info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Olejek rozmarynowy eteryczny 30ml - VIVIO

Olejek rozmarynowy 30ml, olejek rozmarynowy właściwości, na pamięć

Olejek rozmarynowy eteryczny 30ml - VIVIO

14,99 zł
Zaoszczędź i zdobądź: 1 pkt w klubie cosdlazdrowia.pl
  duża dostępność

darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Olejek rozmarynowy - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKADATA WAŻNOŚCI
HiszpaniaVIVIO2026-09-19

Rosmarinus Officinalis Leaf Oil

Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Olejek rozmarynowy - Zastosowanie

Kąpiel: Do wanny z ciepłą wodą wystarczy dodać 5-10 kropli olejku rozmarynowego. Substancję należy starannie rozprowadzić po powierzchni wody.

Masaż: Na każde 10 kropli olejku nośnikowego dodać 3-4 krople olejku rozmarynowego. Mieszankę rozprowadzać na skórze kolistymi ruchami.

Pielęgnacja włosów: Dodaj kilka kropel olejku rozmarynowego do nośnika, płukanki, oleju jojoba lub oleju kokosowego. Stosuj, w zależności od nośnika, jako szampon, odżywkę lub maskę.

Pielęgnacja skóry: Kilka kropli olejku można dodać do dowolnego balsamu, kremu lub maseczki.

Oczywiście istnieje zdecydowanie więcej zastosować olejku z rozmarynu. Stanowi on środek aromatyzujący. Może być wykorzystywany do inhalacji, szczególnie w przypadku chorób górnych dróg oddechowych. Jako składnik pasty do zębów działa przeciwbakteryjnie i niweluje nieprzyjemny zapach z ust.

Olejek rozmarynowy - Opis produktu

Rozmaryn to znane zioło wykorzystywane w tradycyjnej sztuce kulinarnej wielu narodów. Szczególnie popularne jest w krajach śródziemnomorskich, gdzie aromatyczne przyprawy pełnią ważny element większości potraw. Oprócz walorów smakowych, roślina ta posiada również właściwości prozdrowotne doceniane już od wielu setek lat. W średniowieczu stanowiła składnik niezbędny w każdej aptece. Wykorzystywano go jako środek łagodzący napięcie i działający relaksująco. Zauważono również jego korzystny wpływ na dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz bóle głowy.

Czy każdy może stosować olejek rozmarynowy?

Jak stosować olejek rozmarynowy na włosy?

Gdzie kupić olejek rozmarynowy naturalny?

  • Olejek rozmarynowy – zastosowanie

Olejek rozmarynowy – cenny dar Matki Natury

Olejek rozmarynowy pozyskiwany jest, jak sama nazwa wskazuje, z liści rozmarynu lekarskiego. Ta ciepłolubna roślina występuje naturalnie głównie w okolicach basenu Morza Śródziemnego, na terenie Włoch, Francji, Hiszpanii i Tunezji. Spotkać ją można również w Meksyku i USA. Jako roślina doniczkowa znana i uprawiana jest w całej Europie. Głównym producentem i eksporterem olejku rozmarynowego jest Hiszpania.

Olejek rozmarynowy pozyskiwany jest z liści rośliny metodą destylacji. W świeżych liściach zawartość tego surowca wynosi około 1,5%. Zaraz po przygotowaniu jest bezbarwną cieczą, która z upływem czasu brunatnieje. Cechuje się intensywnym drzewnym zapachem, bardzo zbliżonym do zapachu świeżego zioła.

Olejek rozmarynowy należy do jednych z najczęściej używanych w aromaterapii surowców. Aromaterapia jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej wykorzystującej ciekawe działanie olejków na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Jej pierwsze dokumentacje pochodzą już z epoki średniowiecza. Obecnie technika ta wykorzystywana jest do inhalacji, masaży, kąpieli, natrysków i okładów. Niektóre olejki eteryczne z zachowaniem ostrożności mogą być również stosowane wewnętrznie.

Olejek rozmarynowy – skład i działanie

Badania naukowe wykazały, że w olejku eterycznym znaleźć można dużą ilość różnorodnych związków chemicznych. W największej ilości występują 8-cyneol, kamfora i alfa-pinen. Znajdują się w nim również  linalol, geraniol czy eugenol. Dokładne proporcje zależą od wykorzystanego surowca, miejsca uprawy oraz stopnia dojrzałości rośliny. Znaczna część związków występujących w olejku rozmarynowym zaliczana jest z punktu widzenia chemicznego do terpenów. To właśnie te substancje odpowiadają za charakterystyczny, intensywny zapach produktu.

Wiele związków wyizolowanych z liści rozmarynu wykazało w eksperymentach naukowych działanie antyoksydacyjne. Sugeruje to potencjalne właściwości olejku z tej rośliny do zmniejszania stresu oksydacyjnego w organizmie. Istnieją również badania wskazujące na działanie przeciwnowotworowe związków zawartych w liściach rozmarynu. W eksperymentach wykazywały one działanie hamujące proliferację komórek niektórych guzów nowotworowych.

Na co pomaga olejek rozmarynowy?

W medycynie naturalnej olejek rozmarynowy wykorzystywany jest do leczenia całego szeregu schorzeń. Stosuje się go jako środek silnie rewitalizujący i przeciwstarzeniowy. Publikacje wskazują na jego działanie pobudzające w stosunku do układu nerwowego, co pozwala sądzić o jego skuteczności w leczeniu apatii i depresji. Wykorzystuje się go również przy częstych dolegliwościach, takich jak bóle głowy i bóle reumatyczne. Literatura wymienia ten produkt również jako środek łagodzący objawy schorzeń górnych dróg oddechowych, o działaniu nawilżającym błonę śluzową gardła i krtani.

Medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje olejek rozmarynowy u pacjentów z niedociśnieniem, zwracając uwagę na właściwości stymulujące tego olejku w stosunku do układu krążenia. Ponadto mówi się również o jego działaniu przeciwzapalnym i hamującym powstawanie obrzęków. Stosowany zewnętrznie może wykazywać właściwości łagodzące i zapobiegać łysieniu.

Olejek rozmarynowy – właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe

Liczne badania in vitro pozwoliły wykazać silne działanie przeciwdrobnoustrojowe olejku z rozmarynu. Okazuje się, że surowiec ten posiada zdolność do hamownia namnażania wielu szczepów bakterii i grzybów. W wielu przypadkach właściwości te są silniejsze niż znanej ze swych właściwości przeciwbakteryjnych szałwii lekarskiej. Te cechy sprawiają, że olejek może sprawdzić się doskonale jako środek odkażający. Naniesienie go na ranę pomoże zapobiec ewentualnym zakażeniom i przyspieszyć gojenie rany.

Wiele publikacji wskazuje na działanie przeciwzapalne olejku z rozmarynu. Badania naukowe sugerują również, że posiada on właściwości spazmolityczne, czyli rozkurczowe. Sprawia to, że olejek ten sprawdzi się świetnie przy wykonywaniu masaży relaksacyjnych dla sportowców czy pacjentów z bólami mięśniowymi i reumatycznymi. Produkt stanowi również nieodłączny element odprężającej kąpieli. Właściwości rozluźniające mogą również sprawdzić się przy łagodzeniu zaburzeń trawienia i innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Badania przeprowadzane na zwierzętach pozwoliły wykazać przeciwbólowe właściwości związków zawartych w olejku rozmarynowym. W połączeniu z działaniem przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym, olejek może sprawdzić się w przypadku łagodzenia dolegliwości reumatycznych oraz migreny.

Olejek rozmarynowy na pamięć i koncentrację

Wiele lat temu olejek z rozmarynu wykorzystywany był przez rdzenną ludność basenu Morza Śródziemnego jako środek zapobiegający chorobie Alzheimera. Rzeczywiście obecne badania wykazały, że substancje zawarte w liściach tej rośliny mogą wpływać korzystnie na zachowanie zdolności poznawczych. Stosowanie ekstraktu roślinnego poprawiło pamięć długotrwałą u szczurów, prawdopodobnie poprzez stymulację ekspresji mRNA oraz hamowanie acetylocholinoesterazy w mózgu. Na poprawę zdolności poznawczych korzystnie mogą wpływać też ogólne właściwości odprężające oraz przeciwutleniające olejku.

Zioła w kosmetyce, czyli olejek rozmarynowy na brwi, włosy i paznokcie

Olejek rozmarynowy cechuje się łagodnym działaniem. Można go stosować jako kosmetyk pielęgnujący na skórę i włosy. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym może niwelować oznaki starzenia i usuwać ślady zmęczenia. Działanie przeciwzapalne sprawia, że sprawdzi się również jako element do pielęgnacji skóry trądzikowej. Poleca się go szczególnie osobom z cerą skłonną do przetłuszczania się.

Masaż z wykorzystaniem olejku z rozmarynu działa odżywczo na skórę oraz wpływa relaksująco na umysł. Stosowanie produktu na włosy może zapobiegać nadmiernemu przetłuszczaniu oraz działać przeciwłupieżowo. Jego regularne stosowanie nadaje włosom połysk i stymuluje wzrost.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące olejku rozmarynowego

Pytanie 1: Czy każdy może stosować olejek rozmarynowy?

Olejek rozmarynowy został wskazany przez FDA jako GRAC (generally recognized as safe). Oznacza to, że nie wykazano ubocznego działania stosowania tego produktu. Należy jednak zaznaczyć, że jako produkt ziołowy, olejek może wywoływać silne reakcje alergiczne u osób uczulonych. Produktu nie powinny stosować również kobiety w ciąży, dzieci poniżej 6. roku życia, epileptycy oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Pytanie 2: Jak stosować olejek rozmarynowy na włosy?

Olejek rozmarynowy nie jest samodzielnym kosmetykiem. Stanowi jednak składnik wielu preparatów, doskonale wpływający na stan włosów. Można dodawać go do gotowych szamponów i odżywek lub stosować jako element produktów do pielęgnacji przyrządzanych w domu.

Pytanie 3: Gdzie kupić olejek rozmarynowy naturalny?

Olejek rozmarynowy cechuje się dużą aktywnością biologiczną tylko jeśli jest produktem wysokiej jakości, wytworzonym z uwzględnieniem nowoczesnych technik. W ten sposób możliwe jest zachowanie maksymalnej ilości składników aktywnych w gotowym wyrobie. Naturalny olejek rozmarynowy można kupić w niektórych aptekach oraz drogeriach stacjonarnych. Porównywalną jakość w połączeniu z niższą ceną można jednak znaleźć w sklepach internetowych, dlatego warto zainteresować się tą ofertą.

 

olejek rozmarynowy

 

Bibliografia

  1. Zygmunt Zdrojewicz, Katarzyna Minczakowska, Krzysztof Klepack. Rola aromaterapii w medycynie. Family Medicine & Primary Care Review 2014; 16, 4: 387–391.
  2. Katarzyna Kowalska, Anna Olejnik. Rozmaryn – roślina zielarska o potencjale terapeutycznym. Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 114-122.
  3. Tadeusz Wolski, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Agnieszka Ludwiczuk. Ocena składu chemicznego oraz aktywności przeciwdrobnoustrojowej olejków eterycznych i preparatów galenowych otrzymywanych z liści rozmarynu i szałwii lekarskiej. Postępy Fitoterapii 4/2001, s. 6-11.
  4. Krystyna NOWAK, Małgorzata JAWORSKA, Jan OGONOWSKI. Rozmaryn – roślina bogata w związki biologicznie czynne. CHEMIK 2013, 67, 2.
  5. https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/assessment-report-rosmarinus-officinalis-l-aetheroleum-rosmarinus-officinalis-l-folium_en.pdf [dostęp: 29.09.2020r.].
  6. Małgorzata Kucharska1 Jadwiga A. Szymańska1 Wiktor Wesołowski2 Elżbieta Bruchajzer1 Barbara Frydrych. PORÓWNANIE SKŁADU CHEMICZNEGO WYBRANYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH STOSOWANYCH W CHOROBACH UKŁADU ODDECHOWEGO. Medycyna Pracy 2018;69(2):167–178.
  7. Sacchetti G, Maietti S, Muzzoli M i wsp. Comparative evaluation of 11 essential oils of different origin as functional antioxidants, antiradicals and antimicrobials in foods. Food Chem 2005; 91:621-32.
  8. de Oliveira JR, Camargo SEA, de Oliveira LD. Rosmarinus officinalis L. (rosemary) as therapeutic and prophylactic agent. J Biomed Sci. 2019 Jan 9;26(1):5. doi: 10.1186/s12929-019-0499-8. PMID: 30621719; PMCID: PMC6325740.
  9. Andrade JM, Faustino C, Garcia C, Ladeiras D, Reis CP, Rijo P. Rosmarinus officinalis L.: an update review of its phytochemistry and biological activity. Future Sci OA. 2018 Feb 1;4(4):FSO283. doi: 10.4155/fsoa-2017-0124. PMID: 29682318; PMCID: PMC5905578.
  10. https://zdrowie.tvn.pl/a/olejek-rozmarynowy-zdrowotne-i-kosmetyczne-wlasciwosci-olejku-z-rozmarynu [dostęp: 29.09.2020r.].

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów