Miód rzepakowy 1 kg - Prywatna Pasieka Jerzy & Adrian Hammer
Miód rzepakowy 1 kg - Prywatna Pasieka Jerzy & Adrian Hammer
Produkt niedostępny
Miód rzepakowy - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA |
---|---|
Polska | Prywatna Pasieka Jerzy & Adrian Hammer |
WARTOŚĆ ODŻYWCZA w 100 g produktu:
wartość energetyczna: 340 kcal
tłuszcz: 0 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g
węglowodany: 83 g
w tym cukry: 76 g
białko: 0 g
sól: 0 g
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.
Miód rzepakowy - Zastosowanie
Miód rzepakowy możemy wykorzystać w naszej kuchni na wiele różnych sposobów. W odpowiednich ilościach warto dodać go do rozgrzewającej herbaty lub naparu ziołowego. Produkt ten świetnie sprawdzi się w roli naturalnego słodzika do porannej, pełnej świeżych owoców owsianki lub innych płatków zbożowych. Ponadto, miód rzepakowy doskonale sprawdza się w licznych sosach sałatkowych i koktajlach owocowo-warzywnych. Z jego pomocą przygotujemy aromatyczną pieczeń, jak również chrupiące ciasteczka owsiane. Co ciekawe, miód rzepakowy świetnie sprawdza się nie tylko w kuchni. Z jego pomocą możemy przygotować odżywczy peeling do ust. Wystarczy do łyżeczki miodu dodać odrobinę fusów po kawie lub cukru trzcinowego i gotowe.
Miód rzepakowy - KCAL
Miód rzepakowy (podobnie jak inne pszczele produkty) dostarcza do naszego organizmu sporą ilość kalorii. W 100 gramach znajdziemy około 340 kalorii. Należy jednak pamiętać, że każdego dnia nie powinniśmy spożywać więcej niż około 20 gramów miodu rzepakowego. W ten sposób dostarczymy do organizmu zaledwie około 65 kalorii. Należy również pamiętać, że miód rzepakowy zawiera w sobie szereg cennych witamin, flawonoidów i minerałów. Dlatego też, stosowanie go w odpowiednich ilościach może wywierać pozytywny wpływ na nasze zdrowie i codzienne samopoczucie.
Miód rzepakowy - Opis produktu
Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych miodu rzepakowego
Od wielu pokoleń Polska słynie z produkcji najwyższej jakości miodu. Warto przy tym wiedzieć, że jednym z najczęściej wybieranych przez rodaków pszczelich wyrobów jest miód rzepakowy. Niniejszy rodzaj słodkiego nektaru charakteryzuje się nie tylko delikatnym, lekko kwiatowym smakiem, ale przede wszystkim zawartością niezwykłych substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Okazuje się bowiem, że włączenie miodu rzepakowego do zdrowej diety, w połączeniu z aktywnym trybem życia, może sprzyjać obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto, produkt ten jest znany ze swoich licznych właściwości pielęgnacyjnych. A co jeszcze warto wiedzieć na temat miodu rzepakowego? Ciekawych informacji szukaj w dalszej części tekstu.
Z czego jest wytwarzany i czym charakteryzuje się miód rzepakowy?
Miód rzepakowy – właściwości i wpływ na zdrowie człowieka;
Miód rzepakowy – na co jeszcze pomaga?
Przeciwwskazania dotyczące spożywania miodu rzepakowego;
Miód rzepakowy – cena;
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące miodu rzepakowego:
Gdzie kupić miód rzepakowy?
Czym jest miód rzepakowy kremowany?
Jak przechowywać miód rzepakowy?
Jak rozpoznać miód rzepakowy?
Miód rzepakowy – Kcal;
Zastosowanie miodu rzepakowego w kuchni i nie tylko;
Przepisy z dodatkiem miodu rzepakowego.
Z czego jest wytwarzany i czym charakteryzuje się miód rzepakowy?
Miód to produkt naturalny, który w głównej mierze wytwarzany jest przez pszczoły miodne, przetwarzające nektar zebrany z kwiatów, roślin miododajnych lub spadzi (pochodzącej z liści niektórych drzew). Miód rzepakowy zaliczany jest do rodziny miodów nektarowych. Słodki pyłek w tym przypadku zbierany jest przez pszczoły z żółtych kwiatów rzepaku, rośliny z której wytwarzany jest również bogaty w cenne witaminy olej. Miód rzepakowy charakteryzuje się jasnym, żółtawym, lekko przeźroczystym kolorem. Niemniej jednak, produkt ten bardzo szybko podlega procesom krystalizacji (które trwają zazwyczaj 7 dni). Za ich sprawą, produkt pszczeli zaczyna przybierać jaśniejszą, mniej przejrzystą, a nawet białawą barwę. Miód rzepakowy charakteryzuje się przyjemnym, lekko kwiatowym aromatem, który wraz z wydłużaniem się czasu przechowywania ulega osłabieniu. Okres produkcji miodu rzepakowego przez pszczoły przypada zazwyczaj na miesiące wiosenne (kwiecień/maj). Warto również widzieć, że smak niniejszego produktu jest bardzo słodki. Dlatego też, miód rzepakowy uwielbiany jest zarówno przez osoby dorosłe, jak i najmłodsze dzieci.
Miód rzepakowy w blisko 80% składa się cukru. Znajdziemy w nim zarówno glukozę, fruktozę, jak i sacharozę. W związku z tym, produkt ten jest niezwykle kaloryczny. Niemniej jednak, warto pamiętać, że oprócz cukru, miód rzepakowy zawiera w sobie również szereg innych, cennych dla zdrowia składników, takich jak: olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, czy saponiny. Dodatkowo, ten owoc pszczelej pracy zapewnia naszemu organizmowi dowóz wartościowych witamin (w tym: witamin z grupy B, witaminy C oraz K), jak również niezbędnych minerałów (w tym: boru, magnezu, potasu, wapnia oraz żelaza). Z uwagi na wymienione wyżej substancje, miód rzepakowy znalazł szerokie zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i kosmetyce.
Miód rzepakowy – właściwości i wpływ na zdrowie człowieka
Za sprawą zawartości cennych flawonoidów, jak również wartościowych witamin i minerałów, miód rzepakowy jest w stanie wykazywać pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wprowadzenie go do zdrowej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może wpływać na polepszenie naszych zdolności do koncentracji, jak również przyspieszać regenerację organizmu po wysiłku fizycznym, jak i umysłowym. Jednak to nie jedyne zalety niniejszego produktu. Co ważne, za sprawą bogatej zawartości magnezu oraz potasu, miód rzepakowy jest w stanie również wykazywać działanie kardioprotekcyjne. Dzięki wprowadzeniu go do zdrowej diety, możliwe staje się ustabilizowanie poziomu ciśnienia krwi, jak również zmniejszenie ryzyka występowania zmian o charakterze miażdżycowym w przyszłości.
Warto również wiedzieć, że miód rzepakowy może okazać się cennym produktem w diecie osób, które zmagają się z problemami w obrębie układu pokarmowego. Liczne obserwacje dowodzą, iż jest on w stanie wspomagać proces leczenia zaburzeń trzustki oraz wątroby. Ponadto, jego spożywanie może zmniejszać ryzyko występowania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, jak również łagodzić uczucie zgagi oraz hamować powstawanie uporczywych wzdęć. Dzięki wysokiej zawartości kalorycznej, miód rzepakowy może okazać się doskonałym sposobem na odsunięcie uczucia zmęczenia, czy osłabienia w ciągu dnia. W obecnych czasach, specjaliści z dziedziny zdrowego żywienia, jak również fitoterapii, badają wpływ niniejszego produktu na funkcjonowanie układu moczowego. Niemniej jednak, wysunięcie jednoznacznych wniosków na temat właściwości ochronnych miodu rzepakowego w kontekście funkcjonowania nerek, wymaga dalszych obserwacji o charakterze naukowym.
Chociaż miód rzepakowy wykazuje liczne właściwości zdrowotne, warto pamiętać, że jest on jedynie produktem wspomagającym proces leczenia, a nie go zastępującym. Warto również wiedzieć, iż ze względu na wysoką zawartość cukru, jest on produktem o wysokiej wartości kalorycznej. Dlatego też, nie należy stosować go w nadmiernych ilościach, a jedynie jako dodatek do rozgrzewającej herbaty, czy pożywnej owsianki.
Miód rzepakowy – na co jeszcze pomaga?
Miód rzepakowy doskonale sprawdza się również przy wspomaganiu leczenia zewnętrznych zmian skórnych. Okazuje się bowiem, iż wpływa on na przyspieszenie procesu gojenia się ran. Dodatkowo, produkt ten może odpowiedzialny być za oczyszczanie skóry, a tym samym zahamowanie rozwoju stanów zapalnych oraz zakażeń w jej obszarze. Zdarza się również, że miód rzepakowy stosowany jest w łagodzeniu blizn powstałych na skutek oparzeń. Ponadto, za sprawą właściwości bakteriobójczych, stosowanie maseczek lub peelingów z jego udziałem może wspomagać proces leczenia zmian trądzikowych. Warto również wiedzieć, iż ze względu na bogatą zawartość witaminy C, jak również karotenoidów, mód rzepakowy wykazuje pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Dlatego też, niejednokrotnie możemy znaleźć go w składzie kremów oraz balsamów przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy oraz całego ciała.
Przeciwwskazania dotyczące spożywania miodu rzepakowego
W większości przypadków stosowanie miodu rzepakowego w odpowiednich ilościach jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania związane z jego stosowaniem. Niniejszego produktu z pewnością nie powinny spożywać osoby, które zmagają się z alergią na miód lub na rzepak. Ponadto, wprowadzanie miodu rzepakowego do codziennej diety nie jest wskazane w przypadku osób, które zmagają się z problemem cukrzycy lub insulinooporności. Wszystko to za sprawą wysokiej zawartości cukrów w składzie tego produktu. Ponadto, warto pamiętać, że miód rzepakowy charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym (IG=64).
Miód rzepakowy – cena
Miód rzepakowy należy do jednych z najtańszych miodów naturalnych obecnych na polskim rynku. Produkt ten dostępny jest zazwyczaj w szklanych słoikach o pojemności 1000 gramów. Za opakowanie niniejszego produktu zapłacimy około 35,00 – 45,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena produktu może różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące miodu rzepakowego
Pytanie 1: Gdzie kupić miód rzepakowy? Miód rzepakowy możemy kupić w niektórych sklepach spożywczych, jak również bezpośrednio od producenta. Niemniej jednak, warto poszukać go również w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. W ten sposób zyskamy nie tylko możliwość zakupu produktu w atrakcyjnej ofercie cenowej, ale również dużą ilość informacji na jego temat (na przykład na temat jego właściwości zdrowotnych lub możliwości zastosowania w codziennej kuchni).
Pytanie 2: Czym jest miód rzepakowy kremowany? Miód rzepakowy kremowany charakteryzuje się białą barwą i niezwykle kremową konsystencją, która utrzymuje się nawet przez okres kilku miesięcy. Warto również wiedzieć, iż produkt ten nie ulega rozwarstwieniu i z łatwością się rozsmarowuje. Ponadto, miód rzepakowy kremowany jest mniej podatny na proces fermentacji. Należy jednak pamiętać, aby przechowywać go w temperaturze poniżej 22oC.
Pytanie 3: Jak przechowywać miód rzepakowy? Właściwy sposób przechowywania warunkuje dłuższe zachowanie właściwości prozdrowotnych miodu rzepakowego. Aby zatrzymać w nim wszystko to co najlepsze, należy:
- Przechowywać go w temperaturze od 8oC do maksymalnie 22oC;
- Przechowywać go w wolnym od światła miejscu;
- Przechowywać go w szklanym, szczelnie zamkniętym słoiku, który uchroni miód przed dostaniem się do niego szkodliwych bakterii i innych mikroorganizmów.
Warto również wiedzieć, że miód rzepakowy można przechowywać w lodówce.
Pytanie 4: Jak rozpoznać miód rzepakowy? Miód rzepakowy jesteśmy w stanie rozpoznać po lekko żółtym lub białawym kolorze. Niniejszy produkt szybko ulega krystalizacji i charakteryzuje się delikatnym, lekko kwiatowym zapachem. Warto również wiedzieć, że miód rzepakowy należy do jednych z najsłodszych miodów.
Podsumowanie
Miód rzepakowy jest nie tylko niezwykle słodki, ale również bardzo zdrowy. Wprowadzenie go do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może sprzyjać poprawie naszego zdrowia i codziennego samopoczucia. Dlatego też, już dziś warto wprowadzić miód rzepakowy do swojego jadłospisu i wypróbować jeden z zaproponowanych przez nas przepisów.
Bibliografia
- Basista K., Właściwości biologiczne i prozdrowotne miodu oraz jego zastosowanie jako zdrowa żywność, Gazeta Farmaceutyczna. 1230-9923. Vol. 22, nr 3 (2013), s. 26-28;
- Bąkowska M., Jansa K.: Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, Pomeranian J Life Sci 2018;64(3):147-151;
- Bogdan Kędziela i in., Aktywość antybiotyczna krajowych miodów odmianowych; Postępy Fitoterapii 2/2014;
- Godlewska M., Świsłocka R., Fizykochemiczne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości miodów z rejonu Podlasia, Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2015, 2, 347-352;
- Jagiełło J. i wsp.: Bursztynowe źródło zdrowia – zastosowanie miodu we współczesnej medycynie. Med Rodz 2018; 21(1): 64-69;
- Justyna Borawska, Włodzimierz Bednarski, Joanna Gołębiewska „Charakterystyka sacharydów miodu oraz możliwości zastosowania bifidobacterium do modyfikacji ich składu i właściwości”, 2011;
- Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Dutkowiak A.: Aktywność antybiotyczna krajowych miodów odmianowych, Postępy Fitoterapii 2/2014, s. 67-70;
- Madejczyk M., Baralkiewicz D.; Characterization of Polish rape and honeydew honey according to their mineral contents using ICP-MS and F-AAS/AES; Analytica Chimica Acta; Volume 617, Issues 1–2, 9 June 2008, Pages 11–17;
- Majewska E., Drużyńska B., Derewiaka D., Ciecierka M., Wołosiak R.: Fizykochemiczne wyróżniki jakości wybranych miodów nektarowych, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVIII, 2015, 3, str. 440 – 444;
- Milena Bąkowska, Katarzyna Janda „Właściwości prozdrowotne wybranych miodów”, 2018;
- Podręcznik dla pszczelarzy, materiały szkoleniowe opracowane w ramach projektu pt. „Zrównoważony rozwój pszczelarstwa w aspekcie środowiskowym w Europie”, 2010;
- Szczęsna T., Rybak-Chmielewska H., Waś E., Kachaniuk K., Teper D.:Characteristics ofpolish unifloral honeys. I Rape honey(Brassica Napus L. Var. OleiferaMetzger), Journal of Apicultural Science, Vol. 55 No. 1 2011, 111-119.