info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Erytrol – co to jest? Wszystko, co chcesz wiedzieć o erytrolu

spoon-with-natural-sweetener-stevia-heap Erytrol – co to jest? Wszystko, co chcesz wiedzieć o erytrolu

Wiele osób dbających o sposób odżywiania świadomie redukuje ilość spożywanego białego cukru. I słusznie. Cukier przyczynia się bowiem do wystąpienia wielu groźnych chorób, a możliwości znalezienia jego słodkich zamienników jest wiele. Producenci na rynku zdrowej żywności oferują m.in. syrop z agawy, stewię, syrop klonowy, ksylitol, a także… erytrol. Co to takiego? Jakie są właściwości erytrolu? Jak stosować go w kuchni? Gdzie kupić i ile zapłacić? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Spis treści:

Erytrol – co to takiego?
Z czego i jak powstaje erytrol?
Gdzie naturalnie występuje erytrol?
Smak
Właściwości erytrolu
Erytrol zamiast cukru – ile stosować?
Zalety stosowania erytrolu
Skutki uboczne i wady erytrolu
Erytrol czy ksylitol – który słodzik wybrać?
Erytrol – gdzie kupić i ile kosztuje?
Podsumowanie

Erytrol – co to jest?

erytrol-zamiennik-cukru Erytrol – co to jest? Wszystko, co chcesz wiedzieć o erytrolu

Erytrol to słodzikn ależący do grupy alkoholi polihydroksylowych. Na etykietach produktów znajdziesz go pod znakiem E968. Wyglądem do złudzenia przypomina klasyczny cukier, ale w przeciwieństwie do niego odznacza się znikomą wartością energetyczną (ma niewiele kalorii) i nie podnosi poziomu glukozy we krwi, podobnie jak ksylitol i sorbitol.

Zastanawiasz się – erytrol czy erytrytol? Obie nazwy są poprawne! Dlatego w tekście pozwalamy sobie stosować je zamiennie.

Erytrol – z czego i jak powstaje?

Erytrol powstaje w wyniku procesu nazywanego fermentacją glukozy, w którym wykorzystywane są drożdże lub w wyniku aktywności niektórych mikroorganizmów, które tworzą erytrol w procesie przemiany glicerolu. To metody najbardziej efektywne, wykorzystywane w produkcji przemysłowej.

Erytrol – naturalne występowanie

Naturalnym źródłem omawianego słodzika są owoce morza, pyłki kwiatów i owoce takie jak gruszki, winogrona czy melony. Erytrol jest obecny również w algach morskich, sosie sojowym oraz niektórych grzybach i kukurydzy. Można go znaleźć także w… winie. Otrzymywany jest bowiem– jak już wspomnieliśmy – w procesie fermentacji drożdży, podczas której glukoza zostaje przekształcona właśnie w erytrytol.

Erytrytol – smak

Erytrytol jest słodzikiem. Ma więc słodki smak, choć nieco mniej intensywny niż kuchenny cukier. Szacuje się, że ma około 70% słodyczy powszechnie znanego cukru. Pozostawia także charakterystyczne uczucie chłodu w ustach, ale tylko spożywany bezpośrednio; w wypiekach i innych deserach – bo to w nich jest najczęściej stosowany – ten chłód zanika, a zostaje tylko słodycz – ta, na której nam zależy.

Czy erytrol jest zdrowy? O właściwościach erytrolu

  • Niska kaloryczność

Można śmiało powiedzieć, że tak – ze względu na korzystne właściwości erytrolu. Mowa przede wszystkim o jego niskiej kaloryczności – o wiele niższej niż w pozostałych słodzikach. Ile kalorii ma erytrol? Zaledwie 0,2 do 0,4 kcal na 1 gram produktu, podczas gdy cukier stołowy to aż 4 kcal na 1 gram produktu.Z tego powodu słodzik ten świetnie wpisuje się w dietę osób planujących odchudzanie i/lub trenujących i tym samym dbających zarówno o zdrowie, jak i wygląd sylwetki.

  • Erytrol – indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny erytrolu jest zerowy. To istotne zwłaszcza dla cukrzyków, którzy nie mogą spożywać zwykłego cukru ze względów zdrowotnych.

  • Erytrol a zdrowie jamy ustnej

W przeciwieństwie do białego, tradycyjnego cukru ten słodzik nie przyczynia się do powstawania próchnicy. Ba! On nawet wykazuje właściwości zatrzymywania procesu fermentacji niektórych cukrów przez bakterie (a to odpowiada właśnie za powstawanie ubytków próchnicowych).

  • Erytrol a układ pokarmowy

W przeciwieństwie do innych słodzików erytrol nie powoduje dolegliwości jelitowych. Wynika to z faktu, że niemal 90% tego słodzika jest wydzielane wraz z moczem; żaden z układów, w tym układ pokarmowy, nie muszą brać udziału w jego metabolizowaniu.

Erytrol zamiast cukru – ile stosować?

Skoro erytrol ma słodycz wynoszącą około 70% słodyczy zwykłego cukru, chcąc zamienić biały cukier na erytrol powinniśmy na 1 szklankę cukru zastosować około 1 i 1/3 szklanki erytrolu.

3 zalety stosowania erytrolu

sugar-substitute-wooden-bowl-background-coconut-natural-sweetener-stevia-erythritol Erytrol – co to jest? Wszystko, co chcesz wiedzieć o erytrolu

Poza wspomnianym już, korzystnym wpływem na zdrowie erytrytol ma jeszcze kilka innych zalet:

  • nie ingeruje w smak potrawy tak intensywnie, jak zwykły cukier – erytrol jest delikatniejszy w smaku; dosładza potrawę, a jednocześnie nie ingeruje zbyt mocno w jej smak; dzięki temu jest często używany w kuchni przez osoby, które nie przepadają za mocną słodyczą;
  • nie uzależnia – w przeciwieństwie do zwykłego cukru erytrol nie nakręca zachciankowej spirali; nawet po spożyciu sporej jego ilości nie nabieramy ochoty na pochłonięcie kolejnej, słodkiej porcji; jeśli połączymy ten fakt z bardzo niską kalorycznością erytrolu otrzymujemy słodzik idealny dla osób na diecie;
  • szerokie zastosowanie w kuchni – erytrol do pieczenia, słodzenia herbaty i innych napojów, przetworów i zimnych deserów – zastosowanie tego słodzika jest niezwykle szerokie, dzięki czemu odnajduje się świetnie w każdej kuchni.

Erytrol – skutki uboczne i wady

Mimo że erytrol jest produktem naturalnym i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla stanu zdrowia, spożywany w zbyt dużych dawkach może doprowadzić do wywołania pewnych nieprawidłowości w odczuwaniu głodu i sytości. Wynika to z jego niskiej zawartości kalorycznej.

W sytuacji, w której spożywamy węglowodany, do naszego mózgu za pośrednictwem glukozy trafia informacja o uczuciu sytości, a ponieważ indeks glikemiczny erytrolu równy jest zeru, taka informacja nie zostaje wysłana. W związku z tym, po zjedzonym posiłku nadal możemy odczuwać głód lub ochotę na słodką przekąskę.

Erytrol czy ksylitol – co wybrać? Zobacz porównanie

ErytrytolKsylitol
Jego kaloryczność wynosi 0; Oferuje słodycz na poziomie do 80% słodyczy cukru zwykłego; Nie jest metabolizowany w organizmie (jest w pełni wydalany); Sprzyja zdrowym zębom; Niemalże zerowy indeks glikemiczny; Działa antyoksydacyjnie; Nie przyczynia się do rozwoju grzybów w jamie ustnej.  Ma  40% mniej kalorii niż zwykły cukier; Ma taką samą słodkość jak cukier; Działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie; Stymuluje wchłanianie wapnia; Jest prebiotykiem; Indeks glikemiczny równy 13; Nie ulega fermentacji w jamie ustnej, więc nie przyczynia się do próchnicy i chorób jamy ustnej; Dawki powyżej 100 g/dobę mogą wywołać efekt przeczyszczający.

Erytrol – gdzie kupić?

Erytrol jest dostępny w dobrych sklepach spożywczych i ze zdrową żywnością oraz aptekach. Dobrej jakości erytrol – bo tylko taki warto włączyć do swojej diety jako zamiennik białego cukru – znajdziesz również w naszym sklepie, w wersji 1 kg i 500 g. Cena to około 22 zł za kilogram.

Podsumowanie

Erytrytol to innowacyjny produkt, który coraz częściej zajmuje miejsce tradycyjnego cukru. Niska zwartość kaloryczna, wszechstronność zastosowania i coraz większa dostępność w sklepach przekonują do wypróbowania tej substancji nawet największych sceptyków naturalnych słodzików.

Sprawdź opinie o naszym sklepie