DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ PRZY ZAKUPIE WYBRANYCH PRODUKÓW    Sprawdź szczegóły.

info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Czy dania z grilla są zdrowe?

Sezon na grilla w pełni. Nie da się ukryć, że dania z grilla są smaczne i chętnie po nie sięgamy. A czy są zdrowe? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Z jednej strony mówi się, że dym, powstający podczas grillowania jest szkodliwy, z drugiej, że jedzenie z grilla jest zdrowsze, bo tłuszcz w trakcie pieczenia wytapia się. Ile w tym prawdy?

dania-z-grila Czy dania z grilla są zdrowe?

Potrawy z grilla w zdrowej diecie?
Tak, ale odpowiednio przygotowane.
Dania z grilla nie zawierają tak dużo tłuszczu, jak np. dania smażone na patelni. Tłuszcz wytapia się podczas grillowania, dlatego jest go mniej. Jeśli chodzi o grillowane warzywa to na grillu pieką się krócej niż np. w piekarniku i dlatego zostaje w nich więcej wartościowych składników odżywczych.

Rakotwórcze substancje podczas grillowania?
Tak, w trakcie grillowania wytwarzają się rakotwórcze węglowodory aromatyczne, nadtlenki lipidowe i wolne rodniki. Mogą one powodować rozwój nowotworów w organizmie. Aby je ograniczyć lub wyeliminować należy do grillowania używać specjalnego węgla drzewnego. Nie powinno się palić kartonów, papieru i malowanego drewna.

Szkodliwe substancje, które powstają w czasie grillowania są wytwarzane ze spalonego tłuszczu. Dlatego, by jedzenie z grilla było zdrowe należy unikać produktów, które są tłuste, w tym takich mięs jak: żeberka, boczek, karkówka. Co zatem grillować, by było zdrowo i smacznie?

Dietetycy radzą!
Dietetycy polecają do grillowania chude mięso, np. drób bez skóry, wołowinę, cielęcinę, ryby oraz warzywa- dowolnie i zależnie od upodobań. Z tych produktów można przygotować smaczne danie na grilla, dbając przy tym o swoje zdrowie.

A u nas przepis na grillowane pieczarki z solą himalajską 🙂

Składniki:
• 10 pieczarek
• Sól himalajska (do kupienia tutaj)

Pieczarki oczyścić, odciąć nóżki. Każdy kapelusz posolić z obu stron. Grillować kilka minut po każdej ze stron. Można przed podaniem posypać pieprzem.

Sprawdź opinie o naszym sklepie