Koper włoski mielony - 100g - VIVIO
Koper włoski mielony - 100g - VIVIO
Produkt niedostępny
Koper włoski mielony - skład
MARKA |
---|
VIVIO |
Koper włoski mielony - Zastosowanie
Zastosowanie kopru włoskiego w codziennej kuchni i nie tylko
Koper włoski znajduje szerokie zastosowanie w kuchni każdego z nas. Jego gałązki idealnie nadają się do przygotowania ogórków kiszonych. Ponadto, fenkuł w formie mielonej świetnie sprawdzi się podczas gotowania zup lub przyrządzania sosów sałatkowych. Warto również wiedzieć, że przyprawa ta doskonale odnajduje się w połączeniu z mięsem wieprzowym oraz z rybami. Na szeroką skalę wykorzystywana jest również podczas przygotowywania dań kuchni włoskiej.
Co ciekawe, koper włoski znajduje zastosowanie nie tylko w naszej kuchni, ale również kosmetyce. Napar sporządzony na jego bazie (za sprawą właściwości bakteriobójczych) idealnie nadaje się do oczyszczania skóry w przebiegu trądziku. Warto jednak pamiętać, że zewnętrzne stosowanie niniejszej substancji należy skonsultować z doświadczonym dermatologiem, który podpowie nam, jak stosować koper włoski w należyty sposób.
Koper włoski mielony - Opis produktu
Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych kopru włoskiego mielonego
Koper włoski jest powszechnie znaną rośliną, którą stosujemy w polskiej kuchni już od wielu pokoleń. Niemniej jednak, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że fenkuł jest nie tylko doskonałą przyprawą, ale również środkiem leczniczym. Jego cenne właściwości zdrowotne doceniane były już w czasach starożytności. Współczesne doniesienia z dziedziny fitoterapii również potwierdzają pozytywny wpływ kopru włoskiego na organizm człowieka. Okazuje się, iż jego spożywanie może skutecznie łagodzić wzdęcia, jak również zmniejszać dolegliwości miesiączkowe u kobiet. A co jeszcze warto wiedzieć na temat mielonego kopru włoskiego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.
Czym charakteryzuje się i skąd pochodzi koper włoski mielony?
Koper włoski – właściwości zdrowotne i wpływ na samopoczucie człowieka;
Koper włoski dla niemowląt – kiedy warto go stosować?
Przeciwwskazania dotyczące spożywania kopru włoskiego;
Koper włoski mielony – cena;
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kopru włoskiego mielonego:
Gdzie kupić koper włoski mielony?
Koper włoski w ciąży – czy można go spożywać?
Jak przechowywać koper włoski?
Jak rozpoznać koper włoski mielony?
Jak spożywać koper włoski?
Zastosowanie kopru włoskiego w codziennej kuchni i nie tylko;
Koper włoski – przepisy.
Czym charakteryzuje się i skąd pochodzi koper włoski mielony?
Koper włoski (nazywany również fenkułem) jest gatunkiem rośliny dwuletniej, zaliczanej do rodziny selerowatych. Na świecie możemy spotkać kilka odmian kopru. W naturalnych warunkach występuje on w regionie Morza Śródziemnego. Tę dziko rosnącą roślinę możemy spotkać zarówno na terenie Pakistanu, Iranu i Afganistanu. Co ciekawe, liczne uprawy kopru włoskiego możemy spotkać również na ziemiach Australii, Nowej Zelandii, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Ponadto, roślina ta na szeroką skalę uprawiana jest na ziemiach polskich. Chociaż niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, łodyga kopru włoskiego może osiągać wysokość nawet 2 metrów. Jego liście są trzykrotnie pierzaste, a kwiaty żółte, zebrane w baldachy złożone. Korzeń fenkułu jest gruby i przyjmuje zielonkawo-białawą barwę. W pierwszej chwili może przywodzić nam na myśl seler.
Warto wiedzieć, że koper włoski jest rośliną niezwykle aromatyczną. Co ciekawe, jego polska nazwa wywodzi się z języka starosłowiańskiego, w którym słowo „kopeć” oznacza zapach. W celach leczniczych owoce kopru zbierane są pod koniec lata. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać jak największą ilość cennych składników zawartych w niniejszej roślinie. Fenkuł zawiera w sobie lecznicze olejki lotne, jak również flawonoidy i limonen. Niezwykłe właściwości kopru doceniane były już w czasach starożytności. Pierwsze wzmianki na jego temat możemy znaleźć na egipskich papirusach, jak również w Nowym Testamencie. W starożytnym Rzymie oraz Grecji, fenkuł stanowił natomiast jeden z głównych składników diety gladiatorów, którzy wierzyli, że dzięki niemu będą w stanie zwiększyć siłę własnych mięśni.
Koper włoski mielony charakteryzuje się jasno-zieloną barwą i sypką strukturą. Ponadto, wyróżnia go niepowtarzalny aromat i łatwość w stosowaniu. Niniejszą przyprawę bez przeszkód możemy wykorzystać w naszej kuchni na wiele różnych sposobów.
Koper włoski – właściwości zdrowotne i wpływ na samopoczucie człowieka
Koper włoski jest skarbnicą cennych substancji. Dlatego też, wprowadzenie go do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może istotnie wpływać na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. Warto wiedzieć, że fenkuł uznawany jest za skuteczny środek w walce z zaburzeniami układu oddechowego. Koper włoski odpowiedzialny jest między innymi za zmniejszenie gęstości wydzieliny oskrzelowej, jak również przywrócenie prawidłowego ruchu nabłonka rzęskowego. W związku z tym, możliwe staje się wykrztuszenie zalegającej wydzieliny, a ponadto zmniejszenie ilości szkodliwych drobnoustrojów. Co ciekawe, współczesna fitoterapia zaleca stosowanie kopru włoskiego w infekcjach jamy ustnej (między innymi w przypadku bolesnych aft i pleśniawek).
Niemniej jednak, koper włoski znany jest przede wszystkim ze swojego dobroczynnego wpływu na funkcjonowanie układu pokarmowego. Okazuje się bowiem, że roślina ta skutecznie może niwelować zburzenia trawienia, ze względu na pobudzenie wydzielania soków żołądkowych oraz żółci. Dodatkowo, odpowiednio stosowany fenkuł oddziałuje na zmniejszenie napięcia mięśni gładkich w obrębie brzucha, co jednocześnie przyczynia się do złagodzenia przebiegu wzdęć. Eksperci z dziedziny ziołolecznictwa polecają stosowanie naparów z kopru włoskiego w przypadku zaparć. Roślina ta może wpływać na wzmożenie ruchów perystaltycznych jelit oraz na uregulowanie rytmu wypróżnień.
Warto wiedzieć, iż koper włoski przez wielu uznawany jest za skuteczny środek w przebiegu kobiecych dolegliwości. W niektórych kulturach wierzono, że fenkuł wspomaga i przyspiesza poród. Niemniej jednak, wierzenia te nie zostały podparte żadnymi badaniami naukowymi. W tym miejscu na szczególną uwagę zasługują również właściwości przeciwpasożytnicze kopru. Badania dowodzą, iż może on wykazywać działanie bakteriobójcze. Dlatego też, specjaliści z zakresu fitoterapii często zalecają jego stosowanie w przypadku wszy, czy świerzbowców.
Chociaż koper włoski wykazuje liczne właściwości zdrowotne, należy pamiętać, że jest on jedynie środkiem wspomagającym leczenie, a nie lekiem. W związku z tym, nie można stosować go zamiast środków farmaceutycznych zaleconych przez specjalistę. Ponadto, stosowanie kopru włoskiego w celach leczniczych powinno każdorazowo konsultowane być z lekarzem pierwszego kontaktu lub doświadczonych farmaceutą.
Koper włoski dla niemowląt – kiedy warto go stosować?
Jeszcze do niedawna, herbatka z kopru włoskiego uznawana była za skuteczny środek w walce z bolesnymi kolkami u dzieci. Wszystko to za sprawą właściwości rozkurczających fenkułu. Niemniej jednak, najnowsze badania naukowe opublikowane w "Journal of Pediatric Surgery" dowodzą, iż zioło to może oddziaływać na pobudzenie wydzielania estrogenów, a tym samym przyspieszania dojrzewania płciowego u dziewcząt. Dlatego też, zaleca się, aby podawanie naparu z fenkułu w przypadku niemowląt każdorazowo konsultowane było z doświadczonym pediatrą.
Przeciwwskazania dotyczące spożywania kopru włoskiego
W większości przypadków stosowanie kopru włoskiego (zgodnie z zaleceniami) jest całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania związane z jego spożywaniem. Po pierwsze, fenkuł może odpowiedzialny być za wywołanie reakcji alergicznych. Dlatego też, jego spożywanie zabronione jest w przypadku osób, które wykazują skłonności alergiczne w kontakcie z roślinami należącymi do rodziny selerowatych. Po drugie, spożywanie nadmiernych ilości kopru włoskiego nie jest w skazane w przypadku osób, które na co dzień przyjmują środki lecznicze wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto, zaleca się ostrożność w stosowaniu niniejszej substancji przez osoby odznaczające się wysokim poziomem glukozy i/lub trójglicerydów we krwi, jak również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Warto również wiedzieć, że spożywanie nadmiernych ilości fenkułu może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych, trudności w oddychaniu, a nawet kołatania serca i nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego. W przypadku wystąpienia jednego z powyższych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub na szpitalny odział ratunkowy.
Koper włoski mielony – cena
Mielony koper włoski sprzedawany jest zazwyczaj w papierowych torebkach o wadze 100g. Za opakowanie niniejszego produktu zapłacimy około 4,00 – 10,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena mielonego kopru włoskiego może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora. Ponadto, podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia produktu oraz jego datę przydatności do spożycia.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kopru włoskiego mielonego
Pytanie 1: Gdzie kupić koper włoski mielony? Koper włoski w postaci mielonej możemy kupić w niektórych marketach spożywczych, jak również salonach zielarskich i aptekach. Niemniej jednak, warto poszukać niniejszego produktu w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. W ten sposób zyskamy nie tylko możliwość zakupu kopru włoskiego w atrakcyjnej cenie, ale również gwarancję najwyższej jego jakości.
Pytanie 2: Koper włoski w ciąży – czy można go spożywać? Zarówno spożywanie herbat, jak i przetworów z kopru włoskiego nie jest zalecane w okresie ciąży. Co ciekawe, w medycynie naturalnej fenkuł uznawany jest za skuteczny środek pobudzający proces laktacji. Niemniej jednak, należy pamiętać, że spożywanie naparów z niniejszej rośliny przyczynia się do wzrostu stężenia estrogenów we krwi, które mogą przedostać się do krwioobiegu dziecka. Dlatego też, zażywanie fenkułu w okresie karmienia piersią powinno każdorazowo konsultowane być w gabinecie specjalisty.
Pytanie 3: Jak przechowywać koper włoski? W celu utrzymania prozdrowotnych właściwości, jak również walorów smakowych, należy przechowywać koper włoski w suchym miejscu, wolnym od nadmiernego działania promieni słonecznych, w temperaturze pokojowej. Ponadto, warto zamknąć go w szczelnej papierowej torebce lub szklanym słoiczku.
Pytanie 4: Jak rozpoznać koper włoski mielony? Na rynku dostępny jest zarówno koper włoski w ziarnach, jak i w postaci mielonej. Ten mielony charakteryzuje się jasno-zieloną barwą i pudrową strukturą. Dzięki temu, idealnie nadaje się do przyprawiania sosów sałatkowych oraz dań mięsnych.
Pytanie 5: Jak spożywać koper włoski? W zależności od swojej formy, koper włoski możemy spożywać na wiele różnych sposobów. Z jego suszonych części możemy sporządzić aromatyczny napar o właściwościach zdrowotnych. Natomiast jego korzeń idealnie sprawdzi się w codziennej kuchni.
Podsumowanie
Koper włoski mielony to zarówno doskonała przyprawa, jak i nieoceniony środek leczniczy. Jego stosowanie może przyczynić się do wspomożenia poprawy funkcjonowania naszego układu trawiennego, jak również zmniejszenia dolegliwości w przebiegu przeziębienia i grypy. Warto jednak pamiętać, że stosowanie kopru włoskiego w celach leczniczych należy konsultować z doświadczonym specjalistą.
Bibliografia
- Abascal, K., & Yarnell, E. (2008). Botanical galactagogues. Alternative & Complementary Therapies, 14(6), 288-294;
- Alexandrovich, I., Rakovitskaya, O., Kolmo, E., Sidorova, T., & Shushunov, S. (2003, July-August). The effect of fennel (Foeniculum Vulgare) seed oil emulsion in infantile colic: a randomized, placebo-controlled study. Alternative Therapies in Health and Medicine, 9(4), 58-61;
- A. Ożarowski: „Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy.”, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa, 1982;
- A. Skarżyński: „Zioła czynią cuda.”, Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa, 1994;
- B. Pregenzer, B. Schmidle: „ Św. Hildegarda z Bingen: Dieta i post.”, Wydawnictwo M, Kraków, 2008;
- J. Baraniak, M. Kania: „Surowce roślinne i inne wybrane składniki preparatów prozdrowotnych przeznaczone do stosowania u dzieci.”, Borgis – Postępy Fitoterapii 1/2014, s. 48-53;
- J. Muszyński: „Ziołolecznictwo i leki roślinne.”, Wydawnictwo Prawnicze i Naukowe, Warszawa, 1951;
- J. M. Jassem-Bobowicz, I. Domżalska-Popadiuk: „Zioła i leki stosowane w okresie laktacji”, Ann. Acad. Med. Gedan. 2016, 46, 87-94;
- Kania M., Baraniak J., Grys A., Ziołolecznictwo i zalecenia żywieniowe według św. Hildegardy z Bingen. Cz. II, "Postępów Fitoterapii" 2014, nr 2;
- M. Wysocka: „Kolka jelitowa niemowląt.”, Borgis – Medycyna Rodzinna 2/2001, s. 105-106;
- Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Informacje dodatkowe
Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.
Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.
Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.