info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Jak chronić się przed szkodliwym działaniem słońca?

Jak chronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i jak poradzić sobie z uciążliwym upałem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

W tym roku lato przyszło do nas niespodziewanie szybko, a wraz z nim dni przepełnione słońcem i wysoką temperaturą. I choć większość z nas cieszy się z możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, wszyscy powinniśmy pamiętać, że w tym wyjątkowym okresie należy szczególnie chronić nasze zdrowie. Jak to zrobić?

Infograf-1 Jak chronić się przed szkodliwym działaniem słońca?

Dlaczego powinniśmy chronić się przed słońcem?

Chociaż słońce znane jest głównie ze swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka (m.in. poprzez aktywację wydzielania witaminy D), nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego może doprowadzić do zagrażających zdrowiu zmian skórnych. Skóra człowieka, która poddana jest wielogodzinnemu działaniu promieni słonecznych (np. poprzez opalanie) staje się nie tylko grubsza, ale również bardziej szorstka i mniej elastyczna. Ponadto, promieniowanie słoneczne przyczynia się do powstawania zmian skórnych w postaci widocznych plam soczewicowatych, piegów, a nawet wybroczyn. Nadmierna ekspozycja na słońce odpowiedzialna jest za przyspieszanie procesów starzenia się skóry oraz powstawania zmian nowotworowych (np. czerniaka skóry). Jednakże, słońce może wywierać negatywny wpływ nie tylko na naszą skórę, ale również wzrok. Ponadto, wielogodzinne przebywanie w pełnym słońcu może stanowić ryzyko udaru oraz poparzenia słonecznego, które w niektórych przypadkach zagrażają zdrowiu, a nawet życiu człowieka.

 

Jak chronić naszą skórę przed słońcem?

Poniżej wybraliśmy dla Ciebie 5 najcenniejszych wskazówek, dzięki którym ochronisz swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Po pierwsze: ZAWSZE PAMIĘTAJ O KREMACH Z FILTREM. Niezależnie od tego, czy wychodzisz do pracy, na zakupy, czy masz zamiar wylegiwać się na leżaku w pełnym słońcu, pamiętaj o tym, aby przed opuszczeniem domu posmarować swoją skórę (specjalnie dobranym do typu karnacji) kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Po drugie: UNIKAJ PRZEBYWANIA NA SŁOŃCU W GODZINACH OD 11:00 DO 15:00. W niniejszym czasie narażeni jesteśmy na najsilniejsze promieniowanie, szkodliwe dla naszego zdrowia.

Po trzecie: PAMIĘTAJ O OCHRONIE SWOICH OCZU I GŁOWY. W słoneczne dni nie wychodź z domu bez pary okularów przeciwsłonecznych oraz czapki lub kapelusza, który skutecznie ochroni Twoją głowę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Po czwarte: NIE OPALAJ SIĘ NADMIERNIE. To oczywiste, że w czasie słonecznych dni, każdy z nas chce skorzystać z możliwości opalania się. Należy jednak pamiętać, aby zachować przy tym umiar.

Po piąte: CHROŃ SWOJE ZNAMIONA. Jeżeli na Twojej skórze znajduje się duża liczba pieprzyków zadbaj o to, aby podczas szczególnie słonecznych dni pozostały one zakryte.

Jak poradzić sobie z uciążliwym upałem?

Wysoka temperatura znacząco wpływa na obniżenie naszego samopoczucia. Jak sprawić, aby upał nie dawał nam się we znaki?

Po pierwsze: PAMIĘTAJ O ODPOWIEDNIM NAWADNIANIU SWOJEGO ORGANIZMU. W upalne dni wraz wydalanym potem tracimy duże ilości wody. Dlatego też, tak ważne jest, aby w czasie największych upałów zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu. Przed wyjściem z domu upewnij się, że masz ze sobą butelkę wody mineralnej.

Po drugie: UNIKAJ SZTUCZNYCH I PRZYLEGAJĄCYCH DO SKÓRY UBRAŃ. Zadbaj o to, aby w upalne dni noszona przez Ciebie odzież była wykonana z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Dzięki temu zapewnisz swojej skórze odpowiedni komfort.

Po trzecie: UNIKAJ NADMIERNEGO WYSIŁKU FIZYCZNEGO. Swój codzienny trening zaplanuj we wczesnych godzinach porannych lub późnych, wieczornych. Staraj się unikać nadmiernego wysiłku fizycznego w czasie największych upałów.

Po czwarte: ZREZYGNUJ Z TŁUSTYCH I CIĘŻKOSTRAWNYCH POSIŁKÓW. W czasie upalnych dni wzbogać swoją dietę o świeże warzywa i owoce. Zamień kotleta schabowego na lekką sałatkę z kurczakiem, dzięki której poczujesz się lekko i zdrowo.

UWAGA! Pamiętaj, że długotrwałe przebywanie na słońcu lub w bardzo wysokiej temperaturze, może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla Twojego zdrowia. Dlatego też, jeśli dostrzeżesz u siebie takie objawy jak: silne bóle i zawroty głowy, uporczywe nudności, a nawet wymioty, osłabienie i skurcze mięśni – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub na szpitalny odział ratunkowy.

 

Sprawdź opinie o naszym sklepie