info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Niedoczynność tarczycy – jak rozpoznać jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Niedoczynność tarczycy jest powszechnie diagnozowanym zaburzeniem, zwłaszcza wśród kobiet po 60 roku życia. Objawy niniejszej choroby nie są jednoznaczne i mogą obejmować nieprawidłowości w obrębie różnych narządów. Na czym polega niedoczynność tarczycy? Jaką dietę stosować w jej przebiegu, aby zapobiec nadwadze? I w końcu, czym jest choroba Hashimoto? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:
 • Na czym polega niedoczynność tarczycy;
 • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy;
 • Jak zbadać niedoczynność tarczycy;
 • Jaką dietę stosować w niedoczynności tarczycy;
 • Jak leczyć niedoczynność tarczycy;
 • Czym jest choroba Hashimoto.

berry-breakfast-4336049_1920-1024x683 Niedoczynność tarczycy – jak rozpoznać jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Na czym polega niedoczynność tarczycy?

Szacuje się, iż problem niedoczynności tarczycy może dotyczyć nawet 6% naszego społeczeństwa. Przyczyny niniejszego zaburzenia nie są jednoznaczne. Wpływ na powstawanie niedoczynności tarczycy mogą mieć zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Wśród najpowszechniejszych czynników wewnętrznych wyróżniamy:

 • Choroby o podłożu autoimmunologicznym (w tym chorobę Hashimoto); oraz
 • Uwarunkowania genetyczne.

Wśród czynników pochodzenia zewnętrznego wyróżniamy natomiast:

 • Urazy mechaniczne w obrębie tarczycy;
 • Leczenie jodem promieniotwórczym;
 • Stosowanie niektórych środków leczniczych.

Niniejsze zaburzenie związane jest bezpośrednio z niedoborem hormonów tarczycy. Z uwagi na fakt, iż wpływają one na pracę wielu układów naszego organizmu, objawy związane z przebiegiem choroby mogą obejmować zarówno wahania nastroju, problemy z cholesterolem, jak i problemy skórne.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Symptomy niedoczynności tarczycy nie są specyficzne. Niemniej jednak, wśród najczęściej występujących objawów niniejszego zaburzenia wyróżniamy.

Po pierwsze: nadmierną męczliwość oraz zmniejszenie wydolności oddechowo-krążeniowej podczas wysiłku fizycznego (duszność wysiłkową) oraz nadmierną senność;

Po drugie: odczuwanie nieuzasadnionego, przenikliwego zimna. Niemożność pokonania tego uczucia, mimo warstwowego ubierania się;

Po trzecie: problemy z wypróżnianiem się, najczęściej związane z bolesnymi zaparciami;

Po czwarte: odczuwanie sztywności mięśni oraz częstych bólów stawów;

Po piąte: nieuzasadnione przybieranie na wadze, przy jednoczesnym zmniejszeniu apetytu;

Po szóste: częste bóle gardła, a nawet pojawianie się specyficznej chrypki;

Po siódme: osłabienie zdolności do koncentracji oraz zapamiętywania, zaburzenia nastroju (w tym objawy depresji);

Po ósme: zmiana rysów twarzy (pogrubienie rysów twarzy), pojawienie się obrzęku w okolicach powiek, szyi oraz podbródka;

Po dziewiąte: zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży, obniżenie libido;

Po dziesiąte: łamliwość i nadmierne wypadanie włosów, przerzedzenie brwi, nadmierna suchość skóry, przyciemnienie skóry w okolicach łokci oraz kolan.

Jak zbadać niedoczynność tarczycy?

Podstawą w diagnostyce niedoczynności tarczycy jest badanie poziomu hormonów. W pierwszej kolejności analizie poddawany jest poziom TSH, jak również fT3 i fT4. Ponadto, niezbędne może okazać się wykonanie badań obrazowych (w tym USG tarczycy). W niektórych przypadkach, pomocne jest również wykonanie biopsji powstałych zmian w obrębie niniejszego narządu.

Jaką dietę stosować w niedoczynności tarczycy?

Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy, często nie mogą poradzić sobie z nadmiernym przyrostem wagi. Na szczęście, wprowadzenie najważniejszych zasad zdrowego odżywiania jest w stanie znacząco zmniejszyć nasilenie niniejszego problemu. Najważniejsze jest to, aby każdego dnia spożywać posiłki o stałych porach i w regularnych odstępach czasowych. Podstawę żywienia powinny stanowić świeże warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz ryby morskie. W jadłospisie towarzyszącym niedoczynności tarczycy, należy unikać wysokoprzetworzonych produktów typu instant, jak również słodkich napojów gazowanych. W celu doboru odpowiedniej dla indywidualnych potrzeb diety, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego dietetyka.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Leczenie niedoczynności tarczycy w głównej mierze opiera się na regularnej (i stale kontrolowanej) suplementacji brakujących hormonów. W terapii niniejszego zaburzenia najczęściej podawana jest lewotyroksyna. Efekty leczenia uzależnione są od indywidualnego przebiegu choroby. Niemniej jednak, stosowanie hormonów tarczycy w odpowiedniej dawce, w połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych, pozytywnie wpływa na zniesienie większości objawów związanych z niedoczynnością tarczycy.

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to przewlekłe, limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu immunologicznym. Dochodzi do niej na skutek nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego, który w wyniku choroby wytwarza przeciwciała przeciwko własnej tarczycy. Choroba Hashimoto uznawana jest za jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy.

Podsumowanie

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, które znacząco wpływa na jakość życia pacjenta. Dlatego też, tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i wprowadzenie odpowiednich działań terapeutycznych. Dodatkowo, skutecznym sposobem na złagodzenie objawów niedoczynności tarczycy, może okazać się stosowanie zrównoważonej diety opartej o zasady zdrowego odżywiania.

Sprawdź opinie o naszym sklepie