcuoglu, KY; Magdassi, S; Miller, J; Ben-Ishai, F; Zentner, G; Helbin, V; Friger, M; Kahana, F; Ingber, A (2004). "Repellency of citronella for head lice: Double-blind randomized trial of efficacy and safety". The Israel Medical Association Journal6(12): 756–9. PMID 15609890.

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów