info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

Jak schudnąć? Dlaczego tracimy na wadze?Gdzie kryje się sekret szczupłej sylwetki?

Jak schudnąć? Jak pozbyć się nadprogramowych kilogramów? Zazwyczaj wydaje nam się, że należy mniej jeść i więcej się ruszać – czy tak rzeczywiście jest? A może tajemnica smukłej sylwetki jest bardziej skomplikowana i ma na nią wpływ wiele różnych czynników?

Dieta i odchudzanie. Jak tyjemy i chudniemy?

Dr n. med. Gerard E. Mullin – adiutant na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Hopkinsa w Baltimore i dyrektor jednego z oddziałów w tamtejszym szpitalu oraz znany na całym świecie specjalista w zakresie dietetyki i gastroenterologii w swojej książce wskazuje, że teoria bilansu kalorycznego jest przestarzała, a współczesna nauka jednoznacznie dowodzi, że waga człowieka i jego zdrowie są zależne nie tylko od liczby kalorii. Przykład: 1800 kalorii w ciągu dnia możemy przyjąć pijąc coca colę i jedząc ciastka, a wcale nie będziemy zdrowi ani szczupli. Wynika to z faktu, że jedzenie to nie tylko kalorie, ale też energia, która jest potrzebna do procesów biochemicznych i fizjologicznych w organizmie (1).

Jak mają się diety cud do tych informacji?

odchudzanie Jak schudnąć? Dlaczego tracimy na wadze?Gdzie kryje się sekret szczupłej sylwetki?

Trwała utrata wagi może odbyć się w zdrowy sposób i z pożytkiem dla ciała tylko wówczas, gdy na trwałe zmienimy nawyki żywieniowe i poprawimy jakość kalorii, które dostarczamy do organizmu. Nie jest tajemnicą, że „diety cud” działają bardzo krótko, a szybko pojawia się nieprzyjemny efekt jo-jo.

W latach 80. w USA powstałą teoria setpoint, która zakłada, że każdy organizm dąży do równowagi biologicznej poprzez osiągnięcie optymalnej masy ciała (jest to punkt pomiędzy potrzebami organizmu a jego możliwościami). Wpływ na to mają takie czynniki, jak m.in. biota jelitowa. Ten omawiany setpoint pomaga utrzymać wagę w wyznaczonych granicach, mimo niewielkich zmian w ilości kalorii. Jego prawidłowe działanie powoduje, że w okresach głodówek organizm „przekazuje ciału informację”, że metabolizm musi zwolnić, by minimalizować chudnięcie i utratę tkanki tłuszczowej. Jest to zaleta, jeśli chodzi o przetrwanie organizmu, ale dla restrykcyjnych diet to prawdziwa przeszkoda, obrazująca w jaki sposób głodówki nie dają efektu. A w drugą stronę? Czy setpoint zapobiega tyciu, kiedy jemy za dużo? Tak, ale trwa to bardzo krótko – niestety.

Jak więc zdrowo i skutecznie schudnąć?

Dr n. med. Gerard E. Mullin w swojej książce wskazuje, że należy zmienić swój setpoint, czyli punkt równowagi. A przede wszystkim nie robić tego, co by mogło go zaburzyć, przesunąć wyżej, a tak się dzieje, gdy odzyskuje się stracone kilogramy w efekcie jo-jo. Dlatego restrykcyjne i wyniszczające diety nie są skuteczne ani zdrowe.

Na tycie ma wpływ wiele czynników, takich jak: uwarunkowania genetyczne, środowisko, w którym żyjemy, choroby, nieustabilizowany poziom glukozy we krwi i błędy dietetyczne, a nawet zanieczyszczenia organiczne. Nowe badania wskazują z kolei, że istotna jest mikroflora jelitowa – szeroki system mikrobów żyjących w jelitach.

brzuch Jak schudnąć? Dlaczego tracimy na wadze?Gdzie kryje się sekret szczupłej sylwetki?

Dlaczego mówimy, że „jesteś tym, co jesz”?

Dlatego, że pożywienie jest trawione, ale, w dalszej kolejności metabolizowane poprzez mikroby, które tworzą mikroflorę jelitową. To ona w znacznym stopniu decyduje o zdrowiu, wyglądzie i sylwetce. Naukowcy i lekarze wskazują, że pojawia się coraz więcej dowodów na to, że sposób „karmienia” bioty jelitowej decyduje o zdrowiu i wadze. Duża ilość tłuszczów, węglowodanów prostych i żywności wysoko przetworzonej prowadzi do redukcji mikroflory, a to powoduje tycie. W USA temu zagadnieniu poświęca się coraz więcej uwagi. W czasopiśmie „Future Microbiology, na które powołuje się wielu badaczy, w tym dr n. med. Gerard E. Mullin, wskazano, że wpływ mikroflory jelitowej na otyłość prawdopodobnie obejmuje interakcję mikrobowo – żywieniową (1).

Inne wskazówki, dotyczące odżywiania się w trosce o smukłą sylwetkę i zdrowie znajdziesz w artykule > Dieta. Jak się odchudzać? Zdrowe i mądre odchudzanie

Odchudzając się należy pamiętać, że dieta to nie jedyny czynnik, który wpływa na stan zdrowia i sylwetkę, ale z pewnością jeden z najważniejszych. Wpływa ona na biotę jelitową, co, jak wskazano powyżej, ma diametralne znaczenie dla wagi. Nie można jednak zapomnieć o innych czynnikach, takich jak: stres, przyjmowanie antybiotyków, czy brak aktywności fizycznej, które również mają znaczenie i wpływają na wygląd, samopoczucie i sylwetkę.

1. Gerard E. Mullin, Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej. Popraw odporność i schudnij raz na zawsze, przekł. E. Kleszcz, Wyd. Galaktyka, s. 11.

Sprawdź opinie o naszym sklepie