DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ PRZY ZAKUPIE WYBRANYCH PRODUKÓW    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Jak wygrać z zaparciami?

Zaparcia to dolegliwość, która dotyka bardzo wielu osób. Nieregularne wypróżnienia potrafią być na tyle uciążliwe, że mogą znacznie obniżyć jakość życia. Poczucie dyskomfortu towarzyszy osobom z zaparciami w zasadzie ciągle i łączy się z występowaniem zaparć i wrażeniem przepełnionego brzucha.

Skąd się biorą zaparcia?

Jedną z podstawowych przyczyn występowania zaparć są błędy żywieniowe – za mało błonnika w spożywanym posiłku i zbyt mała ilość dostarczonych organizmowi płynów. Brak błonnika zaburza pracę jelit, a tym samym staje się pośrednią przyczyną zatrzymania stolca.

Zaparcia mogą być wywołane także niezdrowym trybem życia, któremu towarzyszy ciągły stres. Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, a nawet zbyt ciasna odzież również mogą stać się przyczyną uciążliwych zaparć. Zatwardzenia wywołać są w stanie nawet niektóre rodzaje leków i choroby.

zaparcia Jak wygrać z zaparciami?

Sposoby na walkę z zaparciami

Odpowiednie odżywianie, wzbogacanie menu o posiłki bogate w błonnik może skutecznie wyeliminować dolegliwości związane  z zaparciami. Najlepiej jeść produkty pełnoziarniste (tam błonnika jest dużo), amarantusa, otręby, dużo owoców i warzyw. Sprawdzą się również te w formie suszonej np. śliwki i morele.

W momencie, gdy wzbogacamy dietę o pokarmy z wysoką zawartością błonnika, powinniśmy pamiętać o zwiększeniu ilości spożywanych płynów (najlepiej używać niegazowanej wody mineralnej. Na przewlekłe zaparcia warto wypijać na czczo szklankę cieplej wody z cytryną.

Brak ruchu nie sprzyja prawidłowej pracy jelit, dlatego powinniśmy pamiętać o aktywności fizycznej. Wystarczy 20 min ruchu, aby jelita wzięły się do pracy.

Oczywiście, jeśli problem zaparć jest już tak dokuczliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie należy zasięgnąć porady lekarza.

 

 

 

 

Sprawdź opinie o naszym sklepie