info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Kasza jaglana – poznaj jej najważniejsze właściwości

Jakie są najważniejsze wartości odżywcze kaszy jaglanej i dlaczego warto wprowadzić ją do naszej diety? Odpowiedzi na te pytania oraz inne istotne informacje dotyczące jaglanki znajdziesz w dalszej części tekstu.

Kasza jaglana, za sprawą rosnącej świadomości zdrowego odżywiania, stale zyskuje na popularności. W końcu jaglanka jest nie tylko bardzo smaczna, ale przede wszystkim zdrowa. Niniejszy produkt doskonale sprawdza się zarówno w roli dodatku do mięs oraz innych dań wytrawnych, ale również jako składnik licznych deserów. Dlatego też, bez cienia wątpliwości już dziś warto wprowadzić ją do naszego jadłospisu.

INFOgrafika Kasza jaglana – poznaj jej najważniejsze właściwości

Kasza jaglana – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Kasza jaglana jest cennym źródłem zdrowych węglowodanów oraz łatwo-przyswajalnego białka i tłuszczów nienasyconych. Ponadto, w niniejszym produkcie znajdziemy również błonnik pokarmowy oraz liczne witaminy (w tym witaminy z grupy B oraz kwas foliowy), które korzystnie wpływają między innymi na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Dodatkowo okazuje się, iż kasza jaglana jest doskonałym źródłem minerałów (w tym krzemu oraz żelaza) odpowiedzialnych za wzmocnienie i poprawę wyglądu naszej skóry, włosów i paznokci.

Ważną informację stanowi również fakt, iż kasza jaglana jest lekkostrawna, a przy tym nie zawiera glutenu. Dlatego też, z powodzeniem może stanowić element diety osób borykających się z licznymi zaburzeniami w obrębie układu pokarmowego oraz osób z celiakią.

Kasza jaglana a odchudzanie

Chociaż kasza jaglana dostarcza do naszego organizmu sporą ilość kalorii (blisko 350 Kcal/100 gramów) i charakteryzuje się stosunkowo wysokim indeksem glikemicznym, nie powinna być całkowicie wykluczona z diety osób, które szczególnie dbają o swoją sylwetkę.  Wszystko to za sprawą bogatej zawartości witamin i minerałów, których często brakuje w diecie osób znajdujących się w czasie kuracji odchudzającej.

Kasza jaglana a uroda

Za sprawą krzemionki w niej zawartej, kasza jaglana jest w stanie wpłynąć na znaczącą poprawę wyglądu i kondycji naszych włosów, skóry i paznokci. Okazuje się również, iż niniejszy składnik pełni istotną rolę w procesie mineralizacji kości, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie ryzyka ich odwapniania.

Ponadto, dzięki lecytynie oraz witaminie E, jaglanka może okazać się cennym wsparciem dla osób, których praca charakteryzuje się intensywnym wysiłkiem umysłowym, ponieważ niniejsze witaminy wpływają bezpośrednio na poprawę pamięci oraz koncentracji.

Kasza jaglana – jak ją przyrządzić?

Kasza jaglana, przyrządzona w nieodpowiedni sposób, może charakteryzować się nieprzyjemnym, gorzkawym posmakiem. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, jak przygotować smaczną jaglankę w krótkim czasie.

Sekret tkwi w tym, aby przed samym gotowaniem, obficie przepłukać kaszę pod strumieniem, najpierw zimnej, a później gorącej wody. Inny sposób pozwala na to, aby kaszę przesypać bezpośrednio do wrzątku, by po kilku chwilach ją odcedzić, a następnie poddać procesowi pełnego gotowania, które powinno trwać nie więcej niż 10-15 minut. Tak ugotowana kasza będzie stanowiła doskonały dodatek do mięs oraz warzyw, a nawet owoców.

Kasza jaglana – przeciwwskazania

Przed spożywaniem kaszy jaglanej powinny bezwzględnie wstrzymać się wszystkie osoby zmagające się z problemem cukrzycy. Wszystko to za sprawą wysokiego indeksu glikemicznego, którego wartość wynosi 70.

 

Sprawdź opinie o naszym sklepie