info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Jak leczyć przeziębienie? 5 sposobów na domową walkę z infekcją!

Jedną z częstszych chorób, na jakie zapadamy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest przeziębienie. Jak leczyć tę przypadłość, kiedy znajdujemy się na co dzień w dużym skupisku ludzi, mamy osłabioną odporność i łatwo łapiemy infekcje? Przeziębienie niekiedy ma bardzo ostry przebieg i jest mylone z grypą. Nie daj się tej uciążliwej dolegliwości – sprawdź 5 sposobów i dowiedz się jak leczyć przeziębienie!

Przeziębienie: przyczyny i objawy

Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy jak katar, kaszel, ból, gardła, którym towarzyszy gorączka lub stan podgorączkowy, to znak, że prawdopodobnie masz przeziębienie. Przyczyny ostrego zakażenia górnych dróg oddechowych leżą po stronie wirusów.

Ponad 200 rodzajów wirusów może wywołać wspomnianą infekcję. Przenoszą się bardzo szybko – drogą kropelkową, przez bliski kontakt, pocałunki i uściski dłoni. Łatwo się zarazić, zwłaszcza jeżeli na co dzień przebywamy w większej grupie osób. Przykładowo dzieci chodzące do przedszkola chorują bardzo często, bo są narażone na większy kontakt z wirusami. Walka z nimi i ich usuwanie z organizmu może potrwać nawet do dwóch tygodni.

przeziebienie-objawy Jak leczyć przeziębienie? 5 sposobów na domową walkę z infekcją!

Przeziębienie bakteryjne i wirusowe

Chociaż w większości przypadków przeziębienie wywołane jest wirusami, bywa i tak, że ma podłoże bakteryjne. Objawy w obu przypadkach są podobne, a kryterium umożliwiające rozpoznanie rodzaju infekcji to czas ich utrzymywania się.  Jeżeli trwają powyżej 10 dni to masz do czynienia z przeziębieniem bakteryjnym.

Przeziębienie: jak leczyć?

Jak leczyć przeziębienie domowymi sposobami? Możliwości jest naprawdę wiele, bo produkty, które mogą przynieść Ci ulgę masz na pewno w domu. Przygotowanie pomocnych mikstur jest proste i dużo tańsze, niż apteczne produkty. Sprawdź 5 sprawdzonych sposobów!

 • Nawadniaj organizm – podrażniona śluzówka gardła wymaga stałego nawilżania. Unikaj napojów gazowanych. Sięgaj po takie, które łagodzą ból gardła i rozgrzewają. Świetnie sprawdzą się herbaty ziołowe np. z jeżówki i te z dodatkiem syropu malinowego z kwiatem lipy albo z miodem. Sok z malin zawiera naturalny kwas salicylowy, który znajduje się także w popularnej aspirynie.
 • Jedz czosnek – jego składniki to prawdziwi pogromcy infekcji. Najlepiej jeść go na surowo np. skrojony w kanapce z masłem lub twarożkiem. Swoje zbawienne działanie zawdzięcza olejkom eterycznym i lotnym związkom siarki, które pomagają w walce z infekcjami wirusowymi układu oddechowego oraz bakteriami.
 • Jeśli miód to lipowy – świetnie sprawdzi się, jeśli męczy Cię nocny kaszel. Pochodzi on z pyłków kwiatów lipy. Jest źródłem witaminy C oraz enzymów (oksydaza glukozowa), dzięki którym działa antybakteryjnie. Miód lipowy jest trudno dostępny, ale kupisz go np. w tym sklepie.
 • Płukanki na gardło – nawilżą śluzówkę i pomogą w przypadku chrypki oraz bólu. Gardło można płukać mieszankami ziołowymi np. z rumiankiem, szałwią, albo tymiankiem. Poleca się także płukać gardło sodą, albo solą. Takie preparaty powinny mieć temperaturę ciała, aby się nie poparzyć i dodatkowo nie podrażniać.
 • Wyciągi roślinne – wybieraj te o sprawdzonym działaniu. Tabletki do ssania albo syropy na gardło często bazują właśnie na naturalnych składnikach roślinnych. Pomocna okaże się lipa, pelargonia afrykańska, czarny bez  i dzika róża.
 •  

  jezowka-na-przeziebienie Jak leczyć przeziębienie? 5 sposobów na domową walkę z infekcją!

  Leki na przeziębienie – kiedy pójść do lekarza?

  Wiele preparatów na bazie paracetamolu czy ibuprofenu, które działają przeciwgorączkowo, możesz kupić bez recepty. Przyniosą one ulgę, kiedy nie radzimy sobie z objawami przeziębienia domowymi sposobami. Zachowaj ostrożność – jeśli widzisz, że Twój organizm nie podjął walki z chorobą, udaj się do lekarza.

  Już teraz dowiedz się w jaki sposób odróżnić przeziębienie od grypy – wyjaśniamy w tym artykule.

  Przeziębienie to uciążliwa infekcja, która na długie tygodnie może uprzykrzyć Ci życie. Jeżeli chcesz pozbyć się przykrych objawów skorzystaj z naturalnych preparatów. Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach kontakt ze specjalistą jest niezbędny.

   

   

   

  Sprawdź opinie o naszym sklepie