Olej lniany czy olej z nasion chia – sprawdź, który wybrać?
Olej lniany, podobnie jak olej z nasion chia jest tłoczony na zimno (nierafinowany). Obydwa rodzaje poleca się stosować w kuchni na zimno, nie do smażenia, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury tracą swoje cenne właściwości.
Zalety olejów nierafinowanych
Oleje nierafinowane są bardziej wartościowe i to ich powinno się używać w kuchni. Posiadają wiele zalet, w tym naturalny kolor i aromat. Oleje wielonienasycone, do których należy olej lniany i z nasion chia, nie nadają się do smażenia. Kwasy tłuszczowe w nich zawarte są przeczulone na działanie wysokiej temperatury, dlatego oleje te należy stosować wyłącznie na zimno np. do sałatek. O wysokiej jakości takiego oleju świadczyć będzie lekko mętna konsystencja i krótki termin przydatności do spożycia. Trzeba przechowywać je w lodówce, a przy zakupie wybierać te, które sprzedawane są w ciemnych butelkach (gwarantuje to zachowanie większości cennych właściwości i ochronę przed utlenieniem).
Olej lniany – dlaczego warto go stosować?
Olej lniany jest szczególnie wartościowy ze względu na obecność kwasów tłuszczowych, których organizm człowieka samodzielnie nie produkuje:
- kwasy Omega-3 są niezbędne dla ludzkiego organizmu, ponieważ biorą udział w syntezie wielu hormonów;
- nienasycone kwasy tłuszczowe budują błony komórkowe;
- kwasy z grupy Omega biorą udział w transporcie lipidów (także cholesterolu) we krwi
- biorą udział w syntezie substancji, które są odpowiedzialne za pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowego
Oprócz kwasów tłuszczowych olej lniany jest źródłem witaminy E, dzięki której korzystnie wpływa na wygląd skóry, chroniąc ją przed oznakami starzenia i zwalczając wolne rodniki.
Do czego stosować olej lniany w kuchni?
- do sałatek i surówek (na zimno)
- do koktajlów
- do pocierania pieczywa
- jako substytut oliwy w potrawach
- dodatek do zup
- do kasz lub ziemniaków
- do zdrowych koktajlów
Olej z nasion chia
Olej otrzymuje się z małych nasion szałwi hiszpańskiej. Jego zapach jest delikatny. Podobnie jak olej lniany zawiera bardzo dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Oprócz tego w skład oleju z nasion chia wchodzą cenne dla zdrowia antyoksydanty, takie jak witamina E i flawonoidy. Ponadto jest bogaty w witaminy z grupy B i cynk, dzięki czemu korzystnie wpływa na stan skóry.
Stosowanie oleju z nasion chia w kuchni
- dodatek do zup
- do sałatek i surówek
- do pocierania pieczywa
- do dressingów
Zarówno olej z nasion chia, jak i olej lniany (do kupienia tutaj) znajdują zastosowanie w kosmetyce. Działają korzystnie na skórę i włosy.