info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Aloes. Idealne źródło składników bioaktywnych? Przepis na koktajl!

Aloes posiada mięsiste liście, w których ukryty jest sok mleczny. Są one grube, szaro-zielone, z ostrymi zakończeniami. Zwyczajna odmiana aloesu jest uprawiana w warunkach szklarniowych oraz w domach jako roślina doniczkowa.

Starożytna historia aloesu

Lecznicze i kosmetyczne właściwości aloesu poznano i wykorzystywano już w czasach starożytnych. Od wieków używano go jako preparatu przeczyszczającego. Wśród Greków i Rzymian popularna była właściwość hamowania wypadania włosów przez aloes, zaś Indianie wierzyli w odmładzającą moc tej rośliny. Medycyna ludowa traktowała aloes jako środek przydatny w leczeniu wielu chorób, a także dodatek do żywności, napojów i kosmetyków. W starożytnym Egipcie żywica wytwarzana z aloesu służyła do balsamowania zwłok…

Sekret aloesu i bogactwo składników bioaktywnych

Aloes jest rośliną, która swe działanie zawdzięcza obecności wielu substancji bioaktywnych. Niektóre gatunki aloesu zaliczane są do odmian leczniczych a ich właściwości wykorzystuje się głównie w dermatologii i kosmetyce.

Miąższ liści składa się w większości z wody, ale oprócz tego znajduje się w nim duża zawartość składników o wysokiej bioaktywności. Na uwagę zasługuje znaczna zawartość błonnika pokarmowego oraz białek w postaci łatwo przyswajalnych aminokwasów, a także kwasów tłuszczowych m.in. linolowego, linolenowego, kaprylowego, palmitynowego i stearynowego. Ważnym składnikiem liści aloesu są także polisacharydy, których skład jest zależny od gatunku i klimatycznych warunków uprawy rośliny.

Miąższ aloesowy to bogactwo witamin rozpuszczalnych w wodzie, takich jak witamina C, B1, B2, B3 , B6 , B12, kwas foliowy i biotyna, a także źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – witaminy E i betakarotenu. Oprócz tego w aloesie znajdziemy szereg mikropierwiastków m.in. cynk, żelazo, mangan, miedź, kobalt i nikiel.

Świeże liście aloesu oraz przygotowane z nich wyciągi wodne dostarczają licznych kwasów organicznych a ich miąższ posiada w składzie saponiny o działaniu ściągającym, myjącym i delikatnie odkażającym. Cenny skład aloesu uzupełniony jest o szereg przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki w organizmie człowieka.

aloes-skladniki-bioaktywne Aloes. Idealne źródło składników bioaktywnych? Przepis na koktajl!
Podobał Ci się ten artykuł?
Cały tekst dostępny jest dla użytkowników PREMIUM KLIKNIJ TU

Sprawdź opinie o naszym sklepie