info@cosdlazdrowia.pl

+48 530 044 043
+48 537 801 951

Kontakt

sprawdź promocje

5 produktów żywieniowych, których nie powinno się ze sobą łączyć

Są takie połączenia produktów żywieniowych, których lepiej unikać, by zachować zdrowie. Wiecie czego z czym nie łączyć?

1. Herbata z cytryną
Herbata zawiera w swoim składzie aluminium. Jest ono nieszkodliwe dla ludzi, ponieważ ma postać trudno przyswajalną. W czasie zaparzania herbaty metal w małych ilościach przedostaje się do naparu, a jego pozostała część osiada w fusach.
Kiedy do gorącej herbaty dodamy cytrynę to aluminium w połączeniu z sokiem z cytryny tworzy przyswajalny cytrynian glinu, który może być szkodliwy dla organizmu. Cytrynian glinu odkłada się w tkankach, m.in. w mózgu, co może przyczyniać się do powstania choroby Alzheimera. Aby jednak doszło do powstania szkodliwego dla organizmu cytrynianu glinu w herbacie muszą zostać fusy. Tylko wówczas kwas z cytryny wypłukuje aluminium. Jeśli usuniemy fusy nic złego nam nie grozi.

Cytryna jest popularnym dodatkiem do herbaty, ponieważ powszechnie uważa się, że ma dużo witaminy C i chroni przed przeziębieniem i grypą. Ile w tym prawdy?
Witamina C nie poprawia odporności, a tylko ogranicza ryzyko rozwoju choroby po wyziębieniu i zwiększonej aktywności fizycznej. Cytrusy nie są też dobrym źródłem witaminy C. O wiele więcej witaminy C mają czarne porzeczki i acerola- owoc pochodzący z półwyspu Jukatan i rozpowszechniony na tereny Meksyku, Teksasu i Ameryki Środkowej. Acerola zawiera największe ilości kwasu L-askorbinowego, czyli naturalnej witaminy C, ze wszystkich owoców na ziemi.
Acerolę można kupić w dobrych sklepach ze zdrową żywnością (sklep tutaj).

a1 5 produktów żywieniowych, których nie powinno się ze sobą łączyć

2. Pomidor z ogórkiem
Pomidor i ogórek- osobno są to zdrowe, niskokaloryczne warzywa, zawierające cenne witaminy i minerały. Nie powinno się ich jednak łączyć na kanapce, lub np. w sałatce, ponieważ ogórek powoduje, że witamina C, zawarta w pomidorze ulega zniszczeniu. Odpowiada za to askorbinaza, zawarta w ogórku.

3. Ogórek z papryką i natką pietruszki
Podobnie jak w przypadku ogórka i pomidora, tak połączenie ogórka z innymi warzywami, zawierającymi witaminę C powoduje zniszczenie witaminy C. Jest to klasyczny przykład tego jak substancje, zawarte w jednym warzywie wchodzą w reakcje z innymi warzywami i zmieniają ich pierwotne właściwości.

Jak wykorzystywać, więc ogórki w diecie, by nie rezygnować całkowicie z ich jedzenia? Można je przygotować osobno, a do sałatek zamiast świeżych dodać kiszonych lub konserwowych, ponieważ proces kiszenia niszczy związki odpowiedzialne za rozkład witaminy C.

a1-1 5 produktów żywieniowych, których nie powinno się ze sobą łączyć

4. Ryby morskie z olejem słonecznikowym i kukurydzianym
Ryby morskie zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe Omega 3, które unieszkodliwiają prostaglandyny, powodujące zmiany zapalne w stawach, rozwój nowotworów i zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego.
W oleju słonecznikowym występują kwasy tłuszczowe Omega-6, które są „rywalem” kwasów Omega 3, jeśli tych jest o wiele mniej. Połączenie ryb morskich z olejem słonecznikowym powoduje, że zdrowe kwasy Omega 6 zakłócają działanie tych drugich, a zły stosunek kwasów tłuszczowych w diecie jest jednym z głównych czynników przyśpieszających starzenie się organizmu. Dlatego ryb nie powinno się smażyć na oleju słonecznikowym ani kukurydzianym.

Jak więc przygotowywać ryby, by zachować pełnię zdrowia?
Najlepiej gotować na parze, piec lub grillować.

5. Czerwone mięso z winem
W czerwonym mięsie znajduje się żelazo, a w winie garbniki, które ograniczają wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Dlatego dietetycy przestrzegają przed popijaniem czerwonego mięsa winem.

Wiedzieliście o wymienionych wyżej połączeniach, których nie zalecają dietetycy? A może znacie inne?

Sprawdź opinie o naszym sklepie