Jak przyrządzić świeży szpinak? Właściwości szpinaku i TANIE DANIE W MNIEJ NIŻ 30 MIN!
Szpinak to roślina, której uprawa znana była już 2000 lat temu. Obecnie jest popularnym na całym świecie warzywem. W Polsce konsumuje się go zarówno w stanie świeżym, jak i w postaci mrożonek. Niestety, nie każdy wie, jak przyrządzić świeży szpinak, choć jest on doskonałym składnikiem uzupełniającym dietę.
Szpinak – właściwości i przeciwwskazania
Przez wieki szpinak polecany był przez medyków – na zatwardzenie, anemię, serce, krzywicę, czy na odchudzanie.
Dziś na pewno zasługuje na uwagę, gdyż jest bogaty pod względem odżywczym. To źródło witaminy A, C, E, błonnika, soli mineralnych, żelaza, fosforu, potasu i kwasu foliowego. Świeży szpinak dostarczy także stosunkowo sporej porcji białka. To również warzywo, które powinny spożywać osoby na diecie, ponieważ posiada bardzo mało kalorii.
Szpinak cechuje również wysoka zawartość przeciwutleniaczy. Pamiętać jednak trzeba, że zbyt długo przechowywany może utracić część właściwości (1 dzień).
Właściwością przeciwutleniaczy takich jak witamina C, beta-karoten i luteina obecnych w szpinaku jest działanie przeciwmiażdżycowe i antynowotworowe. Magnez obecny w liściach tego warzywa to ratunek dla osób zestresowanych, a potas znany jest ze zdolności do obniżania ciśnienia krwi. Nie od dziś wiadomo, że żelazo pomaga w walce z anemią a szpinak ma go pod dostatkiem.
Świeże liście szpinaku powinny włączyć do diety kobiety w ciąży, które chcą skorzystać z działania kwasu foliowego. Jego zadaniem jest m.in. prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu.
W swojej diecie spożycie szpinaku powinny ograniczyć osoby z kamicą nerkową, ze względu na występowanie w warzywie kwasu szczawiowego, który sprzyja wytwarzaniu się kamieni.
Jak przyrządzić świeży szpinak? Rady kulinarne i przepisy
Kwas szczawiowy w szpinaku wiąże ze sobą wapń i powoduje, że przestaje on być przyswajalny dla organizmu. To dlatego, kiedy postanowimy przyrządzić świeży szpinak dobrze, byłoby podawać go wraz z jajkiem lub mlekiem, by w ten sposób uchronić się przed utratą zasobów wapnia.
Szpinak „baby”, czyli młode listki świeżego szpinaku wyśmienicie smakują na surowo. Świeżo zerwane nadają się do sałatek. Jeśli są to już wyrośnięte liście z łodygami, przed spożyciem należy je namoczyć w wodzie i usunąć twarde części łodygi.
Przyrządzając szpinak nie możemy gotować go w dużej ilości wody, ponieważ traci wtedy swoją część witamin i minerałów rozpuszczalnych w niej.
Jak przyrządzić świeży szpinak w praktyce? Sprawdź poniżej!
ZUPA SZPINAKOWA Z SOLĄ HIMALAJSKĄ
Czas przygotowania – 25 min, ilość porcji – 4
Składniki:
- 30 dag świeżego szpinaku „baby”
- 0,5 l mleka
- 5 ziemniaków
- 1 l wody
- 1 łyżka mąki
- 0,5 szklanki śmietany
- sól himalajska drobna (zobacz tutaj)
- kilka ząbków czosnku
Sposób wykonania:
Ziemniaki obrane i pokrojone w kostkę lekko podgotowujemy w niewielkiej ilości wody, a następnie odcedzamy. Mleko doprowadzamy do wrzenia z wodą, dodajemy ziemniaki, starty czosnek wraz z solą. Podprawiamy mąką, dodajemy szpinak i zagotowujemy. Przyprawiamy do smaku według uznania. Podawać z odrobiną śmietany.
SZPINAK Z ORZECHAMI WŁOSKIMI
Czas przygotowania – 2 min, ilość porcji – 1
Składniki:
- 25 dag świeżych liści szpinaku
- 0,5 cebuli
- 20 ml oleju
- sól himalajska drobna, pieprz
Na sos:
- 3 g mąki
- 2 dag masła
- 2 g cukru
- 15 dag zmielonych orzechów włoskich
Sposób wykonania:
Szpinak solimy i dusimy na małym ogniu, następnie odcedzamy i studzimy. Mieszamy go z podsmażoną cebulą, doprawiamy pieprzem i studzimy.
Mąkę podsmażamy na maśle, dodajemy cukier, orzechy i rozprowadzamy gorącą wodą. Podajemy szpinak z sosem orzechowym.