info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Piwo z zielonym jęczmieniem. Wiesz czy takie piją w Irlandii?

Kiedy zapytamy, z jakim krajem kojarzy się piwo większość odpowie, że z Irlandią. Najpopularniejsze jest tam ciemne, typu stout z najpopularniejszego w tym kraju browaru St. James’s Gate Brewery. Irlandczycy piją je na co dzień i od święta, np. z okazji dnia św. Patryka – patrona kraju.

zielone_piwo Piwo z zielonym jęczmieniem. Wiesz czy takie piją w Irlandii?

17 marca Irlandczycy obchodzą święto narodowe – dzień św. Patryka. Jest to upamiętnienie męczeńskiej śmierci patrona kraju – św. Patryka, kiedy kultywowany jest kolor zielony. Mieszkańcy Dublina ubierają się na zielono, organizują festyny i… wcale nie piją zielonego piwa, jak się błędnie uważa w wielu krajach.

Od kilkunastu lat Polacy kultywują irlandzkie święto narodowe i wychodzą z założenia, że z okazji dnia św. Patryka koniecznie trzeba wypić zielone piwo. Tymczasem nie ma to nic wspólnego z irlandzką tradycją, ponieważ Irlandczycy uważają piwo barwione na zielono za wytwór masowej popkultury. Piją za to piwo z tradycyjnych, rodzimych browarów lub whisky.
Co ciekawe do 1903 r. wogóle nie obchodzono dnia św. Patryka, a do roku 1995 wszystkie lokale w kraju były zamknięte, ponieważ był to okres Wielkiego Postu, kiedy Irlandczycy nie pili alkoholu.

Jeśli zielone piwo to… z jęczmieniem
Jeśli szukasz sposobu na zielone piwo, bo jednak takiego chcesz się napić, to polecamy to z młodym jęczmieniem.
Młody jęczmień zawiera witaminy z grupy B, antyoksydanty, w tym: witaminę C, E, beta – karoten, żelazo, wapń, magnez i cynk.
Witamina C zwiększa przyswajanie żelaza, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, odpornościowego, w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych i po nich i w regeneracji zredukowanej formy witaminy E.
Witamina E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
Wypróbuj przepis na zielone piwo bez barwników a z dodatkiem młodego jęczmienia.

Domowe piwo z zielonym jęczmieniem

Składniki:
1/2 kg młodego jęczmienia podsmażonego na patelni
16 litrów wody
2 dag chmielu
30 g cukru
3 dag drożdży do pieczenia lub drożdży piwnych

Jęczmień, wodę i chmiel gotować 2 godziny. Dodać cukier i gotować jeszcze pół godziny. Wystudzić. Dodać rozdrobnione drożdże. Odstawić na 24 godziny w ciepłe miejsce. Po tym czasie zebrać szumowiny, odcedzić, przelać do butelek i zakorkować. Odstawić.
Nadaje się do picia po ok. 3 tygodniach.
Z przepisu powstaje ok. 12 litrów piwa. Można do butelek dodać cukier w proporcji na 0,75 litra 1 łyżeczka, wtedy napój będzie mocniejszy i bardziej gazowany.

Sprawdź opinie o naszym sklepie