letnia wyprzedaż

Olej MCT 500ml

PRODUCENTVIVIO
KRAJ POCHODZENIAProducent: Polska, Kraj pochodzenia surowca: Indie
WEGETARIAŃSKI
WEGAŃSKI
DARMOWA DOSTAWA od 299zł
PUNKTY ZA ZAKUP
sprawdź szczegóły
2 pkt

29,74 zł

RABAT - 15%

34,99 zł

-15

30 dni na zwrot

Olej kokosowy MCT 500ml Wartości odżywcze

SKŁAD: 100% olej MCT kokosowy

 

Wartości odżywcze w 100ml

Wartość energetyczna w 100 ml (94 g) – 3478 kJ/ 846 kcal42% RWS*

Tłuszcze 94 g (134%)

w tym nasycone 94 g (470%)

Węglowodany < 0,1 g (0%)

w tym cukry 0 g (0%)

Białko < 0,1 g (0%)

Błonnik < 0,1 g (0%)

Sól < 0,025 g (<1%)

 

*RWS - Referencyjna Wartość Spożywcza

Profil kwasów tłuszczowych: C6:0 kwas kapronowy <0,1%, C8:0 kwas kaprylowy 55-65%, C10:0 kwas kaprynowy 35-45%, C12:0 kwas laurynowy <0,1%, C14:0 kwas mirystynowy <0,1%

Trójglicerydy o średniej długości łańcucha są rodzajem tłuszczów nasyconych składającą się z kwasów tłuszczowych zawierających od 6 do 10 atomów węgla.


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.


Olej kokosowy MCT 500ml Zastosowanie

Zalecane spożycie: 1-2 łyżki stołowe (15-30 ml) produktu podczas posiłku. Polecany dla osób aktywnych fizycznie jako źródło energii podczas wysiłku fizycznego.

 

WARUNKI PRZECHOWYWANIA

Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Chronić od światła.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, inne orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne.


Olej kokosowy MCT 500ml KCAL

W 100 ml oleju MCT znajduje się średnio około 846 kalorii. Badania naukowe dowodzą jednak, iż tłuszcze wprowadzane do organizmu wraz z olejem kokosowym nie magazynują się w tkance tłuszczowej, a bezpośrednio zamienione zostają na energię. Dlatego też, olej ten może okazać się cennym składnikiem diety sportowców, jak również osób, które walczą o zdrowy wygląd swojej sylwetki. Należy jednak pamiętać, iż ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, stosowanie oleju kokosowego zalecane jest w ograniczonych ilościach, a najlepiej w porozumieniu z wykwalifikowanym dietetykiem.


Olej kokosowy MCT 500ml Opis

Korzystają z niego sportowcy, osoby odchudzające się i będące na diecie ketogenicznej. Olej MCT to suplement diety, który coraz częściej można spotkać na półkach sklepów z suplementami oraz ze zdrową żywnością – jego popularność wciąż wzrasta, a to za sprawą szczególnych właściwości i działania na organizm. MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe o stosunkowo krótkich łańcuchach węglowych, dzięki czemu w znaczący sposób odbiegają właściwościami od pozostałych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze są niezmiernie ważnym elementem diety. Jak wszystkie inne składniki odżywcze powinny być spożywane w optymalnych dawkach. Co jeszcze warto wiedzieć o tłuszczu MCT?

Pytanie 1: Gdzie kupić olej MCT?

Pytanie 2: Jak w prawidłowy sposób przechowywać olej MCT?

Pytanie 3: Ile kalorii ma olej MCT?

Pytanie 4: Jak używać oleju MCT?

Czym są tłuszcze MCT?

Skrót MCT oznacza średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (z ang. medium chain triglycerides). Tłuszcze MCT wyróżniają się unikalnym procesem ich trawienia i wchłaniania. Są wchłaniane bezpośrednio z komórek nabłonka jelitowego, a następnie transportowane żyłą wrotną prosto do wątroby. Trawienie tłuszczów MCT nie wymaga obecności lipazy i żółci, dlatego cały proces przebiega szybciej.

Olej MCT z kokosa znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Stosują go osoby aktywne fizycznie, osoby dbające o linię, pracownicy umysłowi, a także pacjenci. Warto bliżej przyjrzeć się prozdrowotnym właściwościom oleju MCT z kokosa.

Podział tłuszczów

Kwasy tłuszczowe dzielimy na:

  • kwasy nienasycone - wśród nich wyróżniamy jednonienasycone kwasy tłuszczowe i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (kwasy OMEGA-6 i kwasy OMEGA-3). Ich źródłem są oleje roślinne, nasiona, orzechy, a także ryby i tran.
  • kwasy nasycone - wśród nich wyróżniamy kwas palmitynowy, stearynowy, mirystynowy i laurynowy. Znajdziemy je w produktach takich jak: mięso, mleko i jego przetwory, tłuszcz kokosowy i olej palmowy.

Kwasy tłuszczowe można podzielić także ze względu na długość ich łańcucha węglowego. Poszczególne kwasy tłuszczowe różnią się między sobą liczbą atomów węgla w cząsteczce. Na tej podstawie wyróżniamy:

  • krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe - zawierają od 1 do 6 atomów węgla,
  • średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe - zawierają od 8 do 10 atomów węgla,
  • długołańcuchowe kwasy tłuszczowe- zawierają 12 i więcej atomów węgla.

Źródła średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych MCT?

Do głównych źródeł tłuszczów MCT zaliczamy nabiał, olej kokosowy oraz olej palmowy. Olej z kokosa uznawany jest za najlepsze źródło średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Tłuszcz MCT stanowi ponad 60% jego wartości odżywczych. Nieco mniej (poniżej 50%) znajduje się w oleju palmowym. Olej z palmy oleistej jest jednak uznawany za gorsze źródło, ponieważ badania wskazują na niekorzystny wpływ tłuszczu palmowego na zdrowie. Natomiast w nabiale znajduje się stosunkowo niewiele tłuszczów MCT (około 10% procent).

Metabolizm MCT

Tłuszcze MCT są metabolizowane inaczej niż większość tłuszczów występujących w żywności i zawierających długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Krótszy łańcuch węglowy sprawia, że MCT są szybko rozkładane i łatwo wchłaniane w przewodzie pokarmowym.

W organizmie człowieka średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są hydrolizowane z triglicerydów przy udziale lipazy językowej i trzustkowej. Rozkład triglicerydów odbywa się bez udziału żółci (co ma miejsce przy trawieniu większości tłuszczów), uwalnianie wolnych kwasów tłuszczowych z połączeń glicerolu do śluzówki jelita odbywa się szybciej i trwa krócej w porównaniu z trawieniem kwasów długołańcuchowych.

W przeciwieństwie do długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, MCT są wchłaniane bezpośrednio z jelita do krwiobiegu i transportowane do wątroby. Następnie w mitochondriach poddane są utlenianiu, które zachodzi z wydzieleniem dużej ilości energii. To sprawia, że nie odkładają się łatwo jako tłuszcz zapasowy, lecz wykorzystywane są jako źródło energii dla prawidłowego funkcjonowania wielu narządów i układów m.in. serca, wątroby, mięśni, układu nerwowego, czy płytek krwi.

Olej MCT właściwości

Olej MCT może być stosowany jako suplement wspierający odchudzanie. Wynika to z tego, że kwasy tłuszczowe w nim zawarte są bardzo dobrym źródłem energii, a przy tym charakteryzują się silnymi właściwościami termogennymi. Innymi słowy, ich przyjmowanie oznacza zwiększone wydatkowanie ciepła przez organizm, co ma bezpośredni wpływ na redukcję wagi, o ile oczywiście proces jest poparty odpowiednią dietą. Znaczenie dla odchudzania MCT ma również z uwagi na łatwość wchłaniania tych tłuszczy: nie są do tego wymagane specjalne enzymy, a samo wchłanianie rozpoczyna się już w jamie ustnej. Nie bez znaczenia jest również wpływ oleju MCT na hamowanie łaknienia. Sam czas przebywania jedzenia w przewodzie pokarmowym ulega wydłużeniu, dzięki czemu uczucie sytości trwa dłużej, a składniki odżywcze są pozyskiwane w większych ilościach z pożywienia. Mowa tutaj o magnezie, wapniu i witaminie E.

Olej MCT to przede wszystkim doskonały suplement dla osób aktywnych fizycznie. Nie są przy tym ważne rodzaj czy intensywność aktywności, ponieważ w każdym przypadku średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe będą bardzo przystępnym źródłem energii dla mięśni. Wynika to z ich sposobu wchłaniania i metabolizowania. Dzięki temu olej MCT nie będzie obciążał przewodu pokarmowego, a przy tym doskonale sprawdzi się jako pożywienie dla mięśni. Oznacza to, że umiejętne stosowanie oleju MCT może znacząco poprawić zdolności wysiłkowe. Związki zawarte w oleju przeciwdziałają degradacji tkanki mięśniowej, co ma szczególne znaczenie podczas każdej diety. Dzięki temu zamiast utraty mięśni, traci się tkankę tłuszczową.

MCT, a ketoza (dieta ketogeniczna)

Przy stosowaniu diety ketogenicznej bardzo ubogiej w węglowodany przyjmowanie 20 g dziennie oleju MCT ułatwia utrzymanie organizmu w stanie ketozy, gdzie to tłuszcz przekształcany w ciała ketonowe staje się głównym źródłem energii. Olej MCT jest łatwo przekształcany w ciała ketonowe, a więc spożywanie MCT pomaga szybciej wejść w ketozę i w szybki sposób zwiększyć ilość ketonów (ciał ketonowych) w ciele. Osoby stosujące dietę ketogeniczną (KETO) bardzo często sięgają po olej MCT!

MCT w sporcie

Zastosowanie oleju MCT w sporcie niesie za sobą korzyści energetyczne – olej MCT to źródło „szybkiej” i łatwej do przyswojenia energii, co wynika z faktu, iż tempo przyswajania tego oleju jest podobne do tempa w jakim wchłaniają się węglowodany proste. Tłuszcz MCT wchłaniany jest bezpośrednio z układu pokarmowego do układu krwionośnego w wątrobie (żyła wrotna), co daje szybki zastrzyk energii!

Mikrobiota i zdrowie jelit

Tłuszcz MCT ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może niszczyć patogeny w przewodzie pokarmowym. Liczne badania na zwierzętach wykazały, że ich stosowanie wpływa pozytywnie na wzrost dobrych bakterii jelitowych, a także leczy i zapobiega powstawaniu nieszczelności jelit.

MCT, a choroby metaboliczne i neurodegradacyjne

Obszary, którymi interesują się naukowcy obejmują także wpływ oleju MCT na choroby metaboliczne i choroby neurodegeneracyjne. Badań na ten temat jest niewiele, ale sugerują one, że olej MCT:

  • zwiększa wrażliwość komórek na insulinę,
  • obniża poziom markerów stanu zapalnego we krwi,
  • podwyższa poziom cholesterolu HDL,
  • może wpływać pozytywnie na stan osób z chorobą Alzheimera, poprawiać pamięć i zdolności myślowe.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące oleju MCT

Pytanie 1. Gdzie kupić olej MCT? Produkt ten możemy kupić w niektórych marketach spożywczych. Niemniej jednak, warto poszukać go w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. W ten sposób nie tylko zyskamy dostęp do atrakcyjnej oferty cenowej, ale również możliwość zdobycia dużej ilości informacji na temat wybranego oleju MCT.

Pytanie 2. Jak w prawidłowy sposób przechowywać olej MCT? Olej MCT najlepiej jest przechowywać w chłodnym i wolnym od działania promieni słonecznych miejscu, co pozwoli na dłużej zachować jego niezwykłe walory smakowe, a przede wszystkim wartości odżywcze.. Warto również wiedzieć, iż powinien on być szczelnie zamknięty, na przykład w szklanym słoiku.

Pytanie 3. Ile kalorii ma olej MCT? W 100 ml oleju MCT znajduje się średnio około 846 kalorii. MCT kokosowy nie magazynuje się w tkance tłuszczowej, tylko jest bezpośrednio zamieniony na energię. Dlatego też, olej ten może okazać się cennym składnikiem diety sportowców, jak również osób, które walczą o zdrowy wygląd swojej sylwetki.

Pytanie 4. Jak używać oleju MCT? Oleju MCT możesz użyć do stworzenia kawy kuloodpornej (Ketogenic Coffee, Bulletproof Coffee). Wystarczy zaparzyć w tym celu około 250 ml kawy (100% arabiki), a następnie zblendować ją z 1-2 łyżkami niesolonego masła oraz 1-2 łyżkami MCT. Tak stworzony napój to około 441 kcal, co oznacza, że zastępuje w naszej diecie jeden posiłek i pozwala dosyć szybko stracić na wadze.

Olej MCT – cena

Olej MCT sprzedawany jest w szklanych opakowaniach o pojemności od 250ml do 1l. Za opakowanie niniejszego produktu o objętości 500 ml zapłacimy od 25 do 35 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena oleju MCT może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta oraz/lub dystrybutora.

 Olej kokosowy MCT 500ml Opinie o produkcie: Olej MCT 500ml

Olej kokosowy MCT 500ml przepisy / Olej kokosowy MCT 500ml zastosowanie

Kawa kuloodporna

Kawa kuloodporna

Składniki:

250ml zaparzonej kawy

1-2 łyżki niesolonego masła

1-2 łyżki MCT

 

Wykonanie:

Wystarczy zaparzyć w tym celu około 250 ml kawy (100% arabiki), a następnie zblendować ją z 1-2 łyżkami niesolonego masła oraz 1-2 łyżkami MCT. Tak stworzony napój to około 441 kcal, co oznacza, że zastępuje w naszej diecie jeden posiłek i pozwala dosyć szybko stracić na wadze.