Mąka z samopszy typ 1850 1 kg - VIVIO
Mąka z samopszy typ 1850 1 kg - VIVIO
Produkt niedostępny
Mąka z samopszy - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA |
---|---|
Polska | VIVIO |
Skład: 100% mielone ziarno z samopszy typ 1850
*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.
Mąka z samopszy - Zastosowanie
Ciasto z niej robione jest lepkie, ale niestety mniej elastyczne - nie daje zatem tak lekkich, puszystych i wyrośniętych wypieków jak te powstałe z mąki pszennej.
Nadaje się:
- do wypieku chleba pełnoziarnistego i mieszanego
- do wypieku bułek typu graham
- do pieczenia gęstszych, bardziej ciężkich i wilgotniejszych ciast (typu pierniki, muffiny itp.)
- do ciasta na makaron, pierogi
- co ciasta na naleśniki, gofry
- do sporządzania zakwasu do chleba.
Warunki przechowywania
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Mąka z samopszy - Opis produktu
Pszenica samopsza uznana została jako najstarsze zboże na świecie. Jej wiek szacowany jest na ok. 7 tysięcy lat. Początki rolnictwa związane z uprawą samopszy sięgają terenów od Atlantyku po Persję.
Samopsza to zboże, które zawiera bardzo dużą zawartość białka (nawet do 50% więcej niż pszenica zwyczajna). Zboże to zawiera cenne aminokwasy (fenyloalaninę, tyrozynę, metioninę i izoleucynę), które korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego.
Z ziaren samopszy można uzyskać bardzo wartościową mąkę. O jej walorach świadczy obecność mikro- i makroelementów: magnezu, żelaza, cynku, manganu. Mąka z samopszy znakomicie nadaje się do wyrobu razowego pieczywa. Najlepiej przygotowywać je z wykorzystaniem zakwasu, gdyż zawarty w ziarnach samopszy gluten jest lepki, mało rozciągliwy i słabo zatrzymuje wodę. Chleb z samopszy ma charakterystyczną, żółtawą barwę (spowodowana jest ona przez znacznie wyższą niż w pszenicy zawartość karotenoidów, które korzystnie wpływają na pracę ludzkiego oka) i lekko orzechowy smak, który wyczuwalny jest także w produktach z orkiszu, czy płaskurki.
Mieli się je w całości, więc zawiera zarodki i otręby. Po procesie mielenia mąka nie ma dodawanych żadnych polepszaczy (wybielaczy czy antyzbrylaczy). Dostajecie samo zdrowie. Smak ma lekko orzechowy i żółtawą barwę.