DLA ZAMÓWIEŃ OD 129ZŁ dodajemy Pomadka ochronna arganowa GRATIS!    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Kleszcze – jak powinniśmy się przed nimi chronić?

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami? I jakie konsekwencje mogą nas spotkać po ich ukąszeniu? Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje na temat kleszczy znajdziesz w dalszej części tekstu.

Długo wyczekiwana majówka zbliża się do nas wielkimi krokami. Spotkania z przyjaciółmi na łonie natury, długie wędrówki po lesie i grillowanie, to przede wszystkim czas odpoczynku. Niemniej jednak, nawet w najpiękniejszych okolicznościach przyrody powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Kleszcze, bo o nich tu mowa, choć w większości przypadków nie stanowią dla nas bezpośredniego zagrożenia, mogą odpowiedzialne być za wywołanie wielu zagrażających życiu chorób. Jak się przed nimi ustrzec?

INFOGRAF-2 Kleszcze – jak powinniśmy się przed nimi chronić?

Kleszcze – kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na ich atak?

Już od początku marca, kiedy temperatura powietrza w ciągu doby zaczyna przekraczać 5-7oC, kleszcze wyruszają na poszukiwanie swojego żywiciela. Niniejsze pasożyty najczęściej możemy spotkać w:

  • Wysokich trawach;
  • Chwastach,
  • Krzewach (ze szczególnych uwzględnieniem spodniej strony liści).

Kleszcze na swoje łowy wyruszają głównie w godzinach porannych i wieczornych, dlatego że lubią wilgoć oraz cień, a upały i mocne słońce są im straszne. Ponadto, te sprytne stworzenia dobrze wiedzą, gdzie mogą zdobyć najwięcej pożywienia. Po wykonaniu skoku, najczęściej na but żywiciela, rozpoczynają wspinaczkę wzdłuż naszych nóg, której celem jest odnalezienie miejsca charakteryzującego się cienką skórą i mocnym ukrwieniem.

UWAGA! Ukłucia kleszcza nie jesteśmy w stanie od razu poczuć. Niniejsze pasożyty posiadają w swojej ślinie specjalne substancje odpowiedzialne za znieczulenie wybranego obszaru skóry ofiary.

Kleszcze – jak rozpoznać ukąszenie?

Po powrocie ze spaceru lub przejażdżki rowerowej, każdorazowo powinniśmy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Po pierwsze: Dokładnie obejrzyj swoje ciało po powrocie z lasu lub innego miejsca, w którym można spotkać kleszcze. Szukaj czarnych, niewielkich kropek (przypominających drobne pieprzyki);

Po drugie: Sprawdź również skórę głowy, przeczesując włosy przy pomocy grzebienia o wąskich ząbkach;

Po trzecie: Dokładnie przejrzyj swoją odzież oraz obuwie. Kleszcze mogą bytować w nich nawet przez wiele miesięcy.

Jak prawidłowo pozbyć się kleszcza?

W sezonie wiosenno-letnim należy zaopatrzyć się w specjalny zestaw do usuwania kleszczy (dostępny w większości aptek). Dzięki niemu bez trudu usuniemy pasożyta, przy pomocy specjalnej łopatki, dosuwając ją do samej skóry i zdecydowanie pociągając ku górze. Kleszcza nie należy smarować żadną maścią, ani go dezynfekować. Jeśli boimy się usuwać go samodzielnie, lub nie możemy sobie z tym poradzić, powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak chronić się przed kleszczami?

Ryzyko kontaktu z kleszczami jesteśmy w stanie ograniczyć w łatwy sposób:

Po pierwsze: Na spacer po lesie lub wycieczkę rowerową, wybieraj długie, przylegające do ciała spodnie oraz koszulki z długim rękawem;

Po drugie: Stosuj specjalne preparaty, które mają na celu odstraszanie niniejszych pasożytów. Pamiętaj również, aby używać ich zgodnie ze wskazaniami producenta;

Po trzecie: Wybieraj zawsze pełne obuwie i staraj się ubierać zakrywające kostki skarpetki.

Zagrożenia jakie mogą nieść ze sobą kleszcze

Kleszcze mogą stanowić spore zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Są one często nosicielami krętków boreliozy oraz wirusowego zapalenia mózgu. Dlatego też, jeśli zaobserwujemy u siebie wyraźny obrzęk oraz zaczerwienienie po ugryzieniu kleszcza, które nie zmniejsza się wraz z upływem czasu, powinniśmy zasięgnąć opinii w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Mając na uwadze zdrowie swoje i swoich bliskich, warto również rozważyć szczepienie przed kleszczowym zapaleniem mózgu, dzięki któremu będziemy w stanie ochronić swoje życie.

Sprawdź opinie o naszym sklepie