info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Bóle kości i stawów – profilaktyka oraz leczenie

Ból w obrębie kości i stawów jest nie tylko problemem osób starszych. Na niniejsze dolegliwości często skarżą się osoby, które na co dzień podejmują intensywny wysiłek fizyczny. Ponadto, ryzyko rozwoju zaburzeń w obrębie kości i stawów istotnie wzrasta w grupie kobiet w wieku okołomenopauzalnym (między 45 a 55 rokiem życia). Dlatego też, tak ważne jest podejmowanie wszelkich działań, które mają na celu profilaktykę niniejszych zaburzeń, a tym samym zapewnienie nam sprawności i dobrego samopoczucia na długie lata. Jakie są możliwe przyczyny dolegliwości kostno-stawowych? I czy odpowiednia suplementacja witamin jest w stanie wpłynąć na poprawę naszej sprawności? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są możliwe przyczyny dolegliwości kostno-stawowych;
 • Czy dieta stanowi ważny element profilaktyki bólu kości i stawów;
 • Jakie substancje warto suplementować, aby zapobiec rozwojowi problemów kostno-stawowych;
 • Gdzie szukać pomocy, kiedy zmagamy się z uciążliwym bólem kości oraz/lub stawów.
09.2-1024x768 Bóle kości i stawów – profilaktyka oraz leczenie

Jakie są możliwe przyczyny dolegliwości kostno-stawowych?

Bóle w obrębie kości i stawów mogą mieć zróżnicowaną przyczynę. W przypadku młodych osób, mogą one stanowić wynik niedostatecznej aktywności fizycznej lub nieodpowiedniego treningu. Ponadto, niniejsze dolegliwości niejednokrotnie świadczą o występowaniu wrodzonych wad postawy. Warto jednak wiedzieć, że bóle kostno-stawowe mogą być także objawem:

 • Reumatoidalnego Zapalenia Stawów (RZS) – choroby autoimmunologicznej objawiającej się procesem zapalnym, rozwijającym się w obrębie stawów symetrycznych, jak również innych narządów;
 • Dny moczanowej (artretyzmu) – objawiającej się nawracającymi stanami zapalnymi w obrębie stawów, związanymi z odkładaniem się kryształów moczanu jednosodowego w płynie stawowym oraz innych tkankach organizmu;
 • Osteoporozy – choroby kości prowadzącej do złamań nawet na skutek niewielkiego urazu. Najczęściej stanowi ona wynik starzenia się organizmu człowieka. Niemniej jednak, związana jest także ze stylem życia, w tym z: dietą, aktywnością fizyczną oraz stosowaniem używek (ze szczególnym uwzględnieniem palenia tytoniu).

Czy dieta stanowi ważny element profilaktyki bólu kości i stawów?

Prawidłowo zbilansowana dieta posiada ogromny wpływ na zdrowie naszego organizmu, w tym na kondycję naszych kości i stawów. Warto także wiedzieć, iż stanowi ona niezbędny element leczenia wyżej wymienionych zaburzeń stanu zdrowia. W przebiegu Reumatoidalnego Zapalenia Stawów niezwykle ważne jest dostosowanie zaleceń żywieniowych do indywidualnych wymagań organizmu. Niemniej jednak, podstawą odżywiania w niniejszym przypadku powinny być świeże warzywa i owoce, ze szczególnym uwzględnieniem takich produktów jak: sałata, ogórek, por, brokuły, burak, marchew, seler, pietruszka, borówki, ciemne winogrona, porzeczka, żurawina. Ważny element codziennej diety stanowi także kolagen, który znajduje się zarówno w galaretach mięsnych, jak i rybnych. W diecie mającej na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy szczególne miejsce zajmują wysokiej jakości produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, jak również ryby morskie, świeże warzywa i owoce (z wykluczeniem produktów odznaczających się wysoką zawartością szczawianów, takich jak: szczaw, botwina, rabarbar, szpinak, buraki). W zaleceniach dotyczących profilaktyki i leczenia dny moczanowej szczególną uwagę zwraca się na wykluczenie z jadłospisu produktów bogatych w puryny (takich jak: konserwy, podroby, wywary mięsne, czy niskiej jakości wędliny). Ponadto, w przebiegu niniejszego zaburzenia niezwykle ważne jest wprowadzenie do codzienności zasad zrównoważonej diety (opartej o zasady zdrowego odżywiania).

09.1-1024x660 Bóle kości i stawów – profilaktyka oraz leczenie

Jakie substancje warto suplementować, aby zapobiec rozwojowi problemów kostno-stawowych?

Oprócz właściwej diety oraz systematycznej aktywności fizycznej, ważne miejsce w profilaktyce problemów kostno-stawowych zajmuje także suplementacja niektórych witamin i minerałów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje:

 • Witamina D3 i K2 – suplement diety, który jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu związki posiadające istotny wpływ na funkcjonowanie zarówno naszych stawów, jak i układu immunologicznego;
 • Kolagen – jedno z podstawowych białek, które stanowi budulec tkanki łącznej w ciele człowieka. Jest on niezbędnym elementem nie tylko naszych kości, ale także ścięgien i naczyń krwionośnych;
 • Witamina C – pozwalająca na syntezę kolagenu, a tym samym zapewniająca odpowiednie zdrowie naszych kości i stawów;
 • Proszek MSM – siarka organiczna, której niedobór może doprowadzić do rozwoju dolegliwości bólowych w obrębie kości i stawów.

Gdzie szukać pomocy, kiedy zmagamy się z uciążliwym bólem kości oraz/lub stawów?

W przypadku nawracających dolegliwości w obrębie kości i stawów należy jak najszybciej zasięgnąć konsultacji w gabinecie specjalisty, na przykład ortopedy lub reumatologa. Po ustaleniu przyczyny niniejszych zaburzeń, warto także skorzystać z pomocy dietetyka i fizjoterapeuty.

Podsumowanie

Bóle kostno-stawowe mogą mieć zróżnicowaną przyczynę. Niemniej jednak, ważnym elementem jest zrównoważona dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna dostosowana do indywidualnych możliwości organizmu. W celu ustalenia właściwej metody leczenia bólu w obrębie kości oraz/lub stawów, należy zasięgnąć opinii w gabinecie specjalisty.

Sprawdź opinie o naszym sklepie