Dieta na dobry wzrok. Co jeść, by mieć zdrowe oczy przez długie lata?

Każdy z nas chce jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Jest to możliwe, dzięki odpowiedniej diecie, dzięki której poprawimy kondycję oczu, złagodzimy stany zmęczenia, spowodowane np. pracą przed komputerem i zadbamy o dobry wzrok na długie lata.


Dieta dobra na wzrok  
Odpowiednia dieta na dobry wzrok jest bogata w witaminy i zioła. Dodawanie ziół do potraw pozwala utrzymać zdrowy wzrok, łagodzi objawy przemęczenia i stany zapalne.
Dla zdrowia oczu ważne jest jedzenie bogate w przeciwutleniacze. Zaleca się dużą ilość owoców i warzyw, w tym: jagód, pomidorów, papryki, brokułów, marchewki i innych.

Witaminy dla dobrego wzroku
Badania pokazują, że niedobory cynku oraz witaminy C i E mają wpływ na stan zdrowia oczu. Dlatego ważna jest suplementacja.
U kobiet, które przyjmuję witaminę C ryzyko zachorowania na zaćmę spada o średnio 64%. Podobnie osoby, które suplementują witaminę E są, według badań, o połowę mniej narażone na ryzyko wystąpienia chorób, wynikających z niedoboru witamin, np. AMD.

Luteina- dobra dla oczu
Luteina to naturalny żółty barwnik, znajdujący się w roślinach. Preparaty zawierające luteinę polecane są osobom, które wysilają wzrok, np. podczas pracy przed komputerem lub oglądania telewizji. Luteina chroni oczy, poprawia pamięć i poprawia wygląd skóry.

Luteina występuje naturalnie w warzywach, głównie w kapuście, brukselce i szpinaku. W dużej ilości luteina występuje w żółtku jaja kurzego. Należy jednak pamiętać, że np. proces gotowania powoduje utratę cennych właściwości luteiny. Dlatego lekarze i dietetycy polecają jedzenie surowych warzyw.

Podczas II wojny światowej piloci wojskowi jedli duże ilości dżemu jagodowego, ponieważ jagody zawierają tzw. antocyjany, które mają właściwości wzmacniające naczynia włosowate w oku i regenerujące rodopsynę- barwnik niezbędny do widzenia podczas jazdy po zmroku.