Dlaczego picie kawy na czczo jest niezdrowe?

Wielu z nas tuż po przebudzeniu sięga po filiżankę kawy, a dopiero potem je śniadanie. Czy to zdrowe? Nie. Lekarze i dietetycy jednoznacznie potwierdzają: kawa pita na czczo powoduje zgagę, podrażnia przewód pokarmowy i powoduje niestrawność.

 

Picie nadmiaru kawy jest szkodliwe dla organizmu. Podobnie jak picie kawy na czczo. Nie tylko nie przyczynia się to do pobudzenia i dodania energii, a wręcz wypłukuje z organizmu substancje odżywcze, które są nam przecież, potrzebne na cały, długi dzień pracy lub nauki.

Picie kawy z samego rana, jeszcze przed śniadaniem, to niezdrowe przyzwyczajenie wielu z nas. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że kawa, pita na czczo, podrażnia przewód pokarmowy i sprzyja chorobie wrzodowej. Efekt ten można nieco złagodzić, dodając do kawy śmietankę lub mleko.

Lekarze przekonują, że kofeina ma działanie stresogenne, co działa skurczowo na przepływ krwi i powoduje problemy trawienne.

kawa-art Dlaczego picie kawy na czczo jest niezdrowe?

Chociaż bez kubka kawy nie wyobrażamy sobie dnia w pracy, ani pogawędki z przyjaciółmi, warto wiedzieć, kiedy picie kawy jest niezdrowe i unikać tego.

Przeciwnicy kawy wskazują, że jej picie, co prawda pobudza organizm i podnosi koncentrację, ale jest to działanie krótkotrwałe. Po pewnym czasie ilość kofeiny we krwi obniża się i znów czujemy się apatyczni i słabi. Dlatego mówi się, że kawa uzależnia. Jej działanie polega na „oszukiwaniu” organizmu, poprzez wysyłanie do niego sygnału, że zmęczenie minęło. W rzeczywistości jest to działanie chwilowe, a po jakimś czasie znów mamy ochotę wypić kawę, bo czujemy się zmęczeni i apatyczni.

Jak więc pić kawę, aby było to z pożytkiem dla naszego zdrowia? Jeśli nie na czczo, to, kiedy? Najlepiej po śniadaniu lub, jako dodatek do drugiego śniadania. Z ekspresu i z dodatkiem chudego mleka.

Osoby w młodym wieku mogą pozwolić sobie nawet na 2-3 filiżanki kawy dziennie. Osoby w starszym wieku, borykające się np. z chorobą wrzodową, powinny, zdecydowanie, zrezygnować z dodatkowej filiżanki kawy, a już z całą pewnością nie pić jej na czczo.