info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Mąka orkiszowa typ 1850 graham - 1kg - VIVIO

Mąka orkiszowa typ 1850 razowa cena, opinie

Mąka orkiszowa typ 1850 graham - 1kg - VIVIO

8,30 zł
  duża dostępność

darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Mąka orkiszowa typ 1850 - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKADATA WAŻNOŚCI
PolskaVIVIO2024-08-15

Składniki: Mąka orkiszowa  typ 1850

Wartość odżywczaW 100g produktu% RWS (Referencyjne Wartości Spożycia
Wartość energetyczna
/energia/
1297kJ/306kcal15%
Tłuszcz1,3 g2%
W tym
Kwasy tłuszczowe nasycone
(kwasy nasycone)
0,5 g2%
Węglowodany57 g22%
W tym
Cukry3,1 g3%
Błonnik8,2 g-
Białko12,6 g25%
Sól0 g0%

 

„Referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej

(8 400 kJ/2 000 kcal)”.

 


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Mąka orkiszowa typ 1850 - Zastosowanie

Mąka orkiszowa typ 1850 może stanowić substytut mąki pszennej w większości przepisów. Nadaje się do wypieków chleba i bułek. Doskonale nada się do przyrządzania pełnoziarnistych ciast i ciasteczek. Sprawdzi się również w przepisach na naleśniki, pierogi i gofry.

Mąka orkiszowa nadaje się do:

- do wypieku chleba

- do ciast

- do wyrobu domowego makaronu

- do lepienia pierogów

- do naleśników

Mąka orkiszowa typ 1850 - KCAL

100 g mąki orkiszowej typ 1850 dostarcza nieco ponad 300 kcal. Stanowi istotne źródło węglowodanów złożonych. Zawiera aż 12g białka na 100g produktu. W podaje ilości występuje również około 8g cennego błonnika pokarmowego.

Mąka orkiszowa typ 1850 - Opis produktu

Wszystko co należy wiedzieć na temat właściwości i zastosowania mąki orkiszowej typ 1850

Czy ulubione wypieki i słodkości mogą być zdrowe? Oczywiście, że tak! Wystarczy kilka łatwych zmian, a dotychczasowe przepisy będą stanowić nie tylko przepyszny, ale również pełnowartościowy posiłek. Mąka orkiszowa 1850 to uniwersalna alternatywa dla powszechnie stosowanej mąki pszennej. Sprawi, że wypieki zyskają mnóstwo wartości odżywczych, błonnika pokarmowego i staną się bardzo sycące.

Gdzie kupić mąkę orkiszową 1850?

Mąka orkiszowa – do czego używać?

Mąka orkiszowa czy żytnia – którą wybrać?

Czy mąka orkiszowa dla cukrzyków jest odpowiednia?

 • Mąka orkiszowa typ 1850 – wartości odżywcze

 • Mąka orkiszowa 1850, przepisy

 • Mąka orkiszowa typ 1850 - zastosowanie

Mąka orkiszowa 1850 – co to jest i skąd pochodzi?

Orkisz to mało znane zboże uprawiane już w starożytnym Egipcie, Europie i Azji. Niegdyś najszerzej rozpowszechniony był na terenach Bliskiego Wschodu. W Europie dużą popularność zdobył w czasach średniowiecza. Stanowił wtedy jeden z podstawowych surowców żywnościowych pospolitej ludności. Wraz z rozpowszechnieniem pszenicy zwyczajnej, orkisz odszedł w zapomnienie, głównie ze względu na trudniejszą obróbkę dużego i twardego ziarna. Po latach znów wraca do łask, z uwagi na wyjątkowe wartości odżywcze. Dzięki temu, że jego uprawa na długie lata popadła w zapomnienie, orkisz uniknął współczesnych modyfikacji genetycznych, dzięki czemu przetwory z tego zboża cechują się znacznie większą naturalnością.

Potoczna nazwa orkisz odnosi się w rzeczywistości do rośliny „pszenica orkisz”. Zboże to należy do rośliny wiechlinowatych i jest stosunkowo blisko spokrewnione z naszą popularną pszenicą zwyczajną. Cechuje się jednak odmiennymi właściwościami odżywczymi, wynikającymi między innymi ze składu białek, ilości błonnika pokarmowego oraz witamin i soli mineralnych.

Mąka orkiszowa 1850 - kcal i właściwości odżywcze

Mąka orkiszowa cechuje się kalorycznością zbliżoną do innych produktów z tej kategorii. 100g produktu dostarcza nieco ponad 300 kcal. Warto zwrócić uwagę, że prezentowana mąka orkiszowa 1850 pochodzi z surowców z pełnego przemiału i cechuje się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, porównywalną m.in. do płatków owsianych. W większości jest to frakcja nierozpuszczalna błonnika pokarmowego.

Badania naukowe wskazują również, że mąka orkiszowa pełnoziarnista charakteryzuje się wyższą zawartością białka niż mąki pełnoziarniste z pszenicy czy żyta. Co ciekawe, białko to charakteryzuje się wysoką przyswajalnością w porównaniu do np. mąki z pszenicy zwyczajnej. W mące orkiszowej można znaleźć także więcej tłuszczów zaliczanych do NNKT – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wiele cennych soli mineralnych.

Orkisz według św. Hildegardy

Święta Hildegarda to niemiecka mniszka i autorka wielu ksiąg poświęconych tradycyjnym sposobom leczenia. Obecnie jest jedną z najbardziej znanych, żyjących kiedykolwiek, przedstawicielek medycyny naturalnej. Jej przekonania dotyczące zdrowia opierały się na starożytnej teorii czterech żywiołów. Wskazywała ona na pochodzenie człowieka z wszystkich żywiołów: powietrza, wody, ognia i ziemi. Zachowanie właściwych proporcji pomiędzy tymi czterema aspektami gwarantowało zdrowie. Proporcje te można było natomiast regulować odpowiednią dietą i zastosowaniem naturalnych surowców leczniczych. Chociaż obecna nauka dalece wybiega ponad szkołę św. Hildegardy, nie ulega wątpliwości, że napisane przez nią księgi pełne są mądrości, dotyczących zastosowania surowców roślinnych w diecie i medycynie. Według mniszki, orkisz wpływa korzystnie na układ krążenia. Może obniżać poziom cholesterolu we krwi i pomaga w kontroli poziomu glukozy. Dodatkowo zwiększa uczucie sytości i zapobiega biegunkom. Ponadto pozwala zachować szczęśliwy umysł i pogodną duszę.

Moc błonnika z mąki orkiszowej

Mąka orkiszowa 1850 może stanowić istotne źródło błonnika pokarmowego. Według zaleceń, dzienne spożycie tego rodzaju związków powinno wynosić około 30 g dla osoby dorosłej. Wskazane ilości są jeszcze większe dla osób z cukrzycą czy hipercholesterolemią.

Liczne badania naukowe wykazały korzystny wpływ spożywania błonnika pokarmowego na zdrowie człowieka. Publikacje, wśród licznych zalet wymieniają m.in. stymulację ruchów perystaltycznych jelit, zapobieganie biegunkom i zaparciom oraz zwiększanie uczucia sytości. Błonnik pokarmowy może również wtórnie obniżać poziom cholesterolu we krwi poprzez wiązanie kwasów żółciowych w przewodzie pokarmowym. Sugeruje się również wpływ związków tego rodzaju na kontrolę poziomu glukozy we krwi. Błonnik spowalnia bowiem wchłanianie cukrów prostych w jelitach.

Podsumowując, spożywanie błonnika pokarmowego w odpowiednich ilościach może wpływać korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego, układu krwionośnego oraz sprzyjać procesom odchudzania.

Właściwości antynowotworowe orkiszu

Badania naukowe wykazały, że spożywanie odpowiednich ilości błonnika pokarmowego może być istotnym czynnikiem zapobiegającym występowaniu nowotworów jelita grubego. Niemniej jednak przeciwnowotworowe właściwości orkiszu nie wynikają jedynie z zawartości błonnika. W ziarnach tej rośliny znaleźć można ciekawy związek o nazwie rodanid. Publikacje sugerują, że substancja ta cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwutleniającym. Oznacza to, że może pomagać w leczeniu infekcji, wpływać na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego i zapobiegać powstawaniu zmian nowotworowych. Dodatkowo rolę przeciwutleniacza pomocniczego w orkiszu pełni kwas fitynowy.

Mąka orkiszowa 1850 – cena

Mąka orkiszowa jest już powszechnie dostępna w wielu supermarketach stacjonarnych. Jest to jednak najczęściej mąka niskiego typu, która cechuje się mniejszą zawartością popiołu i błonnika pokarmowego. Mąka orkiszowa wysokiego typu cechuje się wyższą wartością odżywczą, ale jest również trudniej dostępna w sklepach stacjonarnych. Za 1 kg takiego produktu w sklepach internetowych zapłacić należy zwykle 8-10zł.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące mąki orkiszowej typ 1850

Pytanie 1: Gdzie kupić mąkę orkiszową 1850?

Mąka orkiszowa pełnoziarnista, taka jak typ 1850, jest najłatwiej dostępna w sklepach internetowych ze zdrową żywnością. Znaleźć ją można również w niektórych sklepach stacjonarnych, jednak znacznie pospolitsza jest mąka orkiszowa niższego typu.

Pytanie 2: Mąka orkiszowa – do czego używać?

Mąka orkiszowa może stanowić alternatywę dla zwykłej mąki pszennej. Wprawdzie cechuje się nieco innymi właściwościami niż klasyczna mąka pszenna, ale doskonale sprawdzi się przy zdecydowanej większości wypieków. Wystarczy odpowiednio dobrać typ mąki, by móc stosować ją do przygotowywania ciasta na naleśniki, pierogi czy gofry, do słodkich ciast i ciasteczek oraz do wypieku chleba i bułek.

Pytanie 3: Mąka orkiszowa czy żytnia – którą wybrać?

Mąka orkiszowa cechuje się wyższą zawartością białka niż mąka żytnia. Białko to jest dodatkowo dobrze przyswajalne, szczególnie jak na produkty roślinne. Mąka żytnia może stanowić nieco lepsze źródło błonnika pokarmowego, jednak wartości te nie są bardzo znaczące. W praktyce oba rodzaje mąki, jeżeli tylko pochodzą z pełnego przemiału, mogą stanowić wartościowy element zdrowej diety. Obie zatem są warte uwzględnienia w jadłospisie.

Pytanie 4: Czy mąka orkiszowa dla cukrzyków jest odpowiednia?

W diecie cukrzyków podaż błonnika pokarmowego jest szczególnie ważna. Z tego względu warto uwzględnić w niej mąkę orkiszową pełnoziarnistą. Odpowiednia podaż tych polisacharydów może być niezwykle pomocna w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

 

 

Bibliografia

 1. https://diogra.pl/blog/dawne-gatunki-zboz/orkisz/ [dostęp: 7.11.2020r.].
 2. https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/medycyna-klasztorna-sw-hildegardy-jako-praktyka-naturoterapii-stosowana-przez-wieki [dostęp: 7.11.2020r.].
 3. Dorota Litwinek, Halina Gambuś, Renata Sabat, Anna Wywrocka-Gurgul, Magdalena Laskoś. Porównanie jakości i wartości odżywczej mąki żytniej, pszennej i orkiszowej z pełnego przemiału. Technologiczne kształtowanie jakości żywności. Wydawnictwo Naukowe PTTŻ, Kraków, 2015.
 4. Małgorzata Piecyk, Dorota Kulka, Elwira Worobiej. Charakterystyka i wartość odżywcza ziarna orkiszu i produktów orkiszowych. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLII, 2009, 3, str. 247 – 251.
 5. https://swiat-orkiszu.pl/blog/50_M%C4%84KA-ORKISZOWA-WADY-I-ZALETY[dostęp: 7.11.2020r.].
 6. Maciej Bienkiewicz, Ewa Bator, Monika Bronkowska. Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej. Probl Hig Epidemiol, 2015 - phie.pl.
 7. Zygmunt Zdrojewicz, Aleksandra Idzior, Olga Kocjan. Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości. Med Rodz 1(18): 18-22.
 8. https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/nadzwyczajna-moc-orkiszu-[dostęp: 7.11.2020r.].
 9. https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/orkisz-opis-wlasciwosci-i-zastosowanie-zboze-orkisz-ciekawostki,22028.html[dostęp: 7.11.2020r.].
 10. https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/maka-orkiszowa-wlasciwosci-sklad-i-zastosowanie-maki-orkiszowej,25206.html [dostęp: 7.11.2020r.].

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów