info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Cynamon laski - 50g - DeliFOOD

Laski cynamonu, cynamon laski cena, przepisy, właściwości

Cynamon laski - 50g - DeliFOOD

7,99 zł
Cena za 1KG / 1L: 159,80 zł

Produkt niedostępny


darmowa dostawa od 179zł
wysyłka 24h - 48h
gwarancja jakości
zwrot towaru do 90 dni

Cynamon - skład

KRAJ POCHODZENIAMARKA
Indonezja / WietnamDeliFOOD

Cynamon - Zastosowanie

Jak używać?

Cynamon to przyprawa, która wzbogaca smak wielu słodkich deserów. Oprócz tradycyjnego dodatku do szarlotki i piernika można wykorzystać ją także do aromatyzowania wytrawnych potraw. Sprawdzi się do dań rybnych, mięsnych, a także zup. Idealnie komponuje się z mlekiem i miodem, dlatego też warto dodać szczyptę cynamonu do herbaty lub kawy. Laski cynamonu pełnią również funkcję dekoracyjną.

Zastosowanie w kuchni:

•    Cynamon jest stosowany do przyprawiania potraw z ryżu, pieczonych jabłek i wina
•    Małe ilości cynamonu dodaje się do aromatyzowania ryb, mięs, gulaszu i baraniny, a także kompotów, deserów i ciast
•    Cynamonem przyprawia się kompoty, soki owocowe oraz grzane wina
•    Cynamon stosuje się w powszechnie w kuchni indyjskiej i chińskiej
 

Znakomicie sprawdza się w przypadku dań mięsnych i pikantnych. Jest rewelacyjnym dodatkiem do potraw na słodko np. szarlotek, musów czy kremów.

Chyba nie ma nikogo, kto nie używałby cynamonu do kompotów z gruszek, deserów czekoladowych czy ciast. Znakomicie sprawdza się także jako dodatek do chleba korzennego i grzanek.

 

 

Cynamon - KCAL

Co zawiera i dlaczego warto go jeść?

Cynamon to przede wszystkim źródło witaminy K, żelaza, wapnia i magnezu. Zawiera także błonnik. Kora cynamonowca jest bogata w olejki eteryczne, które nadają potrawom niesamowity aromat. W znacznej mierze jest to aldehyd cynamonowy i eugenol. Jedna łyżeczka cynamonu dostarcza naszemu organizmowi około 6 kalorii. Cynamon posiada również właściwości rozgrzewające, więc będzie idealnym dodatkiem do ulubionego napoju zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Cynamon na odchudzanie?

Naukowcy podkreślają korzystne działanie cynamonu na poziom glukozy we krwi. Badania naukowe prowadzone na grupie chorych na cukrzycę typu 2 wskazują, że warto włączyć cynamon do ich diety jako uzupełnienie terapii farmakologicznej. Przyprawa ta zaliczana jest także do termogeników przyspieszających przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego też stanowi składnik wielu suplementów diety, które mają wspomóc walkę z nadmiarem zbędnych kilogramów.

Cynamon - Opis produktu

Kojarzy się z zapachem świątecznego piernika i szarlotki, jest jedną z najlepiej rozpoznawanych potraw świata, dostępny w wersji mielonej lub w postaci lasek. Cynamon, bo o nim mowa, znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale jest również wykorzystywany od wieków jako środek leczniczy. Nasze babcie doceniały jego właściwości wzmacniające organizm zwłaszcza w czasie przeziębienia. Obecnie prowadzi się badania nad możliwością pomocniczego wykorzystania cynamonu w terapiach onkologicznych, leczeniu cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Cynamon stanowi również składnik wielu suplementów diety. Wszystko za sprawą jego cennych właściwości zdrowotnych. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o tej przyprawie.

Gdzie występuje i jak rośnie cynamon?

Cynamon to przyprawa, którą pozyskiwana jest z kory cynamonowca. Jest to drzewo z rodziny wawrzynowatych o wiecznie zielonych, skórzastych liściach. Posiada dość niepozorne, zielonkawe kwiaty i owoce wyglądem przypominające wiśnie. Roślina ta występuje w kilku odmianach. Najbardziej popularne rodzaje to: cynamonowiec cejloński, chiński i kamforowy. Ten pierwszy występuje w rejonach Sri Lanki, porasta obszary Indii, Madagaskaru i Mauritiusu. Uprawia się go także na terenach południowo-wschodniej Azji, Ameryki Południowej oraz we wszystkich krajach o tropikalnym klimacie. Cynamonowiec chiński porasta rejony Chin, Wietnamu i Birmy. Odmiana kamforowa występuje natomiast w Japonii, Tajlandii, na Tajwanie, Półwyspie Koreańskim, a także w Afryce Wschodniej. Najczęściej spotykaną formą tej przyprawy jest cynamon mielony oraz w laskach, ale w niektórych krajach wykorzystuje się także smażoną w dużych płatach korę cynamonowca. Zastosowanie znajdują również niedojrzałe owoce – pąki cynamonowe. W przemyśle farmaceutycznym wykorzystuje się natomiast olejek cynamonowy, który jest pozyskiwany z kory i liści tej rośliny. Co ciekawe, zbiory kory odbywają się tylko dwa razy w roku, a do tego celu nadają się dopiero ośmioletnie drzewa.

Trochę historii

Jest to jedna z tych przypraw, która ma najdłuższą historię. Cynamon stosowali już starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie. Doceniali nie tylko jego walory smakowe, ale przekonali się także o jego prozdrowotnych właściwościach. W czasach starożytnych niezwykle popularny był syrop z kory cynamonowca, który nadawał ciału boski kolor i wzmacniał organizm. W Egipcie był wykorzystywany także do balsamowania zwłok. Rzymianie wierzyli, że cynamon potrafi uzdrowić nie tylko ciało, ale i duszę, dlatego też okadzali nim mieszkania, by wypędzić złe duchy. Starożytni stosowali tą przyprawę w celu łagodzenia kaszlu i innych dolegliwości towarzyszących przeziębieniu ze względu na jego właściwości rozgrzewające. W medycynie chińskiej zalecano stosowanie cynamonu w bólach menstruacyjnych oraz problemach trawiennych.

Współczesne wykorzystanie cynamonu

Obecnie cynamon to przede wszystkim przyprawa wykorzystywana w kuchni do słodkich wypieków. Bardzo dobrze komponuje się z jabłkami, jest nieodłącznym dodatkiem do piernika oraz składnikiem wyrobów czekoladowych. Stosuje się go także do różnego rodzaju napojów: kaw, herbat, nalewek, grzanego wina. Cynamon wykorzystywany jest poza tym jako środek łagodzący dolegliwości trawienne tj. brak apetytu, wzdęcia, biegunki, zgaga. W badaniach naukowych podkreśla się jego zdolność do zwiększenia wchłaniania składników odżywczych oraz wydzielania większej ilości soków trawiennych. Dlatego też jest składnikiem wielu aptecznych mieszanek ziołowych poprawiających trawienie. Przyjmuje się, że cynamon jest także naturalnym antyseptykiem. Olejek z liści tej rośliny wykorzystuje się w stomatologii m.in. do odkażania kanałów zębowych. Jest również składnikiem niektórych past do zębów z uwagi na działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Cynamon w laskach, czy mielony? Który jest lepszy?

W przypadku cynamonu w laskach łatwiej ocenić jego jakość i odróżnić go od tańszych zamienników. Najlepiej unikać cynamonu Cassia, który może zawierać większe ilości substancji mających negatywny wpływ na nasze nerki (kumaryny). Laski cynamonu powinny być ciasno zwinięte, jasnobrązowe, bez problemu można je zetrzeć na tarce. Na dodatek przyprawa w takiej postaci dłużej zachowa świeżość i swoje dobroczynne właściwości. Kupując cynamon mielony, jedyną opcją sprawdzenia, czy jest to oryginalna przyprawa, jest zapoznanie się ze składem umieszczonym na opakowaniu przez producenta.

Gdzie kupić cynamon w laskach i jaka jest jego cena?

Cynamon w laskach dostępny jest niemal w każdym supermarkecie. Niech jednak nie zwiedzie nas wyjątkowo korzystna cena tej przyprawy. Tańsze zamienniki różnią się aromatem i smakiem. Najlepiej kupić cynamon w sprawdzonym sklepie ze zdrową żywnością, by mieć pewność, że jest on najwyższej jakości. Za 50 g tej przypraw zapłacimy mniej niż 5 zł.

Jak zetrzeć cynamon?

Laski cynamonu można zetrzeć na tarce albo użyć do tego moździerza. W przypadku oryginalej przyprawy czynność ta nie powinna stanowić problemu. Zamienniki będą kruszyć się i łamać. Najlepiej mielić cynamon w laskach tuż przed jego wykorzystaniem. To pozwoli zachować smak i aromat tej przyprawy na dłużej. W przypadku zmielenia większej ilość należy przechowywać cynamon w szczelny pojemniku, aby nie zwietrzał.

Czy cynamon jest szkodliwy? Przeciwwskazania do stosowania.

Cynamon zawiera w swoim składzie eugenol. Jest to składnik, który może mieć negatywny wpływ na właściwości żółci. Dlatego też nie zaleca się jego stosowania osobom, które chorują na kamice wątrobową lub zaburzenia związane z funkcjonowaniem woreczka żółciowego. Czy cynamon może uczulać? Znajduje się on na liście alergenów pokarmowych i kontaktowych. To oznacza, że oprócz typowych reakcji alergicznych (tj. duszności, obrzęk górnych dróg oddechowych, biegunka) może wywoływać zmiany atopowe w kontakcie ze skórą. Zaczerwienienie warg, dziąseł, dłoni po spożyciu cynamonu powinno skłonić do konsultacji lekarskiej.

Jak wpływa na skórę?

Cynamon wykorzystywany jest również w kosmetyce. Stanowi składnik wielu kremów do twarzy, maseczek i balsamów antycellulitowych pobudzających krążenie krwi. Olejek cynamonowy wykazuje właściwości nawilżające i łagodzące stany zapalne. Stosowany na twarz zmniejsza widoczność porów. Zalecany jest zwłaszcza dla osób, które mają tłustą i mieszaną cerę. W domowym zaciszu z łatwością przygotujesz maseczkę, która oczyści skórę z zanieczyszczeń. Do tego celu wystarczy 1 łyżka miodu i 1 łyżka wcześniej zmielonego cynamonu. Co więcej, cynamon stosowany na włosy może wspomóc walkę z ich wypadaniem. Do wcześniej wymienionych składników wystarczy dodać łyżkę oliwi i taką miksturę nakładać na skórę głowy. Po 15 minutach całość należy spłukać.

Cynamon przeciw komarom?

Tą aromatyczną przyprawę wykorzystasz również w ogrodzie. Intensywny zapach oraz zawartość aldehydu cynamonowego odstrasza mrówki, mszyce i komary. Wystarczy wysypać kilka łyżek mielonego cynamony w miejscu, gdzie najczęściej przebywają owady. Do tego celu nadaje się także ekstrakt pod postacią olejku cynamonowego.

 

cynamon

Bibliografia:

Katarzyna Kaławaj, Marta Kinga Lemieszek – „Prozdrowotne właściwości cynamonu”; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, Tom 21, Nr 3, 328–331

Informacje dodatkowe

Sprzedawane produkty mogą różnic się kolorem, fakturą, wielkością i smakiem z uwagi na ich naturalne pochodzenie.

Produkt może zawierać: gluten, orzeszki arachidowe, orzechy, nasiona sezamu i produkty pochodne. Jest to spowodowane faktem, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające te alergeny.

Wartości odżywcze podane w tabeli mogą nieznacznie różnić się w zależności od partii. Strona jest na bieżąco aktualizowana, jednak zdarza się, że posiadamy na stanie kilka partii produktu.

Opinie klientów