info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Hemoroidy – uporczywa choroba cywilizacyjna naszych czasów

Hemoroidy to zwyczajowa nazwa na chorobę hemoroidalną, czyli powiększenie guzków krwawniczych odbytu. Najprościej mówiąc, jest to poszerzenie drobnych splotów żylnych w okolicach odbytnicy. Chociaż jest to jedna z najczęściej występujących w naszym społeczeństwie dolegliwości, cały czas wstydzimy się o niej mówić. Konsekwencją takiego postępowania jest brak świadomości o możliwościach zapobiegania i leczenia, a nawet pierwszych objawach choroby. W prewencji oraz odpowiedniej kuracji tej dolegliwości odgrywa właściwy tryb życia – głównie dieta i regularna aktywność fizyczna. Jeśli hemoroidy zostaną zdiagnozowane wystarczająco szybko, jedynym koniecznym leczeniem może być zmiana stylu życia – w szczególności odpowiednia modyfikacja jadłospisu.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • czym są hemoroidy,
  • jakie objawy występują w chorobie hemoroidalnej,
  • czy hemoroidy mogą występować po porodzie lub w trakcie ciąży,
  • jak leczyć hemoroidy,
  • jak zapobiegać hemoroidom.
06.1-1024x683 Hemoroidy – uporczywa choroba cywilizacyjna naszych czasów

Hemoroidy – co to, dlaczego i kiedy się rozwija?

Choroba hemoroidalna to poszerzenie splotów jamistych, czyli drobnych naczynek krwionośnych w okolicach odbytu. W zależności od położenia w stosunku do linii grzebieniastej (granica pomiędzy odbytem a odbytnicą) wyróżnia się hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze w mniej zaawansowanych stadiach są niewidoczne, natomiast drugie mogą objawiać się w postaci sinych guzków w okolicach odbytu.

Hemoroidy rozwijają się najczęściej u osób powyżej 40 roku życia. Ich powstawaniu sprzyjają czynniki takie jak siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik pokarmowy oraz zaparcia. Bardzo często guzki hemoroidalne mogą pojawiać się u kobiet w ciąży. W tych sytuacjach w zdecydowanej większości znikają one samoistnie po porodzie.

Hemoroidy – objawy

Najczęstszym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie z odbytu widoczne jako świeża krew w stolcu. Czasami dolegliwości towarzyszy również świąd oraz dyskomfort podczas wypróżniania. Ból świadczy zazwyczaj o bardziej zaawansowanym stadium choroby.

Hemoroidy – jak często występują i kogo dotyczą?

Choroba hemoroidalna to temat tabu, o którym wstydzimy się rozmawiać nawet z lekarzem. Tymczasem okazuje się, że jest to dolegliwości bardzo powszechna. Może dotyczyć nawet 50% dorosłych osób. Wczesna wizyta u lekarza oraz właściwe leczenie w postaci diety oraz ewentualnej farmakoterapii pozwala całkowicie wyeliminować problem jeśli zostanie on stosunkowo szybko zdiagnozowany.

Hemoroidy – leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu hemoroidów jest wprowadzenie zmian w obecnym stylu życia. Jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi żylaków odbytu jest dieta uboga w błonnik pokarmowy i związane z tym zaparcia. W leczeniu hemoroidów konieczne jest włączenie do jadłospisu produktów bogatych w włókno pokarmowe, które sprzyja prawidłowej perystaltyce jelit oraz formowaniu stolca o miękkiej konsystencji.

Podstawową zmianą powinno być włączenie do diety odpowiedniej ilości owoców i warzyw. Zawierają one spore ilości rozpuszczalnego błonnika. Do naturalnych produktów bogatych w włókno pokarmowe i roślinne śluzy należy również siemię lniane. Regularne spożywanie tych drobnych nasionek może w znaczącym stopniu usprawnić pracę przewodu pokarmowego. Jeśli problem zaparć jest wyjątkowo nasilony warto włączyć do diety babkę płesznik. Jako przekąska dobrze sprawdzą się natomiast bogate w błonnik suszone owoce, a w szczególności suszone śliwki.

W zmianie stylu życia niezwykle ważne jest również podjęcie regularnej aktywności fizycznej. Bardzo dobrym krokiem będą codzienne spacery. Już 30-60 minut chodzenia dziennie może bardzo pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Przy zaostrzeniu choroby hemoroidalnej konieczne może być stosowanie miejscowych środków przeciwbólowych. Są to przede wszystkim czopki oraz maści o znieczulającym działaniu. Łagodniejsze dolegliwości można również leczyć poprzez odpowiednie leki doustne.

W przypadku, gdy żylaki odbytu zostaną wykryte w bardziej zaawansowanym stadium lub problem jest nawracający, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Istnieje kilka sposobów leczenia zabiegowego, a wybór odpowiedniego z nich wymaga konsultacji ze specjalistą.

06.2-768x1024 Hemoroidy – uporczywa choroba cywilizacyjna naszych czasów

Hemoroidy – czy można leczyć w domu?

Podstawową metodą leczenia hemoroidów we wczesnych stadiach jest odpowiednia dieta i ewentualnie łagodne środki farmakologiczne. Nie oznacza to jednak, że problem ten można zbagatelizować. Przy wystąpieniu pierwszych objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Chociaż mówienie o naszych objawach może wydawać się dla nas wstydliwe, problem ten w rzeczywistości dotyczy bardzo licznego grona pacjentów, z którymi specjalista spotyka się na co dzień. Wstyd nigdy nie powinien być przeciwwskazaniem do odpowiedniego zadbania o zdrowie. Wczesna wizyta u lekarza pozwoli zapobiec rozwojowi choroby, a także umożliwi wykluczenie innych bardziej niebezpiecznych przyczyn naszych dolegliwości.

Sprawdź opinie o naszym sklepie