Gałka muszkatołowa cała 3 sztuki - VIVIO
Gałka muszkatołowa cała 3 sztuki - VIVIO
Produkt niedostępny
Gałka muszkatołowa - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA |
---|---|
Indonezja / Grenada | VIVIO |
Gałka muszkatołowa - Zastosowanie
Jak jeść i do czego stosować?
Nasiona muszkatołowca najlepiej stosować w całej postaci i ścierać na tarce o drobnych oczkach tuż przed spożyciem. To pozwoli wydobyć pełnię aromatu i smaku z tej przyprawy. Gałka muszkatołowa może być stosowana do zup (m.in. do rosołu), sosów (stanowi składnik popularnego sosu beszamelowego) oraz makaronu. Świetnie komponuje się z warzywami. Można ją dodać do szpinaku, kalafiora, roślin strączkowych. Wydobywa smak dań mięsnych. Będzie więc idealnym dodatkiem do gulaszu, pieczeni i mielonych kotletów. Korzenny smak gałki sprawia, że można ją stosować nie tylko do dań wytrawnych, ale również słodkich. Aromatyzuje się nią kompoty, stanowi składnik popularnych mieszanek przyprawowych do wypieku pierników. Doskonale smakuje z mlekiem, więc można dodać szczyptę tej przyprawy do budyniu i innych deserów z mlekiem. Dodana do herbaty rozgrzeje w chłodne jesienno-zimowe wieczory.
Gałka muszkatołowa - KCAL
Gałka muszkatołowa na odchudzanie? Ile ma kalorii?
Z uwagi na niewielkie ilości gałki, które dodajemy do pożywienia, kaloryczność tej przyprawy sprawia, że z powodzeniem może być ona stosowana przez osoby na diecie redukcyjnej. W 100 gramach mielonej przyprawy odnajdziemy około 535 kalorii.
Gałka muszkatołowa - Opis produktu
Cenna przyprawa, którą wraz z pieprzem i goździkami przywiózł Krzysztof Kolumb ze swoje wyprawy do Ameryki. Znana ze względu na niepowtarzalny, korzenny smak i aromat. Niezwykle uniwersalna, doskonale komponuje się zarówno z wytrawnymi, jak i słodkimi potrawami. Stanowi główny składnik sosu beszamelowego i mieszanki przyprawowej do wypieku pierników. Gałka muszkatołowa, bo o niej mowa, oprócz walorów smakowych posiada również liczne właściwości zdrowotne. Powinna być jednak spożywana z umiarem, przedawkowana może być szkodliwa. Sprawdź jak bezpiecznie stosować tę przyprawę i do czego wykorzystać ją w kuchni.
Co to jest gałka muszkatołowa
Gdzie kupić i jaka cena?
Czym zastąpić? Zamienniki gałki muszkatołowej
Szkodliwość. Przeciwwskazania do spożycia
Co zawiera? Wartości odżywcze
Właściwości lecznicze gałki muszkatołowej
Gałka muszkatołowa na odchudzanie? Ile ma kolarii?
Jak jeść i do czego stosować?
Co to jest gałka muszkatołowa?
Gałka muszkatołowa to nasiono drzewa zwanego muszkatołowcem korzennym. Gdzie rośnie? Pochodzi ono z Wysp Banda (tzw. Wyspy Korzenne), należących do Archipelagu Malajskiego. Uprawia się je również na terytorium Malezji, Karaibów i na Sri Lance. Początkowo znali ją mieszkańcy Indii. Uchodziła za bardzo drogą i trudnodostępną przyprawę. Muszkatołowiec to wiecznie zielone drzewo, które dorasta do 10 metrów wysokości, posiada gładką, oliwkową korę. Owoce o gruszkowatym kształcie zawierają brązowe nasiono, które wykorzystywane jest jako przyprawa. Jak wygląda gałka muszkatołowa? Wysuszona pestka owocu muszkatołowca przypomina nieco orzecha włoskiego. Ma bardzo charakterystyczny, korzenny zapach i słodki smak.
Gdzie kupić i jaka cena?
Początkowo była to jednak z najdroższych i trudno dostępnych przypraw. Dopiero gdy sadzonki drzew w koloniach brytyjskich zaczęły wydawać na świat owoce, cena gałki spadła i stała się ona powszechnie dostępna. Dzisiaj możemy ją nabyć w każdym sklepie stacjonarnym i internetowym oferującym zdrową żywność. Dostępna jest w formie mielonej i w postaci całych nasion. Gałka muszkatołowa mielona jest wygodniejsza do stosowania, ale aromat i smak tej przyprawy szybko się ulatnia. Dlatego też całe nasiona dłużej zachowają świeżość. Trzy sztuki gałki to wydatek rzędu kilku złotych.
Czym zastąpić? Zamienniki gałki muszkatołowej
Podobny smak do gałki muszkatołowej uzyskamy dzięki mieszance kilku przypraw: cynamonu, imbiru, liścia laurowego i ziela angielskiego. Ciężko jednak zachować proporcje, które oddadzą niepowtarzalny korzenny aromat gałki.
Szkodliwość. Przeciwwskazania do spożycia
Gałka muszkatołowa spożyta w dużych ilościach może być niebezpieczna dla zdrowia. Jednak jej gorzkawy smak skutecznie chroni przed przedawkowaniem. Przyprawa ta zawiera mirycystynę – składnik, który spożyty w ilości od 5 do 15 gramów wykazuje działanie psychoaktywne. Większe ilości mogą wywołać omamy, palpitacje, odwodnienie. Mogą także zaostrzać stany lękowe, dlatego nie zaleca się przyjmowania gałki muszkatołowej m.in. przez osoby chore na depresję i inne zaburzenia psychiczne. Przeciwwskazaniem do spożywania tej przyprawy jest także ciąża i karmienie piersią.
Co zawiera? Wartości odżywcze
Gałka muszkatołowa to źródło wielu cennych witamin i składników odżywczych. Dostarcza naszemu organizmowi białka, tłuszczy, węglowodanów oraz błonnika. To źródło licznych witamin m.in. tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, A, C oraz kwasu foliowego. W tej przyprawie odnajdziemy również żelazo, wapń, magnez, fosfor, cynk, potas i sód.
Właściwości lecznicze gałki muszkatołowej
Przyprawa ta korzystnie wpływa na układ pokarmowy, wspomaga produkcję soków żołądkowych, poprawia dzięki temu trawienie, działa wiatropędnie. Gałka muszkatołowa zawiera eugenol – substancję, która może hamować procesy zapalne w obrębie błony śluzowej żołądka, pomaga także w profilaktyce próchnicy z uwagi na działanie przeciwbakteryjne. Natomiast inny składnik – mirycystyna – może wpływać na zmniejszenie apatytu, co sprawia, że jest to przyprawa chętnie stosowana przez osoby odchudzające się. Substancja ta ma jednak właściwości halucynogenne i nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki do spożycia (powyżej 6 gram mielonej gałki). Składniki zawarte w nasionach muszkatołowca mogą wpływać na rozszerzanie naczyń krwionośnych, a tym samym obniżenie ciśnienia krwi. Przyprawę tą stosuje się także zewnętrznie jako wsparcie w leczeniu zmian trądzikowych.
Informacje dodatkowe
Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.
Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.
Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.