info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Jakie mogą być przyczyny niedoboru żelaza w organizmie człowieka?

Żelazo jest ważnym składnikiem dla naszego zdrowia. Dlatego też, tak wiele mówi się o jego właściwej suplementacji wraz z codzienną dietą. Niestety, w niektórych przypadkach nawet osoby przestrzegające zaleceń zdrowego żywienia zmagają się z problemem niedoboru niniejszego pierwiastka we krwi. Jakie mogą być tego przyczyny? I jakie badania należy przeprowadzić, w celu określenia poziomu żelaza w naszym organizmie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z niniejszym tematem znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:
 • Jaką rolę żelazo spełnia w organizmie człowieka;
 • Jakie mogą być przyczyny niedoboru żelaza;
 • Jakie mogą być konsekwencje i objawy niedoboru żelaza;
 • Czym jest anemia;
 • Jak zbadać poziom żelaza we krwi.

top-view-1248949_1920-1024x683 Jakie mogą być przyczyny niedoboru żelaza w organizmie człowieka?

Jaką rolę żelazo spełnia w organizmie człowieka?

Żelazo uznawane jest za jeden z najważniejszych minerałów wchodzących w skład organizmu człowieka. Dlatego też, tak ważne jest utrzymanie jego prawidłowego poziomu. Niniejszy pierwiastek stanowi bowiem kluczowy składnik hemoglobiny i wchodzi w skład czerwonych krwinek, jak również mioglobiny. W związku z tym, żelazo bierze udział w transporcie tlenu do tkanek mięśniowych. Pierwiastek ten wywiera również ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Pomaga on chronić nasz organizm przed działaniem szkodliwych wirusów i bakterii, a także zmniejsza ryzyko infekcji w okresie jesienno-zimowym. Co ciekawe, żelazo odgrywa również ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Odpowiada ono między innymi za utrzymanie sprawności fizycznej, jak i intelektualnej. Warto wiedzieć, że ten niezwykły pierwiastek może wpływać także na spowolnienie procesów starzenia się skóry, a co za tym idzie, pozytywnie oddziałuje on nie tylko na nasze zdrowie, ale także wygląd zewnętrzny.

Jakie mogą być przyczyny niedoboru żelaza?

Przyczyny niedoboru żelaza w organizmie człowieka nie są jednoznaczne. Niemniej jednak, wśród najczęściej występujących czynników możemy wyróżnić:

 • Nieprawidłowo skomponowany jadłospis;
 • Nieprawidłowe (lub nieodpowiednie) wchłanianie się żelaza za pośrednictwem przewodu pokarmowego, które może wywoływane być zarówno nieswoistym zapaleniem jelit, jak i celiakią;
 • Istotna utrata krwi, spowodowana między innymi obfitymi krwawieniami miesiączkowymi lub oddaniem istotnej ilości krwi;
 • Niedostarczanie odpowiednich ilości żelaza w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na niniejszy pierwiastek, na przykład podczas ciąży, okresu karmienia piersią, okresu dojrzewania płciowego.

Jakie mogą być konsekwencje i objawy niedoboru żelaza?

Niedobór żelaza doprowadzić może do wywołania efektu „głodu tlenowego”, który jest bezpośrednim następstwem obniżenia poziomu hemoglobiny we krwi. Niemniej jednak, objawy związane z niedoborem niniejszego pierwiastka u każdego z pacjentów mogą przebiegać w inny sposób i w znacznym stopniu uzależnione są one od skali deficytu, z którym mamy do czynienia. Warto jednak wiedzieć, że pierwszymi objawami niedoboru żelaza mogą być: nadmierna senność, blady odcień skóry, zmniejszona tolerancja na wysiłek fizyczny. W sytuacji, w której mamy do czynienia z długotrwałym deficytem niniejszego pierwiastka w organizmie człowieka, może dochodzić do ujawienia się następujących objawów:

 • Częste bóle głowy oraz bóle kostno-stawowe;
 • Zawroty głowy, a w niektórych przypadkach nawet zaburzenia świadomości;
 • Duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej, a nawet tachykardia (istotne przyspieszenie czynności serca, powyżej 100 uderzeń na minutę);
 • Upośledzone funkcjonowanie układu immunologicznego, a tym samym zwiększenie podatności na działanie szkodliwych wirusów i bakterii;
 • Suchość skóry, zwiększenie skłonności do powstawania aft i bolesnych pleśniawek;
 • Osłabienie kondycji włosów, a także łamliwość paznokci i pojawienie się na nich charakterystycznych bruzd.

Warto wiedzieć, że objawy związane z niedoborem żelaza w istotny sposób mogą wpływać na obniżenie jakości życia pacjenta. Ponadto, w niektórych przypadkach niedobór niniejszego pierwiastka może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Czym jest anemia?

Anemia (niedokrwistość) to zaburzenie organizmu, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny oraz liczby czerwonych krwinek. Najczęściej rozpoznawaną postacią niniejszej choroby jest ta związana bezpośrednio z deficytem żelaza. Objawy anemii podobne są do tych, które wymienione zostały powyżej. Dlatego też, tak ważne jest, aby w przypadku rozpoznania u siebie charakterystycznych symptomów, jak najszybciej zasięgnąć konsultacji w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu i wykonać szereg specjalistycznych badań, dzięki którym możliwe stanie się opracowanie efektywnych strategii leczenia.

Jak zbadać poziom żelaza we krwi?

Określenie poziomu żelaza w organizmie możliwe jest dzięki pobraniu próbki krwi. Badanie to jest praktycznie bezbolesne, a jego wynik możemy otrzymać już po kilku godzinach od jego przeprowadzenia. W celu otrzymania skierowania na niniejsze badanie, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub hematologa.

Podsumowanie

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W związku z tym, tak ważne jest, aby dostarczać jego odpowiednie ilości wraz z codzienną dietą.

Sprawdź opinie o naszym sklepie