Czosnek niedźwiedzi 100g - DeliFOOD
Czosnek niedźwiedzi 100g - DeliFOOD
Czosnek niedźwiedzi - skład
KRAJ POCHODZENIA | MARKA | DATA WAŻNOŚCI |
---|---|---|
Bułgaria / Niemcy | DeliFOOD | 2025-08-31 |
Czosnek niedźwiedzi - Zastosowanie
Czosnek niedźwiedzi – zastosowanie w kuchni i nie tylko
Czosnek niedźwiedzi znajduje szerokie zastosowanie w polskiej kuchni. Z powodzeniem możemy stosować go zarówno podczas przygotowywania dań mięsnych, jak i rybnych. Ponadto, przyprawa ta świetnie sprawdzi się w połączeniu ze świeżymi oraz pieczonymi warzywami. Dlatego też, bez przeszkód możemy dodawać ją do licznych sosów, zapiekanek, a nawet pasztetów wegetariańskich. Dodatkowo, czosnek niedźwiedzi dobrze komponuje się ze smakiem suszonych pomidorów, twarożku i oliwy z oliwek. Połączenie czosnku z oliwą idealnie podkreśli smak soczystych sałatek, a nawet domowego makaronu. Zaleca się dodawać czosnek niedźwiedzi do: zup, sosów, sałatek, jajecznicy, kanapek oraz pieczonych i gotowanych potraw.
Produkt ten wykorzystuje się również do przygotowania różnych past. Za każdym razem wprowadza on nutkę magii do przyrządzanych potraw i sprawia, że spożywanie dań jest czystą przyjemnością.
Czosnek niedźwiedzi - Opis produktu
Wszystko co warto wiedzieć na temat wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych czosnku niedźwiedziego
Chociaż zarówno niezwykły smak, jak i właściwości lecznicze czosnku niedźwiedziego znane są ludzkości już od wielu pokoleń, nadal stosunkowo rzadko wykorzystujemy niniejszą roślinę w codziennej kuchni. Warto jednak wiedzieć, iż skrywa ona w sobie niezwykłe bogactwo cennych dla zdrowia składników, które mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki związkom siarki w nim zawartym, czosnek niedźwiedzi może wspomagać profilaktykę chorób nowotworowych. Ponadto, jest on stosowany w ziołolecznictwie zakażeń o charakterze grzybiczym. A co jeszcze warto wiedzieć na temat czosnku niedźwiedziego? Tego dowiesz się z dalszej części tekstu.
Czosnek niedźwiedzi – skąd pochodzi i czym się charakteryzuje?
Wpływ na zdrowie i właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego;
Czosnek niedźwiedzi a zakażenia grzybicze;
Przeciwwskazania dotyczące spożywania czosnku niedźwiedziego;
Czosnek niedźwiedzi – cena;
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące czosnku niedźwiedziego:
Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi?
Jak przygotować pesto z czosnku niedźwiedziego?
Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi – zastosowanie w kuchni i nie tylko;
Czosnek niedźwiedzi – przepisy.
Czosnek niedźwiedzi – skąd pochodzi i czym się charakteryzuje?
Czosnek niedźwiedzi pochodzi z rodziny amarylkowatych i zaliczany jest do grupy roślin czosnkowych. Co ciekawe, roślina ta rośnie dziko na terenie wilgotnych lasów (najczęściej liściastych). W naturalnych warunkach możemy spotkać ją w całej Europie, aż po granicę z Azją, którą wyznaczają góry Ural. Czosnek niedźwiedzi jest powszechny również na terenie naszego kraju. Częściej występuje on na południu Polski, niemniej jednak nieliczne jego uprawy możemy również odnaleźć na północy. Warto wiedzieć, że roślina ta jest objęta częściową ochroną. Ponadto, ze względu na swoje niezwykłe właściwości zdrowotne, na szeroką skalę wykorzystywana jest w ziołolecznictwie i medycynie ludowej. Badania nad składem czosnku niedźwiedziego wykazały, iż skrywa on w sobie podobne składniki do tych, które występują w tradycyjnym (dobrze nam znanym) czosnku pospolitym. Czosnek niedźwiedzi jest rośliną, która osiąga zazwyczaj wysokość od 20 do 50 centymetrów. Najczęściej rośnie ona w płatach lub dużych, zwartych łanach. Podziemna część rośliny to wąska cebulka, która charakteryzuje się długością około 2-5 centymetrów. Nad ziemią możemy dostrzec natomiast zielone liście o eliptycznym kształcie, zakończonym ostrą końcówką. Czosnek niedźwiedzi zwieńczony jest białymi kwiatami o średnicy 2 centymetrów, w których znajdują się torebki nasienne. Co ciekawe, wszystkie części niniejszej rośliny są jadalne i wykazują pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Warto wiedzieć, iż czosnek niedźwiedzi powszechnie dostępny jest w formie przyprawy z suszonych i kruszonych liści, które doskonale nadają się do wykorzystania w codziennej kuchni.
Czosnek niedźwiedzi jest prawdziwą skarbnica cennych dla zdrowia składników odżywczych. Znajdziemy w nim między innymi niezbędne witaminy (w tym witaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminę C), jak również wartościowe minerały (takie jak żelazo, magnez oraz selen). Co ciekawe, czosnek niedźwiedzi zawiera w swoim składzie szereg flawonoidów oraz związków fenolowych. Dodatkowo, jest on dobrym źródłem związków siarki, których działanie opisane zostanie w dalszej części tekstu.
Wpływ na zdrowie i właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego
Ze względu na bogatą zawartość cennych dla zdrowia składników odżywczych w swoim składzie, czosnek niedźwiedzi może wykazywać działanie lecznicze. Okazuje się, że za sprawą związków siarki jest on w stanie wpływać na wzmocnienie naszej odporności, a tym samym chronić nas przed szkodliwym działaniem wirusów i bakterii. Dodatkowo, za sprawą związków fenolowych możliwe staje się rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w oskrzelach, a co za tym idzie, przyspieszenie procesu leczenia chorób w obrębie górnych dróg oddechowych. Badania nad działaniem czosnku niedźwiedziego na organizm człowieka wykazały również, iż jest on w stanie zmniejszać ryzyko występowania chorób nowotworowych w przyszłości. Wszystko to dzięki związkom siarki, które wykazują podobne działanie do silnych przeciwutleniaczy.
Niemniej jednak, powyżej opisane właściwości czosnku niedźwiedziego to nie wszystko. Warto wiedzieć, iż roślina ta, w połączeniu ze zdrową dietą oraz aktywnym trybem życia, może wpływać na poprawę funkcjonowania naszego układu krążenia. Badania potwierdzają, iż czosnek niedźwiedzi wpływa na podwyższanie poziomu dobrego cholesterolu (HDL), a także obniżanie stężenia trójglicerydów i cholesterolu całkowitego w surowicy krwi. Powyższe doniesienia pozwalają więc na wysnucie wniosku, iż wprowadzenie czosnku niedźwiedziego do zrównoważonej diety może skutkować zmniejszeniem ryzyka występowania choroby wieńcowej, miażdżycy, jak również udaru mózgu w przyszłości.
Związki siarki zawarte w składzie czosnku niedźwiedziego mogą odpowiedzialne być również za wspomaganie leczenia chorób o charakterze reumatycznym. Okazuje się bowiem, iż substancja ta odpowiedzialna jest za budowanie zarówno tkanki łącznej, jak i kolagenu, stanowiących niezbędny element naszych stawów. Dodatkowo, substancje zawarte w niniejszej roślinie wykazują działanie przeciwzapalne, dlatego też mogą łagodzić dolegliwości bólowe w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Nie bez znaczenia są również właściwości odtruwające czosnku niedźwiedziego. Stosowanie niniejszej przyprawy może przyczyniać się do wydalania substancji toksycznych z organizmu, w tym również nikotyny. Dlatego też, roślina ta zalecana jest w diecie osób, które od wielu lat pragną uporać się z uporczywym nałogiem palenia papierosów.
Chociaż czosnek niedźwiedzi wykazuje liczne właściwości zdrowotne, warto pamiętać, iż jest on jedynie substancją wspierającą profilaktykę oraz proces leczenia niektórych zaburzeń. Dlatego też, nie można stosować go zamiast środków farmaceutycznych zaleconych przez specjalistę. Warto również pamiętać, iż najlepsze efekty związane z prewencyjnym działaniem niniejszej rośliny jesteśmy w stanie osiągnąć wtedy, gdy jej stosowanie połączymy ze zdrową dietą oraz systematyczną aktywnością fizyczną.
Czosnek niedźwiedzi a zakażenia grzybicze
Dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym i oczyszczającym, czosnek niedźwiedzi może okazać się cennym wsparciem w procesie leczenia zakażeń grzybiczych. Warto również pamiętać, że roślina ta, w połączeniu ze zrównoważoną dietą, doskonale wspiera kondycję naszej skóry, jak również zapobiega powstawaniu kolejnych infekcji wywoływanych przez grzyby w przyszłości.
Przeciwwskazania dotyczące spożywania czosnku niedźwiedziego
Każdego dnia nie powinniśmy spożywać więcej niż około 3-5 gramów czosnku niedźwiedziego. Istotne przekroczenie zalecanej, dziennej dawki może skutkować zaburzeniami w funkcjonowaniu wątroby. Poza tym, w większości przypadków stosowanie czosnku niedźwiedziego jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka. Niemniej jednak, szczególną ostrożnością w jego spożywaniu powinny wykazać się kobiety w ciąży, jak również osoby, które na co dzień przyjmują środki farmaceutyczne o działaniu przeciwzakrzepowym. Warto również pamiętać, że jak każda inna roślina, tak i czosnek niedźwiedzi może wywoływać reakcję alergiczną. Dlatego też, zaleca się, aby wprowadzać go do swojej diety stopniowo, a przy tym dokładnie obserwować reakcję organizmu.
Czosnek niedźwiedzi – cena
Czosnek niedźwiedzi, dostępny w formie suszonych liści, sprzedawany jest przeważnie w opakowaniach o wadze 20 gramów. Za paczkę niniejszej przyprawy zapłacimy zazwyczaj około 4,00 – 6,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena czosnku niedźwiedziego może różnić się w zależności od wybranego producenta i/lub dystrybutora.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące czosnku niedźwiedziego
Pytanie 1: Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi? Czosnek niedźwiedzi w formie suszonych liści możemy kupić w niektórych marketach spożywczych, jak również specjalistycznych salonach zielarskich. Niemniej jednak, warto poszukać niniejszej przyprawy w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Wówczas będziemy w stanie uzyskać dużą ilość informacji na temat pochodzenia czosnku niedźwiedziego, jego właściwości leczniczych oraz możliwości zastosowania w kuchni. Ponadto, kupując produkty w internetowych sklepach ze zdrową żywnością często jesteśmy w stanie zyskać atrakcyjne oferty cenowe.
Pytanie 2: Jak przygotować pesto z czosnku niedźwiedziego? Przygotowanie smacznego pesto z czosnku niedźwiedziego jest niezwykle proste. Do przyrządzenia potrzebujesz jedynie: około 5 wiązek liści świeżego czosnku niedźwiedziego, 100ml oliwy z oliwek i odrobiny soli oraz pieprzu do smaku. Całość możesz zmiksować w blenderze na gładką masę, lub utrzeć przy pomocy moździerza. Tak przygotowane pesto zamknij w szklanym słoiku i przechowuj w chłodnym miejscu (najlepiej lodówce).
Pytanie 3: Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi? Przyprawę przyrządzoną z suszonych liści czosnku niedźwiedziego najlepiej jest przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Ponadto, przyprawę tę warto zamknąć w szklanym słoiczku lub papierowej torebce. Pamiętajmy również, iż należy chronić suszony czosnek niedźwiedzi przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.
Podsumowanie
Czosnek niedźwiedzi charakteryzuje się nie tylko doskonałym smakiem i licznymi możliwościami zastosowania w codziennej kuchni, ale przede wszystkim nieocenionymi właściwościami zdrowotnymi. Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie najlepszych efektów, wynikających ze stosowania niniejszej przyprawy, możliwe jest tylko wtedy, gdy połączymy spożywanie czosnku niedźwiedziego ze zrównoważoną (bogatą w warzywa i świeże owoce) dietą oraz systematyczną aktywnością fizyczną.
Bibliografia
- Anrea-Anna Cavelius: Zioła w medycynie naturalnej. Bremen: MAK Verlag GmbH, 2005;
- Beata Grabowska, Tomasz Kubala: Encyklopedia bylin, tom I. Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2011, s. 73;
- Dietrich Frohne: Leksykon roślin leczniczych. Wrocław: MedPharm Polska, 2010, s. 52-53;
- Dżugan M., Kordiaka R., Kacaniowa M., Wesołowska M.: Czosnek niedźwiedzi jako uzupełnienie wiosennej diety. Właściwości Produktów i Surowców Żywnościowych, 2014;
- Ivanova A, Mikhova B, Najdenski H, Tsvetkova I, Kostova I. Chemical composition and antimicrobial activity of wild garlic Allium ursinum of Bulgarian origin. Nat Prod Commun. 2009 Aug;4(8):1059-62;
- Jakub Mowszowicz: Przewodnik do oznaczania krajowych roślin zielarskich. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1985, s. 446;
- Kaja Rola. Taxonomy and distribution of Allium ursinum (Liliaceae) in Poland and adjacent countries. „Biologia”. 67, 6, s. 1080–1087, 2012;
- Leokadia Witkowska-Żuk: Atlas roślinności lasów. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2008, s. 443;
- Tadeusz Henryk Puchniarski: Rośliny siedlisk leśnych w Polsce. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2004, s. 112;
- Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006.
Informacje dodatkowe
Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.
Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.
Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.