4 produkty, które zastąpią kofeinę!
Kawa to napój znany na całym świecie, który jest najpopularniejszą używką. Daje dawkę energii na początek dnia, bez której wiele osób nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania. Kawa pita w umiarze jest bezpieczna, jednak nadużywana wypłukuje z organizmu cenne witaminy. A to niesie ze sobą ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Czym więc zastąpić kofeinę, aby czuć dostateczne pobudzenie, a nie musieć narażać się na ubytki witaminowe?
Ocet jabłkowy
2 łyżki octu rozcieńczone ze szklanką ciepłej wody pobudzi rano umysł i ciało. Dzięki składnikom mineralnym, które są w nim zawarte, wyreguluje pracę organizmu i oczyści go ze szkodliwych toksyn. Ocet jabłkowy używany jest w celu odtrucia organizmu i wzmocnienia odporności. Pobudza metabolizm i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach.
Jakie składniki dostarczy ocet jabłkowy?
- potas
- wapń
- fosfor
- sód
- cenne aminokwasy
- pektyny
- witaminę E – silny przeciwutleniacz
- witaminę B6
Guarana
Guarana zawiera związek o nazwie guaranina, który działa na organizm podobnie, jak spora dawka kofeiny. Związki zawarte w guaranie stymulują do pracy układ nerwowy i poprawiają koncentrację, dzięki czemu człowiek jest bardziej odporny na codzienny stres. Guaranę można kupić w dobrych sklepach ze zdrową żywnością np. tutaj. Wspomaga ona zarówno pracę ciała, jak i umysłu za sprawą takich składników, jak: katechina, cholina, adenina, hipoksantyna, teofilina, saponiny, teobromina, olejki eteryczne i skrobia.
Yerba Mate
Yerba Mate to skutecznie pobudzający energetyk, a do tego całkowicie naturalny. Wpływa korzystnie na koncentrację i stymuluje układ nerwowy. Szybko niweluje uczucie zmęczenia umysłowego i dostarcza organizmowi wielu cennych składników, takich jak witaminy A, B1, C, E i wapń, fosfor, mangan i krzem. Minusem tradycyjnej Yerba Mate jest jej gorzki, cierpki smak. Na szczęście na rynku pojawiają się też herbaciane mieszanki z Yerba Mate, której smak jest przełamywany np. cytrynową nutą.
Imbir
Korzeń imbiru posiada właściwości rozgrzewające, dlatego polecany w czasie wychłodzenia organizmu, ale nie tylko! Spośród wielu jego właściwości warto wymienić to, że korzystnie wpływa na ukrwienie mózgu, przez co znacznie poprawia się koncentracja. Plasterki świeżego imbiru można dodawać do porannej herbaty i odpuścić na jej rzecz czasami filiżankę kawy.