info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Gorczyca biała 100g - VIVIO

Gorczyca biała 100g, gorczyca właściwości, odchudzanie, cena

Gorczyca biała 100g - VIVIO

3,08 zł

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni
certyfikat bezpieczeństwa HACCP

Gorczyca biała - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKA
Polska / Ukraina / RosjaVIVIO

Składniki: gorczyca


*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.

Gorczyca biała - Zastosowanie

Jak stosować gorczycę?

Z nasion gorczycy białej produkuje się łagodną musztardę francuską. Stanowi ona również dodatek do wielu marynat. Warto wykorzystać ją do grillowanych mięs i sosów. Nada im fantastycznego aromatu, a na dodatek zabezpieczy je przed zepsuciem. Gorczyca biała sprawdzi się także do wszelkiego rodzaju kiszonek oraz warzyw w zalewie np. do ogórków kiszonych, kapusty, grzybów marynowanych, papryki. Do czego jeszcze dodawać gorczycę? Będzie niezastąpiona do białej kiełbasy, wędliny, domowych majonezów i surówek. Nasiona można przed dodaniem do potrawy podprażyć na suchej patelni. Taki zabieg wzmocni ich aromat.

Gorczyca biała - Opis produktu

Gorczyca to przyprawa, która wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji musztardy oraz pieprzu ziołowego. Stanowi popularny dodatek do różnego rodzaju marynat i sosów. Dobrze komponuje się z tłustymi mięsami, wędlinami, potrawami z jajek oraz z serami. Najbardziej znane odmiany to gorczyca biała i czarna. Oprócz zastosowania w sztuce kulinarnej, zajmuje również ważne miejsce w medycynie. Nasiona gorczycy wykorzystywane są do wytwarzania specjalistycznych poduszek, które pomagają walczyć z bólami reumatycznymi. Poznaj właściwości gorczycy białej i przekonaj się w jaki sposób możesz wykorzystać ją w swojej kuchni.

Jak wygląda gorczyca biała?

Gorczyca to roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych, osiągająca wysokość od 30 do 60 cm. Występuje głównie w Europie Południowej, Afryce Północnej i Azji Zachodniej. Uprawiana jest także w Polsce. Charakteryzuje się rozgałęzioną i owłosioną łodygą oraz żółtymi kwiatami zebranymi w grona. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Niewielkie nasiona wykorzystywane są jako przyprawa. Mają kulisty kształt, jasnożółtą barwę i około 2 mm średnicy. Gorczyca nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę. Rośnie zarówno na glebach piaszczysto-glinianych, jak i wapiennych. Lubi jednak wilgotne podłoże. Jak siać gorczycę? Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu w kwietniu lub wczesną wiosną do doniczki. Zbiory należy przeprowadzać, gdy owoce przybierają brunatny kolor. Zazwyczaj proces ten odbywa się maszynowo. Nasiona są oczyszczane, a następnie suszone. W przemyśle spożywczym i zielarskim wykorzystuje się oprócz nasion gorczycy także kwiaty tej rośliny. Gorczyca jest również bardzo pożyteczna dla pszczół, jest rośliną miododajną. Należy jednak uważać, ponieważ może być trująca dla zwierząt. Zawiera w swoim składzie olejek gorczycowy, który może powodować stany zapalne błon śluzowych.

Odmiany. Zastosowanie w kosmetyce.

Gorczycę można podzielić na trzy podstawowe gatunki: białą, czarną i sarepską. Te dwie ostatnie są blisko spokrewnione z rzepakiem. Można wyróżnić aż 14 odmian samej gorczycy białej. Różnią się one okresem dojrzewania, wysokością do jakiej dorastają oraz odpornością. Nasiona wykorzystuje się do produkcji musztardy, majonezów, sosów i wyrobów wędliniarskich. Olej z nich pozyskiwany znalazł zastosowanie w kosmetyce i przemyśle farmaceutycznym. Wykazuje działanie nawilżające i zmiękczające. Zmniejsza łuszczenie skóry, pomoże wzmocnić kondycję włosów osłabionych i wypadających. Olej z nasion gorczycy może być także wykorzystywany także jako biopaliwo.

Gorczyca biała a żółta - różnice.

Gorczyca biała nazywana jest także gorczycą żółtą. Są to więc nazwy tej samej rośliny stosowane zamiennie. Ten gatunek ma największe znaczenie w uprawie. Roślinę wysiewa się jako międzyplon lub poplon, co pozwala glebie odpocząć. Gorczyca biała przyciąga także owady, w tym pszczoły. Ma lekko piekący smak, delikatniejszy niż gorczyca czarna i sarepska. Jest środkiem konserwujących, dlatego też stanowi podstawowy składnik wszelkiego rodzaju marynat i kiszonek. Pozwala również pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Gdzie kupić i jaka cena?

Gorczyca biała jest powszechnie dostępna. Możemy nabyć ją w każdym supermarkecie i sklepie ze zdrową żywnością. Wygodnym rozwiązaniem są zakupy przez internet. Dobrze wybrać sprawdzonego dostawcę oraz zwrócić uwagę na opakowanie, w którym przyprawa jest oferowana do sprzedaży. Szczelne opakowanie to gwarancja świeżości. Za 100 gram gorczycy białej zapłacimy mniej niż 2 zł.

Przeciwwskazania do spożycia

Gorczyca rzadko wywołuje reakcje alergiczne, ale jak każdy produkt spożywczy może uczulać. Zawsze należy obserwować reakcje organizmu. Do niepokojących objawów należy wysypka, obrzęk jamy ustnej i gardła, duszności, biegunka. Osoby cierpiące na choroby tarczycy oraz cukrzycę powinny zachować szczególną ostrożność. Przed spożyciem gorczycy zaleca się konsultację lekarską. Kobiety w ciąży również powinny stosować produkty, w których występuje gorczyca z umiarem.

Skład

Jedna łyżeczka gorczycy dostarcza naszemu organizmowi około 10 kalorii. Nasiona tej rośliny są źródłem białka, błonnika, węglowodanów i tłuszczy. Zawierają witaminę C, A, E, K, B6, tiaminę, ryboflawinę oraz niacynę. Gorczyca jest również bogata w składniki mineralne. Dostarcza wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu i cynku. Zawiera cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe.

Właściwości gorczycy białej

Gorczyca doceniana jest nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również z uwagi na właściwości prozdrowotne. Odkryli je już Sumerowie. Wykorzystywali nasiona do leczenia zatruć wywołanych grzybami, a także uśmierzali nimi bóle zębów i brzucha. W starożytnym Rzymie i Grecji gorczyca uchodziła za afrodyzjak. Pitagoras zalecał stosowanie gorczycy przy ukąszeniach węży i skorpionów. Natomiast Chińczycy używali gorczycy do usuwania przebarwień na skórze. Działanie lecznicze gorczycy doceniane jest również współcześnie. W medycynie alternatywnej stosuje się ją pomocniczo w leczeniu zapalenia zatok. Okłady z podgrzanych nasion gorczycy mogą przyczynić się do udrożnienia dróg oddechowych. Gorczyca stosowana zewnętrznie może także wspomóc walkę z bólami reumatycznymi. Z uwagi na zawartość potasu i fosforu wzmacniającego kości, wewnętrzne stosowanie gorczycy może przynieść korzystne działanie dla układu kostnego i nerwowego. Nasiona tej rośliny wykazują także pozytywny wpływ na żołądek. Zawierają śluz, który chroni błonę śluzową przed podrażnieniami. Wyciąg z nasion gorczycy białej jest stosowany w ziołolecznictwie do łagodzenia stanów zapalnych żołądka, jelit, przy nadkwasocie oraz w chorobie wrzodowej. Zaleca się jego stosowanie także podczas zaparć, przy braku łaknienia oraz w niestrawności.

 

gorczyca biała

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów