info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Jak dbać o cerę trądzikową?

Chociaż nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia, trądzik może być przyczyną licznych kompleksów oraz obniżonej samooceny. Dlatego też, tak ważne jest zwalczanie niniejszego problemu, zwłaszcza u tych osób, u których trądzik powoduje znaczne obniżenie nastroju. W poniższym artykule zebraliśmy zestaw praktycznych informacji dotyczących zasad pielęgnacji cery dotkniętej problemem nieestetycznych wyprysków.

Z tego artykułu dowiesz się
 • Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku;
 • Jak należy pielęgnować cerę trądzikową;
 • Jakich kosmetyków nie należy używać;
 • Jak można leczyć trądziki;
 • Czy odpowiednia dieta może złagodzić objawy trądziku.

oil-4262839_1920-1024x768 Jak dbać o cerę trądzikową?

Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku?

Przyczyny powstawania zmian trądzikowych są niezwykle złożone. Nieestetyczne wypryski mogą być konsekwencją zarówno czynników pochodzenia zewnętrznego (np. nieodpowiedniej diety lub niektórych kosmetyków), jak i wewnętrznego. Niemniej jednak, za najczęstszą przyczynę trądziku uznaje się zmiany lub zaburzenia hormonalne występujące najczęściej w okresie dojrzewania. To właśnie one odpowiedzialne są za wytwarzanie nadmiernej ilości łoju oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych. Wśród innych przyczyn niniejszego zaburzenia wyróżniamy:

 • Zaburzenia o podłożu immunologicznym;
 • Czynniki psychologiczne (np. nadmierny lub przewlekły stres);
 • Czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczona woda lub powietrze).

Jak należy pielęgnować cerę trądzikową?

Cera trądzikowa wymaga szczególnej uwagi oraz metod pielęgnacji. Zarówno rano, jak i wieczorem należy dokładnie ją obmywać przy pomocy specjalnych kosmetyków dermatologicznych. Ważne jest również, aby nie wycierać twarzy ręcznikiem, a delikatną chusteczką jednorazową. Po dokładnym oczyszczeniu skóry, warto nałożyć na nią krem dostosowany do indywidualnych wymagań cery. W celu ograniczenia możliwości rozwoju stanów zapalnych w obrębie zmian, należy zrezygnować z nakładania grubych warstw makijażu. Raz lub dwa razy w tygodniu warto stosować maseczki odżywcze z naturalnych składników (np. zielonej glinki). Nie należy również zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry trądzikowej. W kwestii doboru odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych zarówno do oczyszczania, jak i pielęgnacji cery z powyższym problemem, warto zasięgnąć opinii w gabinecie doświadczonego dermatologa.

Jakich kosmetyków nie należy używać w pielęgnacji cery trądzikowej?

W przebiegu trądziku należy unikać stosowania kosmetyków, które zawierają w swoim składzie alkohol, który może doprowadzić zarówno do nadmiernego wysuszenia skóry, jak i zlikwidowania jej warstwy ochronnej. Jak wspomniano powyżej, negatywne konsekwencje może wywoływać również nakładanie nadmiernej ilości kosmetyków do makijażu, które odpowiedzialne mogą być za zatykanie porów, a tym samym powstawanie licznych zmian o zapalnym charakterze. Podczas doboru kosmetyków, najlepiej wybierać te o prostym składzie, przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej.

Jak można leczyć trądzik?

Leczenie trądziku jest procesem złożonych i w niektórych przypadkach może wymagać stosowania doustnych środków farmaceutycznych. Celem stosowanych leków jest przede wszystkim zahamowanie rozwoju szkodliwych bakterii, zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu skóry oraz zminimalizowanie ryzyka pojawienia się widocznych blizn. W celu doboru odpowiednich środków leczniczych, najlepiej jest zasięgnąć opinii w gabinecie doświadczonego dermatologa. W doborze środków leczniczych dostępnych bez recepty, może nam również pomóc zaufany farmaceuta.

Czy odpowiednia dieta może złagodzić objawy trądziku?

Chociaż brakuje nam jednoznacznych wskazań dotyczących diety w przebiegu trądziku, istnieją pewne zasady, których stosowanie może przyczynić się do poprawy wyglądu naszej skóry. Wśród najważniejszych z nich wyróżniamy:

 • Spożywanie większych ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. W tym kwasów z grupy Omega6 i Omega3 (znajdziemy je między innymi w rybach morskich oraz olejach roślinnych, np. w oleju rzepakowym);
 • Zmniejszenie ilości spożywanego mleka pochodzenia zwierzęcego;
 • Zmniejszenie ilości spożywanych produktów, które charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym (np. słodyczy, pieczywa cukierniczego);
 • Wyeliminowanie ze swojej diety produktów typu fast food, zawierających w swoim składzie duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych;
 • Wprowadzenie do swojej diety dużej ilości świeżych warzyw i owoców, obfitujących w cenne dla zdrowia naszej skóry witaminy.
Podsumowanie

Cera trądzikowa stanowi poważny problem nie tylko wśród młodzieży, ale również osób po 30 roku życia. Jej pielęgnacja oraz sposób leczenia nie należą do najłatwiejszych zadań. Dlatego też, tak ważne jest zasięgnięcie opinii w gabinecie doświadczonego specjalisty, który pomoże nam w doborze zarówno odpowiednich środków leczniczych, jak i kosmetyków do pielęgnacji.

Sprawdź opinie o naszym sklepie