info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Jakie oleje roślinne są najzdrowsze?

Wybierając oleje roślinne spośród wszystkich dostępnych na rynku musimy wiedzieć, czym się kierować, by wybór był jak najbardziej korzystny dla naszego zdrowia. W dużym stopniu decydują o tym zawarte w nim kwasy tłuszczowe – istotny jest ich rodzaj i proporcje.

Oleje roślinne zawierają trzy rodzaje kwasów tłuszczowych:

– nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się np. w oleju z awokado;
– jednonienasycone z grupy omega-9 zawarte np. w oliwie z oliwek, oleju z awokado, oleju rzepakowym (są istotne w diecie przeciwmiażdżycowej)
– wielonienasycone kwasy NNKT – nie są wytwarzane przez ludzki organizm, dlatego należy dostarczać je wraz z pożywieniem. Do tej grupy kwasów zaliczymy kwasy omega-3 i omega-6

O najlepszym wpływie oleju roślinnego na stan zdrowia człowieka w dużej mierze decyduje właśnie ilość w ich składzie kwasu omega-3. Idealny stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w oleju powinien wynosić 4:1. W większości diet stosunek ten zostaje zaburzony – dominują kwasy omega-6, przez co utrudniona zostaje biodostępność kwasu linolenowego w organizmie.

Jak wybrać odpowiedni olej?
Powszechnie używany w kuchni olej kukurydziany, czy rafinowany z pestek winogron, to niestety tłuszcz bez wartości zdrowotnych, w którym przeważa zawartość kwasu omega-6. Jego duże spożycie powoduje wzrost zapotrzebowania na antyoksydanty, które znajdują się w owocach i warzywach. Aby zneutralizować działanie kwasów omega-6 należy wzbogacić dietę o ryby i owoce morza, które są bogactwem kwasów omega-3.

olej_z_kokosu Jakie oleje roślinne są najzdrowsze?

Oleje rafinowane i nierafinowane
Rafinacja oleju, to proces, który oczyszcza go ze szkodliwych metali ciężkich, ale co gorsze pozbawia go też cennych składników odżywczych. Pozyskany w ten sposób olej może zawierać niebezpieczne tłuszcze trans, które dla człowieka są toksyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wyeliminowanie olejów rafinowanych z diety.

Oleje roślinne mają korzystne działanie, kiedy używane są w naturalnej formie, na zimno. Najlepszym wyborem jest zakup oleju nierafinowanego, z krótką datą przydatności do spożycia. Powinno się przechowywać je w lodówce, ponieważ kwasy omega-3 ulegają szybkiemu rozpadowi pod wpływem temperatury.

Obróbka termiczna znacznie przyspiesza proces utleniania kwasów tłuszczowych znajdujących się w olejach roślinnych. Produktami utleniania są wodoronadtlenki i nadtlenki (związki rakotwórcze) oraz aldehydy, ketony, kwasy i węglowodory, które uszkadzają błony komórkowe, struktury wewnątrzkomórkowe, działają cytotoksycznie, wywołują zaburzenia żołądkowo-jelitowe i wykazują działanie mutagenne.
Do smażenia – najbardziej nadają się tłuszcze o wysokiej temperaturze dymienia, które nie ulegają paleniu i utlenianiu na patelni. Na działanie takich temperatur najbardziej odporne są tłuszcze nasycone np. olej kokosowy. Do szybkiego przesmażenia można używać też oliwy z oliwek extra virgin, oleju ryżowego i nierafinowanego oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia.

Sprawdź opinie o naszym sklepie