Mniszek korzeń cięty 200g - VIVIO
Mniszek korzeń cięty 200g - VIVIO
Produkt niedostępny
Mniszek korzeń cięty 200g VIVIO - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA |
---|---|
Polska | VIVIO |
skład: 100% korzeń mniszka (Taraxacum officinale)
*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.
Mniszek korzeń cięty 200g VIVIO - Zastosowanie
Zastosowanie mniszka lekarskiego w codziennej kuchni
W kuchni wykorzystujemy listki mniszka, które są cennym źródłem witamin i soli mineralnych. Zawierają dużo błonnika, wapnia i witaminy A. Zbieramy je wyłącznie z daleka od szos i fabryk. Można dodawać je do sałatek, zup, zapiekanek. Mniszka robi się również wino, nalewki, napary i odwary. Do celów spożywczych wykorzystuje się zarówno kwiaty, liście jak i korzeń rośliny.
Mniszek korzeń cięty 200g VIVIO - Opis produktu
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) zwany też mleczem, dmuchawcem, wilczym zębem, rośnie na łąkach, miedzach, nieużytkach, trawnikach, polach i przydróżkach. Występuje w Azji, obu Amerykach oraz w Europie. W Polsce nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby jak wygląda ta roślina. Jednak niewiele osób wie, że ta roślina ma moc uzdrawiania! Mniszek lekarski ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Mniszek ma m.in. właściwości przeciwcukrzycowe i potencjalne przeciwnowotworowe, wspiera też pracę wątroby. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej niezwykłej rośliny?
Mniszek lekarski - co to jest
Mniszek lekarski - właściwości zdrowotne i wpływ na zdrowie
Mniszek lekarski dla diabetyków
Mniszek lekarski w kosmetyce
Przeciwwskazania dotyczące spożywania mniszka lekarskiego
Mniszek - cena
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące mniszka lekarskiego:
Gdzie kupić mniszek lekarski?
Mniszek lekarski - jak przyrządzić odwar z korzenia?
Mniszek lekarski - zastosowanie zewnętrzne?
Zastosowanie mniszka lekarskiego w codziennej kuchni i nie tylko
Przepisy z dodatkiem mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski - co to jest
Mniszek lekarski jest rośliną wieloletnią, osiągającą do 40-50 cm wysokości. Posiada długi, gruby, żółtawo-szarawy, wewnątrz biały korzeń typu palowego. Łodygi są bezlistne i puste w środku. Liście dmuchawca są długie 10-25 cm, lancetowate, bardziej lub mniej pierzasto wycięte. Mniszek kwitnie od kwietnia do lipca i jesienią po raz drugi, ma kwiaty żółte, języczkowate, zebrane w koszyczek kwiatowy otulony ciemnozielonymi listkami. Po przekwitnięciu kwiatostan przypomina białą, puchową kulę, a owocem mlecznicy jest tzw. niełupka. Wszystkie części rośliny mają biały sok mleczny. Ciekawy jest sposób rozsiewu mniszka. Nasiona mają aparat lotny i dzięki temu są w stanie przemieszczać się na duże odległości. Mniszek jest rośliną miododajną. Pozyskiwany przez pszczoły miód z mniszka lekarskiego uznawany jest za jeden z najzdrowszych.
Do celów leczniczych zbiera się jesienią korzenie roślin starszych, wykopując je z ziemi, myje, usuwa części nadziemne i suszy w suszarni ogrzewanej lub w warunkach naturalnych. Tak otrzymuje się korzeń mniszka pospolitego. Na wiosnę, gdy roślina wytworzy rozetę liści i wykształci pędy z koszyczkami kwiatowymi w stanie pąków, ścina się całą część nadziemną i suszy w cieniu i przewiewie. Otrzymuje się ziele mniszka pospolitego. Jeżeli po zbiorze ziela odrzucimy pędy kwiatowe, to otrzymamy po wysuszeniu liście mniszka pospolitego. W okresie kwitnienia zbiera się również całe rozkwitające koszyczki kwiatowe, które po wysuszeniu w cieniu i przewiewie dają kolejny surowiec - kwiat mniszka pospolitego.
Mniszek lekarski - właściwości zdrowotne i wpływ na zdrowie
Właściwości zdrowotne mniszka są bardzo liczne ze względu na zawartość witamin i minerałów. Jest bogaty w witaminę C, A, D, witaminy z grupy B oraz minerały takie jak: żelazo, potas, krzem i magnez. Dodatkowo zawiera przeciwutleniacze i flawonoidy. Zawarte w mniszku substancje mają cały szereg działania: zwiększają wydalanie moczu przy jednoczesnej dezynfekcji układu moczowego, minimalizuje powstawanie zaparć, działa żółciopędnie. Mniszek wspomaga pracę wątroby, a także ją oczyszcza, wpływa na usuwanie toksyn z organizmu oraz pobudza apetyt i ułatwia trawienie. Dobrze wpływa na pracę nerek, ma działanie przeciwskurczowe; zapobiega powstaniu kamieni w pęcherzyku żółciowym. Co ciekawe zawarta w nim inulina obniża poziom cukru we krwi i obniża poziom łaknienia. Zastosowanie mniszka w leczeniu ran może przyspieszyć ich gojenie, zwalcza także brodawki i kurzajki.
Mniszek lekarski na raka wykazuje w badaniach obiecujące efekty. U badanych, którzy spożywali napar z korzenia mniszka lekarskiego zmniejszyła się ilość komórek nowotworowych w nowotworach krwi, piesi, okrężnicy trzustki oraz skóry. Należy jednak pamiętać, że terapia ziołowa nie może zastąpić leczenia onkologicznego zalecanego przez specjalistów. Może być jedynie elementem kuracji po dopuszczeniu jej przez lekarza prowadzącego.
Tak liczne zastosowanie sprawia, że powinien być obecny w każdym domu. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem.
Mniszek lekarski dla diabetyków
Mniszek lekarski ma korzystny wpływ na zdrowie cukrzyków i osób dbających o linię. Zawarta w soku mniszka inulina nie jest trawiona w układzie pokarmowym człowieka, działa jak naturalny probiotyk (substancja wspomagająca rozwój korzystnych dla zdrowia szczepów bakteryjnych), ma niski indeks glikemiczny. Dodatkowo inulina obniża poziom cukru we krwi i obniża poziom łaknienia.
Mniszek lekarski w kosmetyce
Mniszek stosowany jest również w kosmetyce. Ma potwierdzone właściwości przeciwzapalne dlatego doskonale sprawdza się we wspomagającej terapii leczenia trądziku. Mniszka lekarskiego używa się również w preparatach typu ''anti-ageing'', ponieważ terapeutyczne działanie mniszka wynika głównie z jego właściwości antyoksydacyjnych czyli walki z wolnymi rodnikami. Mniszek bogaty w przeciwutleniacze stosowany jest w kosmetykach, które wygładzają i zmiękczają skórę, co korzystnie wpływa na widoczne procesy starzenia.
Przeciwskazania dotyczące spożywania mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski ze względu na obecność substancji goryczkowych może powodować dolegliwości żołądkowe i nadkwasotę. Dodatkowo u osób szczególnie wrażliwych może doprowadzić do reakcji alergicznych objawiających się m. in. wysypką. Przeciwwskazaniem do stosowania mniszka lekarskiego są choroby nerek, niedrożność i kamica dróg żółciowych, a także ropniak pęcherzyka żółciowego. Osoby z chorobą wrzodową i nadkwasotą również nie powinny ich stosować. Jak każdy surowiec roślinny mniszek może powodować interakcje z lekami, dlatego zanim go użyjesz warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Mniszek - cena
Mniszek sprzedawany jest zazwyczaj w opakowaniach o wadze 100 gramów. Za opakowanie takiego produktu zapłacimy około 9,00-15,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena produktu może różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora. Zaleca się, aby kupować gotowe produkty ze sklepów ze zdrową żywnością lub sprawdzonych sklepów internetowych, w których znajdziemy najwyższą jakość i gwarancję bezpieczeństwa, iż rośliny przeznaczone do produkcji uprawiane były w wolnych od zanieczyszczeń warunkach.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące mniszka lekarskiego:
Pytanie 1: Gdzie kupić mniszek lekarski? Mniszek lekarski możemy kupić zarówno w marketach spożywczych, sklepach zielarskich, jak i aptekach. Niemniej jednak, warto poszukać jej również w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Wówczas nie tylko otrzymamy możliwość zakupu produktu w najwyższej jakość, ale również w atrakcyjnej cenie.
Pytanie 2: Mniszek lekarski - jak parzyć go w prawidłowy sposób? Odwar z korzeni mniszka sporządza się dodając do 0,5 litra gotującej się wody dwie łyżki rozdrobnionych korzeni. Wodę gotujemy dalej na małym ogniu pod przykryciem przez 10 minut. Po ostygnięciu odwar należy przecedzić. Odwar z korzenia mlecza pije się 2-3 razy dziennie przed jedzeniem jako środek ułatwiający: trawienie, żółciopędny, odtruwający, moczopędny.
Pytanie 3: Mniszek lekarski - zastosowanie zewnętrzne?Świeżo zerwana roślina wydziela mleczko, którym należy posmarować kurzajki i brodawki.
Informacje dodatkowe
Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.
Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.
Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.