Garam Masala 100g - DeliFOOD
Garam Masala 100g - DeliFOOD
Garam Masala - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA |
---|---|
Polska | DeliFOOD |
Kolendra, papryka ostra, papryka słodka, kmin rzymski, kukurydza, cynamon, imbir, liść laurowy, kardamon, kminek, gałka muszkatołowa, goździki, barwnik naturalny - papryka.
*Wartość odżywcza jest wartością literaturową i nie stanowi wyniku analiz. Zostaje sporządzona na podstawie danych pochodzących z dokumentów jakościowych użytych surowców, dlatego może się różnić w zależności od partii produktu.
Garam Masala - Zastosowanie
Do czego dodawać?
Garam masala sprawdzi się jako dodatek do potraw mięsnych, warzywnych oraz do zup. Nada im wyrazistego smaku i bogatego aromatu. Może być stosowana nie tylko do dań kuchni orientalnej. Idealnie komponuje się z drobiem, zwłaszcza z kurczakiem, a także z tofu. Aby zachować intensywność tej przyprawy, zawsze należy dodawać ją pod koniec gotowania. Świetnie podkreśla smak sałatek, szczególnie tych z pomidorami. Doskonale uzupełnia smak potraw rybnych. Garam masala dodana do zupy sprawi, że nabierze ona właściwości rozgrzewających. Idealny posiłek na chłodne, jesienno-zimowe wieczory. A może rozgrzewająca herbatka? Wystarczy kilka składników, by przygotować orientalną chai masala. Zalej 2 łyżki czarnej herbaty szklanką wrzącej wody, zaparzaj pod przykryciem. W osobnym naczyniu podgrzej mleko z dodatkiem 2 łyżeczek garam masala, gotuj około 10 min. Po tym czasie dodaj mleko do herbaty, przecedź napój przez gęste sitko. Wypróbuj także poniższe przepisy z mieszanką garma masala.
Garam Masala - Opis produktu
Wprowadź do swojej kuchni szczyptę orientu. Wypróbuj garam masala – przyprawę, która oprócz walorów smakowych posiada również liczne właściwości zdrowotne. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, pomoże oczyścić organizm z toksyn i zadba o nasze dobre samopoczucie. Niezwykle uniwersalna: podkreśli smak dań mięsnych, warzywnych, a także zup. Mieszanka ta wywodzi się z Indii, ale obecnie znana jest niemalże we wszystkich zakątkach świata. Sprawdź, co powinna zawierać i do jakich potraw jej używać.
Co to jest garam masala? Skąd pochodzi?
Jak smakuje?
Gdzie kupić i jaka cena?
Czym zastąpić?
Garam masala czy curry? Różnice
Jak zrobić samemu? Skład
Właściwości zdrowotne
Do czego dodawać?
Co to jest garam masala? Skąd pochodzi?
Garam masala to aromatyczna mieszanka przyprawowa od lat stosowana w tradycyjnej indyjskiej medycynie – ajurwedzie. W starożytności stosowano ją w celu podwyższenia temperatury ciała i osiągnięcia dobrego samopoczucie. Przyprawa ta to znak rozpoznawczy kuchni indyjskiej i z tych rejonów się wywodzi, ale jest bardzo popularna również w Indiach i Pakistanie. Jej nazwa to w dosłownym tłumaczeniu „gorąca przyprawa”. Garam masala szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje świata, dotarła również do Europy. Jej charakterystyczny smak nie każdemu jednak przypadnie do gustu. Przygotowuje się ją z kilku podstawowych przypraw, które są prażone, by wydobyć pełnię ich smaku, a następnie drobno mielone na proszek.
Jak smakuje?
Garam masala może się nieco różnić smakiem w zależności od rejonu, w którym została przygotowana. Jej smak można określić jako słodki i pikantny, lekko palący. Nie jest jednak tak ostra jak chilli. Będzie idealna dla osób, które nie lubią bardzo ostrych przypraw. Doskonale sprawdzi się do wszelkich dań kuchni orientalnej.
Gdzie kupić i jaka cena?
Garam masala może być samodzielnie przygotowana w domowym zaciszu, jednak o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowej mieszanki. Należy dokładnie sprawdzić skład. Tradycyjna garam masala musi zawierać kilka podstawowych składników: kmin, pieprz, gałka muszkatołowa, kolendra, goździki, liść laurowy, cynamon. Jest to wersja podstawowa, która często wzbogacana jest o różnego rodzaju dodatki. Zwróćmy uwagę również na szczelność opakowania, w którym nabywamy tę przyprawę, dzięki czemu zachowa ona świeżość na dłużej. Najlepiej wybrać sprawdzony sklep internetowy i zaopatrzyć się przy okazji w inne przyprawy, które odmienią smak tradycyjnych potraw. Za 100 g garam masala zapłacimy mniej niż 10 zł.
Czym zastąpić?
Garam masala może być stosowana zamiennie z curry, ponieważ smak obu przypraw jest zbliżony. Jeśli nie mamy pod ręką mieszanki garam masala, podobny smak uzyskamy dodając do potrawy kumin, paprykę, cynamon, pieprz cayenne, liście laurowe i goździki. Ciężko jednak zachować odpowiednie proporcje.
Garam masala czy curry? Różnice
Masala to termin wywodzący się z języka hinduskiego, który oznacza mieszankę różnych ziół. Zarówno garam masala jak i curry można opisać właśnie tym pojęciem. Smak obu przypraw jest podobny, różnią się one jednak składnikami użytymi do ich przygotowania. Curry zawiera kurkumę, imbir, gorczyce, których nie odnajdziemy w garam masala. Obie mieszanki przyprawowe łączy natomiast obecność cynamonu, pieprzu, kminu, gałki muszkatołowej i goździków.
Jak zrobić samemu? Skład
W skład mieszanki garam masala wchodzi: pieprz czarny, pieprz cayenne, liść laurowy, kmin rzymski, kolendra, gałka muszkatołowa oraz nadające jej słodkiego smaku cynamon i goździki. Jest to baza, która powinna znaleźć się w każdej przyprawie garam masala. Można jednak wzbogacić ją o dodatkowe składniki. Domowa mieszanka może zawierać także suszony czosnek, cebulę, anyż i orzechy. Wszystkie wymienione powyżej składniki należy dokładnie zmielić na proszek w młynku lub moździerzu. W niektórych rejonach Azji do garam masala dodaje się także odrobinę wody, octu lub mleczka kokosowego. W ten sposób uzyskuje się nieco inną konsystencję, przypominającą papkę. W tej formie garam masala idealnie sprawdzi się do przygotowywania różnego rodzaju marynat.
Właściwości zdrowotne
Mieszanka garam masala oprócz uniwersalnego zastosowania w kuchni zadba również o ogólną kondycję zdrowotną naszego organizmu. Właściwości rozgrzewające garam masala mogą być wykorzystane jako wsparcie w leczeniu infekcji i przeziębień. Po tą przyprawę mogą sięgać także osoby cierpiące na cukrzycę. Kobiety w ciąży powinny jednak zachować szczególną ostrożność z uwagi na zawartość garam masala gałki muszkatołowej, która wykazuje działanie rozkurczające.
Informacje dodatkowe
Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.
Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.
Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.