DLA ZAMÓWIEŃ OD 129ZŁ dodajemy Pomadka ochronna arganowa GRATIS!    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Dbając o jelita dbasz o swoje zdrowie psychiczne.
Sprawdź nowinki techniczne i opinie dietetyka – Sylwii Witek

Jelita jak „drugi mózg”…
W ostatnim czasie pojawiło się określenie, że jelita to “drugi mózg”. Mikrobiolog Giulia Enderes w swojej książce pt. “Historia wewnętrzna. Jelita- najbardziej fascynujący organ naszego ciała”, uznanej za międzynarodowy bestseller, pisze, że praca jelit ma wpływ na życie wewnętrzne i oddziałuje na podświadomość człowieka (1). Potwierdzają to kolejne, opublikowane badania, które wskazują silną zależność kondycji flory jelitowej, a zaburzeniami psychicznymi. Wskazują też, że schizofrenia i zaburzenia afektywne dwubiegunowe (maniakalno-depresyjne) mogą być powiązane z zainfekowaniem jelit drożdżami, jako że osoby zmagające się z tymi psychicznymi schorzeniami przechodzili zakażenie grzybami Candida albicans.

Kondycja jelit a stan psychiczny…
W analizie, przeprowadzonej przez naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine w USA, stwierdzono, że w grupie mężczyzn z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym oraz ze schizofrenią aż 26% badanych przechodziło wcześniej infekcję Candida albicans. W grupie kontrolnej mężczyzn, którzy nie mieli problemów psychicznych zakażenie kandydozą przechodziło jedynie 14% ochotników. Co ciekawe, tego powiązania nie zaobserwowano u kobiet. Należy podkreślić, że wcześniej patogeny grzybowe były pomijane jako czynniki rozwojowe chorób psychicznych, a w przypadkach, kiedy badania wykazywały już, u osób chorych na schizofrenię, zaburzenia bipolarne, to były to podwyższone przeciwciała przeciwko Saccharomyces cerevisiae, a nie przeciwko Candida (2).

jelita-1 Dbając o jelita dbasz o swoje zdrowie psychiczne.<br>Sprawdź nowinki techniczne i opinie dietetyka - Sylwii Witek

Infekcja grzybicza a problemy psychiczne…
Jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, że infekcja grzybicza wywołuje problemy psychiczne. Naukowcy wskazują jednak, że można dostrzec zależność między kandydozą a osłabieniem systemu immunologicznego, podejmowaniem złych życiowych wyborów i niewłaścią relacją jelit z mózgiem.

Podsumowując, dbając o mikroflorę jelitową zmniejszamy ryzyko namnażania się grzybów z rodzaju Candida albicans i tym samym prawdopodobieństwo rozwoju kandydozy. W przyszłości, jeśli kolejne badania się potwierdzą to będzie można również mówić o zmniejszonym ryzyku rowóju chorób psychicznych u osób, które stosują probiotyki (do kupienia tutaj).
Dlatego pamiętaj: dbaj o swoje jelita z SunVio!

Sylwia Witek

Bibliografia:
1. G. Enders, Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała, tł. U. Szymanderska, Wyd. Feeria, Warszawa 2015.
2. E. G. Severance, K. L. Gressitt i in., Candida albicans exposures, sex specificity and cognitive deficits in schizophrenia and bipolar disorder, „npj Schizophrenia 2”, Article number: 16018 (2016).

Sprawdź opinie o naszym sklepie